| anonim_4396 a întrebat:

Am avut pentru prima data contact sexual si am facut'o neprotejat insa nu si'a dat drumu in mine da cu toate astea fiind prima data imi e frica mai ales ca luna trecuta menstruatia nu mi-a venit pentru ca asa imi intarzie mie am vazut ca inca nu mi-a venit menstruatia si am inceput primul contactul sexual. Acum am inteles ca va inatrzia si mai multe din kauza deregrarilor daca nu si'a dat drumu in mine e vreo problema? si cam cand o sa imi vina menstruatia cat timp intarzie?sad

2 răspunsuri:
| RoxAnana a răspuns:

Du-te la un ginecolog si apoi intra pe TPU sa ne ceri parerea ca totusi sunt si fete mai mici care scriu tampenii

| Giovanna a răspuns:

Dupa contactul sexual iti va intarzia mai mult? nu am auzit asa ceva si nu am patit asa ceva big grin daca iti intarzie nu e bine, du-te la un ginecolog sau ia-ti tu de la farmacie in secret un test de sarcina si verifica asa pentru linistea ta. Depinde si de cat timp ti-a intarziat, cel mai bine e sa mergi la un medic. Insa iti recomand sa nu mai repeti greseala. Daca tot nu vrei prezervativ, ia contraceptive, nu te baza pe faptul ca el nu si-a dat drumul inauntru, sincer. Daca intrebi un medic, iti sa confirma ca poti ramane insarcinata chiar si de la secrectia aceea dinaintea ejacularii, nu te baza pe ce spune partenerul tau pentru ca nu el poate ramane insarcinat ci tu! big grin Chair daca ai facut-o prima data, riscul unei sarcini e acelasi, poti ramane si de la prima incercare. Protejeaza-te, nu te baza pe ce spune el! Daca tine la tine, alegeti impreuna mijlocul contraceptiv care va convine. Riscul unei sarcini in cazul unui contact neprotejat scade doar in timpul menstruatiei dar nu dispare total decat daca ai si ovulatia tot in acelasi timp, din cate stiu eu. Oricum, e mai bine sa mergi la un medic, sa ceri un sfat pertinent! O intarziere a menstruatiei poate insemna si o dereglare hormonala, si asta e destul de grav si se trateaza in general, ca sa vezi, cu anticonceptionale, asa vei impusca doi iepuri dintr-o lovitura. Doar medicul te poate lamuri!