| XTheAlex a întrebat:

Am inceput sa simt că tot ce încerc îl încerc degeaba, pentru că o sa îmi fac rău că eșuez, cum ar fi ca am încercat să vorbesc cu o fata de care îmi place dar ea nu vrea și nici nu cred că sunt pe gustul ei și așa ma și simt.Si din asta,mă gândesc să renunț sa îmi caut o prietena, dar realizez că îmi fac mai mult rău decât bine așa, ca mă simt foarte rănit pe interior când mă gândesc la asta.Devin confuz si nu știu dacă sa continui incercand sau sa ma opresc sperând că o sa fie mai bine in anii viitori.Ce părere aveți va rog.

2 răspunsuri:
| M7Seven a răspuns:

Cine cauta gaseste.Nu trebuie sa te descurajezi daca o fata sau mai multe te refuza, proabil toti am fost refuzati si am refuzat la randul nostru.Trebuie sa te linistesti in primul rand, sa gasesti increderea in tine si sa mergi mai departe.Incearca sa fii tu in viata de zi cu zi, eventual incearca sa iti faci cat mai multi prieteni, sa descoperi oameni noi si o sa vezi ca o sa fie mai bine.

| JustTheRandomGuy a răspuns:

Eu iti zic sa incerci in continuare cu fetele care iti plac, din proprie experienta, am fost refuzat de multe ori si inca mai incerc pentru ca nu am nimic de pierdut.Azi s-ar putea sa fi un nimeni daca ai fost refuzat de o fata sau doua dar daca n-ai fi incercat ti-ai fi negat propriile sentimente si ai fi fost mai rau decat un nimeni, incearca sa nu te gandesti la esec pana nu obtii verdictul final si nu-ti bloca sentimentele din cauza fricii de esec.E vorba de selectie naturala, nu esti absolut cu nimic vinovat ca ea nu te-a placut la fel cum nu esti vinovat ca tu ai placut-o.