| Alice3939 a întrebat:

Am facut o prostie... ajutor
Imi place mult de un baiat momentan si luna trecuta a fost ziua lui. Niste prietene mi-au spus ca el m-aar placea asa ca de ziua lui l-am intrebat. Dar el a zis ca sunt prea mica(12 ani eu si el facuse atunci 14). a spus ca daca il intreb peste un an poate se razgandeste.Cateva zile am fost f suparata si deprimata si nici nu am vrut sa mai ies din casa.Peste aproximativ o saptamana cel mai bun prieten al lui mi-a spus ca ma place si ca daca as vrea sa fim impreuna. In acele momente, eu dorind din rasputesi ca alec baiat sa se razgandeasca cu privintza la asta am acceptat sperand ca il voi face gelos. Mentzionez ca inainte cu cateva ore de a imi propune prietenul lui sa fim impreuna el imi zisase ca se mai gandeste la propunerea mea. Cand a aflat a fost socat.
Acum 3 zile am m-am certat cu iubitul meu si azi baiatul acela de care imi imi place si cu o prietena a mea( noi obisnuiam sa iesim 4) ne-au luat la un film sa ne impacam. LA inceput a fost ok. Apoi am avut o problema mare. La un momentdat baieti au plecat si dupa au zis ca ii doare in c*r de mine. Cand am auzit astea eu eram inca cu acea fata si inca un coleg. In acel moment mi-am luat toate lucrurile si am fugit plangand aksa fara a mai da vreo explicatzie. Mai pe seara am vorbit cu o prietena si m-a sunat baiatul acela si mi-a zis ca nu au spus nimic si ca stie ca il plac dar ca nu l-am facut gelos doar m-am ranit pe mine... dar acum a afla si iubitul meu si nu mai vrea sa vb cu mine.
Am facu raw ca i-am spus ca am stat cu el doar pentru prietenul sau?

4 răspunsuri:
| kattya96 a răspuns:

Nu ai experienta. Se vede ca esti mica, pentru ca te-ai dat de gol. Nu trebuia sa incerci sa-l faci gelos. Dar poate te ajut sa repari lucrurile. Acum tu pari doar o naiva si ei stiu cum sa se foloseasca de asta mai ales ala de care spui tu ca il placi. Fii atenta, mie mi-e mila de baiatul ala pe care l-ai folosit. Pentru ca imi pare de treaba. Insa baietii ca fetele au si ei prietenii si considera ca prietenia e mai importanta ca un iubit/o iubita. Deci ei sunt uniti. Dar cel de care iti place tie e mai smecher si se foloseste de celalalt ca sa te faca pe tine sa il placi ca altfel daca isi vedea de treaba lui nu mai iti zicea faza ca nu l-ai facut gelos. Uite eu as fi indiferenta cu el, rece. Adica sa nu-i dau lui motive de lauda. Sa par mult mai ignoranta, independenta si mai puternica decat el. Sa-i zic un buna si sa ma uit in alta parte. Asa o sa se gandeasca ca tu chiar esti o persoana interesanta. Cat despre baiatul ala, eu as minti. Mi-as cere scuze ca si-a facut o parere "gresita". Ii spui ca tu chiar aveai nevoie de cineva sa-ti fie alaturi, iar el e chiar un baiat de treaba. Nu mai fii cu nici unul dintre ei, insa daca chiar vrei sa-l faci gelos pe ala incepe sa vorbesti mult cu celalalt, pentru ca sigur nu o sa-i convina.
Nu stiu daca ai inteles ce am scris, insa asa gandeste o fata. Asa actioneaza ea. Baietii se intreaba mereu ce e in mintea fetelor, deci si tu poti sa-i joci pe degete. Eu asa as proceda.
Succes! Fa ce simti dar nu te lasa purtata prea mult de val. happy

| Mayar a răspuns:

Da, ai facut bine, las ca nu sunt sfinti, niciunul dintre ei

| happyendings a răspuns:

Dapsadasta e invata din greseli. daca cineva te-ar folosi, cum te-ai simti? daca cineva te place mult nu se va gandi la varsta ta

| adele24 a răspuns:

Hei, nu ai facut rau ca i-ai spus (marturisit) ca ai stat cu el doar pentru prietenul sau, pentru ca asta e adevarul si trebuie sa fie constient de el, in schimb ai facut rau facand propriu-zis asta. Ar trebui sa vorbesti deschis atat cu prietenul celui pe care-l placi, cat si cu el, si sa le explici intreaga situatie pentru a evita conflictele si zvonurile. Eu spun ca ai sanse cu cel pe care-l placi avand in vedere ce spune, si in orice caz, ati putea ramane amici. Insa acorda-i o anumita atentie si prietenului sau, pentru ca este cam in aceeasi situatie ca si tine. Important e sa nu mai fi trista si sa incerci ca in orice caz, mai intai de toate, sa fiti prieteni happy.