| anonim_4396 a întrebat:

Am fost clasa 8 si trec a 9-a. In gimnaziu am avut un bully, daca se poate numi asa.
Ideea e ca m-am saturat de el si de faptul ca si-a tot batut joc de mine si m-a facut de ras atata vreme. Ce parere ati avea daca marti, cand se afiseaza rezultatele la en, cand ma intalnesc cu el sa-i dau un pumn in nas? Ar putea cei de la scoala sa-mi mai scada nota la purtare? Ce consecinte ar putea fi? Nasul chiar se sparge atat de usor?
Macar cu atata lucru sa-i intorc eu o mica parte din tot raul pe care mi l-a facut el...
P.S. el invata si el destul de bine, dar mai prost decat mine, iar la examen as putea paria pe orice ca ia mai putin decat mine

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

În eventualitatea în care ai face-o, nu ți s-ar scădea nota la purtare, dar ce sens are? Centrează-ți atenția și energia pe tine însuți, pe dezvoltarea ta ca individ și încearcă să te convingi că lucrurile spuse despre respectivul spun mai multe despre el decât despre tine. Arată că el a avut o stimă de sine atât de proastă, că în sinea lui e atât de slab, încât a simțit nevoia să-i înjosească pe alții pentru a-și crea falsa impresie că el e bun, deștept, frumos etc.
Violența nu e răspunsul la întrebările tale, eventual îți poți induce ideea că prin violență vei putea rezolva probleme și știi și tu că nu este așa. Dacă vrei să-ți descarci furia, mai bine dă cu pumnii într-un sac de box. E și mai eficient și faci și sport big grin

| Anon31241212 a răspuns:

Nu merita atentia ta. Lasa l sa comenteze. Ignoranta doare cel mai tare, cu violenta nu rezolvi nimic, ba chiar tu o sa fii pusa intr o lumina proasta. Lasa l sa vorbeasca singur. Opinia lui e irelevanta atata timp cat nu iti pasa de el.

| anonim_4396 explică (pentru Anon31241212):

Mda... de parca ignoranta fin gimnaziu a avut roadele ei...

| devilshelp a răspuns:

Probabil ca ar merita-o, dar nu ai luat in calcul toate variantele. O data ce sunteti in afara scolii nu iti poate scadea nota la purtare deci asta nu e problema. De unde stii ca dupa ce ii vei sparge nasul (daca i-l spargi) nu iti va da si el poate chiar mai rau? Sau poate ca ii va lua cineva apararea si vor sari mai multi pe tine? Sunt multe scenarii in care ar putea sa mearga prost. Daca da el in tine e altceva, se considera autoaparare. Eu te-as sfatui sa il lasi, iar daca se mai ia de tine sa ii raspunzi. Stiu ca vrei razbunare (si eu as vrea), dar gaseste alte metode