| maya007 a întrebat:

Am ceva probleme cu memoria! Nu ma pot concentra, cand invat imi fuge mintea in alta parte! Help me! Ce as putea lua( am incercat cu lecitina, dar isi face efectul mai mult in schimbul de replici cu rivalele de la scoala) altceva? Va rog! Orice!

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. Exista 2-3 perioade in fiecare an cand oamenilor le scade capacit. de concentrare (primavara si toamna se zice ca e "astenie" iar iarna si ursul hiberneaza numai noi ne ducem la treburi!). De asemeni daca materia la care ai de invatat nu iti place deloc sau e predata de un personaj care iti este antipatic. nu te astepta sa poti invata cu usurintza! De asemeni cand esti stresata mai ai tendinta de a te bloca, dar peste asta se poate trece.
Scoate notite scurte (idei mici) la ce ai de retinut. Oricand o sa te opresti din treaba sau recitesti va fi mai usor. Si eu am luat lecitina dar n-am capatat decat insomnie. Mai bine a mers cu calciul (eram stresata de examene).

8 răspunsuri:
| User a răspuns:

Memo plus.

| viatadecacatt a răspuns:

Haha cica " in schimbul de replici cu rivalele de la scoala" bravo, asa te vreaulaughing. eu zic ca nu ai nevoie de nicio pastila, problema esti tu ca nu te poti concentra sa inveti.stiu ca ma crezi "comunista"dar incerc sa te ajut.si mie mi se intampla asa imi fuge mereu mintea dar incerc sa ma gandesc ca invat pentru viitorul meu, cand voi fi mare voi avea timp sa ma gandesc la vrute si nevrutewinking

| anda1313 a răspuns:

Esti sigura ca nu esti indragostita? Unde iti fuge mintea? Acolo e si raspunsul. Daca esti indragostita sau ai ceva pe suflet, incearca sa rezolvi asta prima data si apoi apeleaza la medicamente sau suplimente naturiste.

| lulu girl a răspuns:

Da memo plus am vazut si eu prin reclame laughing si eu as vrea sa-mi iau ca nu pot sa ma concentrez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti face probleme.Totul vine de la sine.Va trebui sa te gandesti acolo sa te gandesti la viitor ca daca inveti o sa devi cineva si sa inveti cu place cand te gandesti ca maine mergi la scoala fara stresul ca nu tiai invatat.Si o sa mearga dar daca nu poti tine minte mananca cateva bucati de ciocolataa si o sa ti minte.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. sa vedem tu vrei sa iti dezvolti concentrarea. norocul tau chiar azi am scos din biblioteca o carte. pe care vreau sa o recitesc caci mia scapat sfarsitul. se num Concentrarea.Secretul Realizarii perfecte de Theron Q. Dumont Editura KAMALA - colectia Ghid Spiritual ...la sf acestei carti vei gasi exercitii aparent banale care iti vor dezvolta destul de mult concentrarea fizic cat si psihica
P. S : Sper ca te-am ajutat! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia bilobil e foarte bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cateva variante:
1. Poti bea ceai de urzica, este cam oribil la gust dar nu vei mai avea nicio problema cu memoria (sa stii ca la mine a functionat)
2.Cumpara ``Spirulina``. Sunt niste pastilute verzi pe care le inghiti cu apa asa ca nici nu le simti gustul
3.Cumpara ``Ganoderma``. Sunt niste pastilute putin mai marisoare pe care le inghiti cu apa. Eu am luat si spirulina, si ganoderma si am baut si cei de urzica iar acum am memoria foarte buna.In plus, te elibereaza de stres.
4.Gandeste-te ca viitorul tau depinde de rezultatele tale de la scoala. Incearca sa te concentrezi mai bine la ore. Daca ai vreo problema, spune-le parintilor si poate ei o vor rezolva.
Succes!