| lavinia052 a întrebat:

Am impresia ca sunt paranoica sau poate am axietate in combinatie cu depersonalizare. Cand vad oameni ma speri foarte tare, adica imi trec ganduri in cap, in aceeasi timp nu simt niciun gand,ca si cum am capul gol, insa poate ma simt foarte nesigura si cu aspectul meu fizic si multi s au luat de mine in trecut si chiar si acum o luna si nu doar 1, 2 persoane,ci mai multe, ma fac urata, ciudata, proasta, nesimtita si mai nu stiu cum. De multe ori simt ca nu sunt aici mental, ci doar fizic. Deci ar fi mai degraba anxeitate? Paranoia? Sau ce ar putea fi? Si ce sfaturi imi recomandati?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este intr-adevar paranoia, ceea ce descrii tu.
te sfatuiesc sa mergi la un medic psihiatru pentru o evaluare corecta si tratamnet serios, ca nu esti deloc bine, asa cum descrii aici.

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti recomand sa mergi la psiholog pentru a afla ce ar putea fi. Oamenii obisnuiti nu ai capacitatea de a putea discerne (a se vedea exemplul comun de roman care citeste pe google si are impresia ca aproape toate afectiunile sau bolile acelea i se aplica in propriul caz) si nici informatiile necesare.

| Strutzy a răspuns:

Schizofrenie. Si nu se trateaza.