| Obj279 a întrebat:

Salut! Îmi poate spune și mie cineva va rog cum as putea să mă motiveze sa învăț? Sunt clasa a 11a și am încercat de nenumărate ori să mă pun la birou și să învăț, dar mereu îmi fuge gândul in alta parte?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vrei sa ajungi gunoier sau vidanjor?
Probabil ca asta vei ajunge daca nu vrei sa inveti, fiindca nu vei lua BAC-ul si nu vei putea lua un job decent, doar munca de necalificat, la gunoaie, la maturat strazi, la scos excrementele din canalizari, in agricultura la prasit si strans buruienile, in constructii la turnat ciment si mortar sau carat sacii cu ciment samd.
Deci? Ce motivatie mai buna vrei?
Gandul nu fuge daca ai constientiza ca fara BAC ajungi doar un nimeni, necalificat, la munca de jos.
Chiar atat de lenes esti, incat sa nu-ti pese ce vei ajunge cand vei fii adult?
Ce Dumzneu faci toata ziua?
Ca timp ai berechet...dar nimeni nu stie ce faci in loc sa inveti.

| dullcat a răspuns:

Buna.In primul rand trebuie sa iti faci un program de invatat zilnic si sa te tii de el.In al doilea rand, e obligatoriu sa elimini toate gadgeturile din jur, adica telefon sau tableta si orice te-ar putea distrage prin notificari, mesaje etc. Apoi, cauta sa iti setezi un timp de invatare de 20 de minute, de exemplu, dupa care sa iei o pauza.In felul acesta e mult mai usor sa tot cresti treptat pana la o ora de studiu, decat sa iti propui din prima sa studiezi 2-3 ore neintrerupt.Materia si ea ar trebui structurata, astfel incat la nivel psihologic sa nu ti se para toata treaba o corvoada obositoare, ci sa fie task-uri mici pe care simti ca le poti face, iar pe masura ce le rezolvi sa prinzi spor plus curaj pentru ca reusesti ce ti-ai propus.Succes!

| Obj279 explică (pentru dullcat):

Multumesc mult

| Hyperion7 a răspuns:

Pai ca sa nu fuga gândul, nu te lasa distras, eu de obicei când învăț îmi stopez gândurile prin muzica, ascult o muzica buna și nu îmi pierd atenția.
De asemenea îți recomand și:
-inchizi telefonul sau să-l duci in alta camera
-Sa-ti imaginezi ceea ce repeți
-Sa iei pauze regulate, o tehnica ar fi cea pomorodo (https://youtu.be/PHFMySIU-_w)
-Sa repeți in aer liber
-Sa urmărești și alte materiale pe lângă, adică după ce ai parcurs o lecție, cauți pe YouTube materiale care au legătură cu lecția
-Sa folosești markere
-Sa înveți cu un prieten prin telefon
Adică să faci cumva actul învățării mai interesant, pentru că dacă e monoton te plictisești și îți zboară gândul.
Bafta!thumbs up

| Obj279 explică (pentru Hyperion7):

Multumesc mult de sfat