| stalin1999 a întrebat:

Am avut un accident de masina. Deci, eu eram in coloana si asteptam, din fata venea politia si unul din spate a vrut sa depaseasca coloana si cand a vazut politia s-a pus sa se bage inapoi in coloana si mi-a dat in spate in coltul din stanga si m-a proiectat in afara carosabilului. Eu am iesit si i-am spus ca eu am cursuri si ca trebuia sa ajung la facultate si i-am zis ca daca nu e capabil sa conduca sa nu mai conduca, i-am spus ce are, el nu vede? Mentionez ca avea numere rosii expirate. Si tot el acum spune ca ma da in judecata ca i-am zis ca nu vede si ca e incapabil sa conduca. Explicati-mi putin cum sta treaba.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai lua la cearta cu el, mergi de urgenta la Politie si depune declaratia. Te-a lovit, este datoria lui sa plateasca.
mai ales cand esti lovit in spate, este clar vina celui care te-a lovit.
Evita sa mai mentionezi ca l-ai facut cum l-ai facut...
Cu prostul nu te pui niciodata, ca-i odihnit si te trage prin tribunale, ca are timp.
Poti cere despagubiri materiale, pentru masina si morale, daca ai fost afectat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci frumos la politie, declari accidentul si astepti sa vezi ce se intampla. Teoretic el s ar alege cu un dosar penal pentru ca circula cu numere expirate... iar tu probabil nu vei vedea niciun ban de la el ca probabil nu avea asigurare.

Rahatul ala cu te da in judecata era la intimidare... ca doar nu o fi atat de prost.

Oricum tu, sofer fiind, ar fi trebuit sa stii ce ai de facut...

| corbulalbrosu a răspuns:

Intotdeauna este vinovat cel care nu pastreaza distanta legala sau loveste partea din spate a masinii aflate pe sosea in fata sa. Depune o declaratia la politie asa cum prevede legea.