| FlyingSparkle a întrebat:

Am mereu probleme cu fratele meu mai mare. eu am 13 ani si el 19. mereu cand ii zic sa faca ceva prin casa ma face in toate felurile, proasta, vaca, idioata, nesuferita, incapatanata si chiar ma injura, isi bate joc de mine si de hobbiurile mele (desenul). parintii mei nu stiu de toate chestiile astea, pentru ca ei sunt la serviciu pana la ora 6, stiu doar ca ma face proasta. astazi mi-a luat castile de la calculator, el avand deja boxe, eu nu mai am altceva, doar boxele. am vrut sa ascult muzica si i le-am cerut inapoi, dar nu mi le-a dat ca eu nu l-am lasat azi sa se joace la calculatorul meu (eu am calculator de gaming si el nu, doar pentru ca atunci cand s-a dus sa aleaga piesele pentru pc-ul meu cu tata, a ales piese de gaming, cred ca doar pentru el) si am sunat-o pe mama sa ii zic de problema. mama s-a suparat rau ca i-am vorbit cam uratel la telefon, adica nu cu cuvinte urate, dar i-am zis direct de fratele meu. l-a sunat apoi pe el si a incercat sa ii zica sa mi le dea, el n-a vrut, si la sfarsit, inainte sa inchida brusc, a zis ca ii e rusine cu noi. acum ma simt foarte prost, stiu ca nu am procedat corect, dar m-am saturat de fratele meu. pot spune chiar ca il urasc, de mica s-a comportat ca un animal cu mine si niciodata nu mi-a aratat ca merita sa imi fie frate sau ca ma iubeste. ce pot sa fac? sad

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai rezista pana mai cresti si o sa ai tu propria ta casa servici, etc apoi ii dai peste nas lui fractu dar acum de ce nu discuti cu parintii tai problemele care le ai cu el?

Apache
| Apache a răspuns:

Fractu e un retardat...
daca el se comporta ca un jeg cu tine.plateste-i cu aceeasi moneda!
gaseste si tu niste baieti care sa il bata putin cand e singur.si sa vezi atunci daca iti mai zice ceva!
.nu te baza pe parinti la faze de astea...ce sa ii faca? pana la urma are 19 ani!

| 27RedJohn24 a răspuns (pentru Apache):

Tu esti mai retardat ca fratesu...singura ce o sa ii aduci ei prin sfaturile tale o sa fie o bataie ca lumea

| Lucinca a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el. cand incepe sa te faca in toate felurile tipa la el si spune-i ca de ce se comporta asa. si injural si tu dc numai el pe tine. sa-mi faca mie fratele meu asa.tot mai mare este dar noi ne intelegem bine.si cand ne certam eu incep sa planglaughing si asa trece totlaughing fac ce vreaulaughing

| Anytsa a răspuns:

Daca nu ai fi avut un frate iti zic sincer ca ti'ai fi dorit. Dar na.
Pai el e mai mare e mai incapatanat, el o sa se schimbe numai atunci cand o sa mai cresti si tu. Ajuta'l cand are nevoie de ceva, nu il mai spune daca face vreo nazbata. Trebuie sa v'a ajutati reciproc si daca faci asa iti zic eu ca totul o sa mearga bine.

| c4t4lin a răspuns:

Din ce ai povestit tu aici reiese ca are probleme grave cu capul daca se comporta asa cu familia, duceti`l la un psihiatru...atentie! nu la psiholog, la psihiatru ca e o diferenta mare.

| iTami a răspuns:

Mai rezista oleaca. daca are 19 ani probabil o sa se duca la o facultate in alt oras.sau alta tara, daca are note la fel de bune ca ale tale.fratele baiatului pe care-l plac s-a dus in Anglia.mai rezista.
totusi e trist sa vad ca doi frati se comporta sa.ar trebui sa vorbesti cu el ceva.dar nu incerca sa-ti bati si tu joc de hobbiurile lui.razbunarea e arma prostului.compoarta-te frumosa cu el.
dar daca nu renunta la comportamentul lui, vorbeste cu parintii.adica o discutie serioasa.din aia ca la tribunal.ar trebui sa va iubiti.
dupa ce termin prima carte o sa mai scriu una care o sa-ti-o dedic tie si fratelui tau.o sa ti-o fac cadou, iar tu sa i-o faci lui.
sper, totusi sa se rezolve.in cartea pe care vreau sa t-o dedic, Miriam (personajul principal) e dusman de moarte cu fratele ei si tot se iubesc...
sper din tot sufletul sa va impacati

| xSmileGirl a răspuns:

Poate ca el nu te-a acceptat, poate ca el voia sa fie singur la parinti straight face e un nesimtit! fara suparare! Daca as fi in locul tau m-as plange toata ziua la mama, ca sa`si dea seama!

| INEEDHELPPLS a răspuns:

Am cam aceeasi problema,daca nu il las la calculatorul meu face ca toate animalele si urla si striga, si dupa se pune pe telefon si face sunetu la maxim, nu prea am ce sa i fac ca e agresiv, sper ca in vara pleaca la facultate...
Si daca nu il las deloc imi loveste pc-u si vrea sa l strice
De iesit din casa nu mai zic, niciodata... Ce pot face?

| RollerutzuX a răspuns:

Stiu eu cand te injura sau asa ia telefonul inregistreazal da nu-i spune si sa nu stie ca l-ai inregistrat si cand vine mama ta ii dai dovada(inregistrarea)winking.

| Eugen_Paul_Bodea_1998 a răspuns:

Si mie am aceeasi problema doarca cu sora mea. Oricum, se poate rezolva problema daca renunti la ce zice fratele tau mai mare felurile alea.