| Arkenan a întrebat:

Am incercat sa pun asta anonim si nu a mers, poate merge daca mi-am facut cont. Buna. As vrea sa ma ajutati cu ceva. Sunt baiat, am 19 ani nu am putut sa vorbesc cu nimeni despre mine, probabil va intrebati de ce scriu asta unor straini, vreau sa ma descarc+ sa va cer un sfat. Vreau sa va intreb ce chestii va ajuta sa scapati de depresii, nu vreau medicamente, la ce va ganditi, ce rost gasiti cand sunteti suparati? Nu ma refer la suparati de 2-3 zile. Eu nu mai gasesc vreun rost in viata de cand aveam 12 ani. Poate ca ar trebui sa va povestesc si de ce, desi imi este deosebit de greu. Ma rog. cand m-am nascut mama a murit(complicatie la nastere), asa ca am ramas cu tata. Bine, cred ca sunt zece milioane de oameni cu povestea asta, pana acum. Cand aveam 4 ani tata a fost arestat si condamnat pentru ca a facut accident de masina si a omorat un om - fara sa vrea bineinteles-. Faza nasoala este ca dupa 3 ani un handicapat in puscarie l-a impuscat. In aia 3 ani am stat cu matusa mea care pe atunci avea 34 de ani. Deci, cand s-a intamplat asta aveam 7 ani, eram in clasa I. La 12 ani a murit de sida matusa mea. Eram in vacanta de vara. Atuncea totul s-a sfarsit din viata mea si nu mai gasesc nimic special aici. Este foarte probabil sa nu credeti ce am zis mai sus... credeti-ma ca am inceput sa scriu la 5 si acum e 6. nu e usor sa imi gasesc cuvintele. Ce vreau? Sa imi propuneti solutii de a iesi din aceasta transa pentru ca m-am saturat sa fiu trist de 7 ani incoace. Mai va spun ca nu am rude, deci comunicarea cu familia iese din lista. Va multumesc ca ati avut timp sa ma 'ascultati'.

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Iti eliberezi mult sufletul cand ii vorbesti cuiva despre problemele tale. Tu insa nu ai cu cine vorbi din cadrul familiei tale, asa ca cel mai bine e sa incerci sa iti faci un prieten.Ai trecut prin multe experiente nefaste care te-au facut sa privesti altfel lucrurile.Chiar daca te consideri nenorocit s-au batut de soarta nu uita ca toate se intampla cu un motiv.Vei fi fericit, candva.Toti suntem la un moment dat.Cauta doar sa iti pastrezi sufletul bun si speranta. N-ai nevoie de nimeni ca sa mergi mai departe.Doar de tinewinking

| pedaladeacceleratie a răspuns:

Si eu sunt intr-o situatie cam asemanatoare (Doamne ajuta ca nu asa de grava ca a ta), in 98 mi-a murit tatal... nici mama si nici fratele nu prea m-au ajutat sa trec peste asta, ci prietenii. Sunt sigur ca ai prieteni ce te pot ajuta. Capu' sus happy

| RossSaid a răspuns:

Gaseste-ti si tu niste prieteni cu care sa poti vorbi happy

| IooMar a răspuns:

Ca sa mai scapi cat de cat de asta ar fi bine sa iti gasesti o iubiata, dar de incredere care sa te intelerga perfect, cu care sa poti vorbi orice.Sincera sa fiu am fost foarte trista cand am citit ce ai scris mai sus, scuza-ma dar eu cred ca familia ta a fost blestemata. Apropo poti sa te duci de asemenea si la un psiolog. Mi-a parut bine!

| RenataG a răspuns:

Cand am citit povestea ta m am intrista foarte mult(am inceput sa plang)si stii cum se spune Dumnezeu nu da mai mult decat poti duce.Gandeste te ca tu trebuie sa ai un rost in viata sa ti gasesti de lucru sa termini o facultate, gandeste te ca parintii tai si matuda ta de acolo de sus incearca sa aiba grija de tine si s-ar bucura daca ai termina o facultate si ai ajunge cineva in viata.Nu trebuie sa te dai batut, sa ti spun ceva doar lasii se dau batuti, gandeste te ca sigur o sa ai o familie mareee in viitor deci nu mai fi deprimat...:*incerc sa te incurajez...sunt mai mica decat tine dar incercbig grin

| RimePeHartie a răspuns:

Wow... ce viata straight face

eu zic sa iti continui studiile (daca le mai ai), sa iti faci prieteni veseli si sa nu fi inchis in tine. lupta sa devii cineva in viata si nu lasa greutatile sa te invinga happy

| Patty_8050 a răspuns:

De fiecare cand te uiti intr-o oglinda spune-ti: "totul va fi bine. Totul se va sfarsi cu bine. Voi fi in regula. Nu imi e frica!"
Incearca sa iti tii un jurnal, sa scrii acolo tot ce sa intampla!
Cel mai important este sa vorbesti cu cineva! Fie ca este profesor, fie coleg, fie doar o cunostinta.
Incearca sa socializezi! Stiu ca apare foarte greu, dar trebuie sa incerci, altfel vei ramane izolat restl vietii.

Sper ca te-am putut ajuta...si imi pare foarte rau pentru parintii tai si.mult succes in continuare!

NU UITA SA ZAMESTI!

| υη נσ¢ ∂є ¢σριℓℓ a răspuns:

Asculta nane poveste de seara e asemanatoare povestea lui cu a ta sadsadsadsadsadviatanu ai ce sa ii faci destinul asta ...nu uita ca dumnezeu te va ajuta...nu uita pe nimeni daca ai suferit atat iti va da si clipe de bucurie

| alexcan a răspuns:

Ma intristeaza sa vad atata durere intr-un singur om probabil te intrebi de ce tu si nu altul, uite chiar vreau sa te ajut pe cat pot eu cand sunt foarte trist citesc uit de tristete pe moment dar ma regasesc in carte oricum ar fi eu zic ca trebuie sa ai puterea sa treci peste lucurile astea si puterea asta o poti gasi doar in tine daca iti doresti cu adevarat acest lucru dar ca si mine iti dai seama ca lucurile din trecut vor avea un loc in mintea ta si te vor influenta dealungul intregi tale existente, incearca de acum sa cauti bucuria vietii in fiecare moment al exsitentei tale bucurate razi exprimate si uita de constiinta care te apasa profund lasand urmele trecutului, iti spun sincer viata are sensul ei si il vei gasi mai devreme sau mai tarziu iti doresc tot binele din lume chiar daca nu te cunosc si sper ca intr-o zi sa te regasesti si sa devi un om care poate iubi.

| teddutzu a răspuns:

Gaseste-ti o prietena! straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca am putea vorbi mai mult pe aceasta tema. Dar daca nu vei semna niciodata nu cred ca vei rezolva ceva.Eu cred ca o adresa de contact ar fi bine venita si sunt sigur ca vei gasi persoane care vor dori sa te ajute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca dk vrei sa vb ca cineva ma poti gasi pe id: sweet_eva2010 te astept!