| Matt_Matt_1996 a întrebat:

Am fugit ieri de acasă pentru că nu îi mai suport pe ai mei? Ce opțiuni am că să nu mor pe străzi?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia nu-i o rezolvare, hai daca aveai un loc de munca, dar asa ce vei face?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce ne intrebi pe noi? Daca ai fugit de acasa inseamna ca ai un plan, ca le stii pe toate samd...

| Doarunaltutilizator a răspuns:

De ce naiba sa fugi de acasa? crezi ca nu o sa te caute? in 2 zile te gasesc ei si dupa ce te aduc acasa o sa fie si mai rau, eu zic ca ai procedat gresit, inteleg ca nu te intelegi cu ai tai dar asta nu e neaparat un motiv sa pleci asa unde vezi cu ochii.
Te agreseaza? ce probleme sunt intre voi?

| Ara997 a răspuns:

Da vad ca telefonul ti l-ai luat. n-o duci chiar rau, probabil ca ai intrat in conflictpt ca iti doresti diverse lucruri/libertati iar ai tai, cei care te intretin au si ei anumite pretentii.
ia sa vad daca ghicesc:
1- nu sunt de acord sa cheltuiesti o suma importanta de bani pe gageturi
2- nu sunt de acor sa fumzi / consumi alcool/ consumi substante interzise
3- nu sunt de acord cu grupul din care faci parte
4- nu te lasa noaptea in cluburi / locuri/petreceri dubioase
5- nu te lasa sa folosesti masina familiei si sa mergi cu prietenii
6- au pretentia sa invetzi / muncesi dupa caz / varsta/ educatie etc (adica ti-au platit preparatorsi tu ai picat bacul sau ex la facultate )
7. au pretentia (!) sa te implici in activitatilegospodaresti, sa contribui la munca din casa
8- au pretentia sa nu stai toata noaptea pe jocuri si a doua zi sa dormi pana la 12.
9. au pretentia sa le vorbesti cuviincios sa -i asculti si sa-i especti
10. au pretentia sa-ti alegi cu atentie prietenii si anturajul, sa te protejezi, sa nu faci chestii cool care-ti pot pune sanatatea in pericol sau chiar viata, au dorinta (naturala dealtfel ) ca progenitura lor (ADN-ul lor) sa supravietuieasca si daca se poate in conditii decente. de aici restrictii, sfaturi, presiuni chiar.
fiecare parinte ( om sau animal) este presat la randul sau de propriul instinct filial acela de a-si proteja urmasii.
niciun urmas nu ar treui sa se indoiasca ca parintele ii vrea binele, este scris in ADN ul fiecaruia acest lucru.
te rog sa-ti faci timp sa-mi dai un feedback la cele ce ti-am scris!
ai grija de tine!

| Notmyaccount a răspuns:

Mergi la un prieten. Oricum va trebui sa tr intorci candva.

| Mrfear a răspuns:

Depinde in primul rand ce varsta ai, de ai sub 15 ani nu prea ai voie sa te angajezi sa muncesti.In primul rand, nu ti-ai luat maruntis? Daca tot ai fugit de acasa, puteai sa iti iei si tu 200 de lei,de undeva. Oricum,viata pe strada este mult mai grea decat pare. Daca tot ai putut sa ne intrebi asta, ti-ai luat telefonul, nu? Suna o ruda sau pe cineva cunoscut (daca nu da mesaj pe Facebook) daca te poate gazdui, de preferat o ruda buna, spune-i unde te afli sau daca nu poate veni gaseste un TAXI (daca ai bani). Daca nu gasesti o ruda, pe strada viata va fi groaznica.Nu vrei sa te numeri prin cei care ajung sa doarma pe jos sau pe banci nu? Fie ca iti mai da cineva de mila 2 lei, tot e greu.Te-ar putea lua in grija statul, vreo 2-3 ani cred, dar dupa pa, pa.Alta optiune ar fi sa te intorci la ei, sunt parintii tai pana la urma, dar de ce nu-i mai suporti? Daca sunt lucruri gen :Iti interzic sa ai iubita sau sa mergi singur undeva, e unul dintre cele mai penibile motive.Ei nu si-au facut griji cand ai plecat? Ti-am dat 3 optiuni.

| AlxCr a răspuns:

Si cu ce te poate ajuta TPU?
Cel mai probabil ai incercat sa faci o gluma, daca chiar e adevarat ce spui atunci mai bine te-ai duce inapoi acasa si ti-ai cere scuze.

| elle94 a răspuns:

Ucenicie, munca, esti tanar, capabil, pentru ce sa cersesti? Ai toata viata inainte, descurca-te!

| NoBodyOriginal a răspuns:

Sa te duci la o ruda care nu ii suporta pe unul din parinti si care te iubea!

| 0748695459 a răspuns:

Nu depinde cum te vei descurca pe strazi (adica in jungla de asfalt).