| anonim_4396 a întrebat:

Vreau neaparat sa mor.

E vorba de mama

dupa ce ca o ajut cum pot eu ca sa isi faca facultatea
ea sa poarta ca rahatu cu mine
vaca dracu
si ma intreaba ca de ce o urasc
Pana acum am tinut in mine dar fiecare are limitele lui

A trebuit sa stau 2 nopti si o zi, singura
cu sora mea de 1 an
sa ma descurc pana vine din Iasi iar eu sunt din nasaud
m-am certat din cauza ca am stat cu 5 ore mai mult pe calculator si fratele meu a vrut sa intre(IAR). dupa ce ca de abia am adormit-o pe sora mea, el o sa vina si o sa faca galagie. o inceput sa faca de-a sefu cu mine ca mi-l inchide si dinalea si o inceput sa ma traga de par, m-am ridicat la el sa il fac sa taca sa nu o trezeasca pe sora d 1an. El mai tare si mai tare.
Dupa care am dat in el cu un cablu si normal ca nu l-o durut. o sunat-o pe mama care m-o facut in toate felurile ca de ce il injur pe fratele meu cand vorbesc cu ea la telefon. i-am zis de ce dar tot cu el tine. Dupa aceea mi-a interzis 2 sapt de calculator, si trebuia sa ma plateasca cu ceva pentru ca am stat asa mult cu sora mea, si aia mi-a taiat. si intotdeauna imi spune ca niciodata nu o sa ajung un >nimic. un nimic. nu oi fi eu stralucita la scoala, da nici proasta nu sunt, doar pentru ca am note medii. pe fratii mei in totdeauna ii apreciaza si le spune tot felul de chestii bune, mie FOARTE RAR. sunt multe care as avea de spus dar nu mai am timp pana ajunge acasa... "iti dau eu tie" atat. Nici macar nu vrea sa ma asculte ce am eu de zis, NIMIC. Si ce ma enerveaza cel mai tare e ca in totdeauna imi spune ca nu o ajut DELOC, dar fratii mei sunt cei care nu o ajuta deloc. eu o ajut cum pot si ziua urmatoare zice ca nu am facut nimic, m-am saturat SATURAT. si de fiecare data cand ii spun ca "uite eu am facut aia aia aia..." si ea intotdeauna "numa ca ti-am spus eu" si nu o pomenit nimic "nu mai tot vorbi ca proasta, mincinoasa ordinara"
VReau pur si simplu sa ma sinucid
nu pot vb cu telefonul copilului pentru restul ma trateaza tot ca un gunoi si daca m-ar auzi, as lua o bataie... NU MAI POT DELOC
si toti din familie isi bat joc de mine in multe feluri
n-am mai plans niciodata asa mult
si imi pare foarte rau de punctuatie... nu ma pot controla pe moment

Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti ceva, un hobby, o pasiune pentru ceva cu care sa te destinzi dupa certuri si jigniri. Nu-ti lasa mintea sa se gandeasca prea mult la vorbele care ti se spun, stiu este o nedreptate si o suferinta mare sa fi jignita de cei din casa ta, imediat dupa certuri lasa-ti mintea sa se gandeasca la altceva, incearca sa nu-ti pierzi respectul de sine. Personal daca ma face un necunoscut prost nu doare nicaieri, dar daca ma face unul drag din familie ma afecteaza foarte tare. Tu sa stii ca nu e asa chiar, daca mama ta iti zice ca nu o sa ajungi nimic in viata, asta nu inseamna ca asa o sa fie. Nu te sinucide, cat esti viu, poti face ceva cu viata ta, tot exista o sansa la mai bine, mort NU MAI EXISTA NIMIC. Plnsul iti face bine, te ajuta sa te descarci. Uite ce ai putea sa incerci: scrie-i mamei tale o scrisoare in care sa-i spui ca o iubesti si ca nu intelegi de ce se poarta asa cu tine, spune-i cat de mult suferi cand propria mama te jigneste, scrie-i tot ce simti si ce te face sa plangi, pune lacrimi in scrisoarea aia, pune-o intr-un plic frumos si strecoaro intr-o carte sau in dulapul cu hainele ei, undeva unde sa nu fie gasita imediat ci asa mai la 1-2 saptamani, sau in geanta ei inainte sa plece de acasa. Aranjeaza in asa fel incat sa nu o citeasca cu tine de fata ci cand este plecata. Sa speram ca asta o va aduce la realitate. Roaga-te ca sa se rezolve problemele astea, si ai sa vezi ca Dumnezeu nu ramane surd la strigatele noastre.

13 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

E cutremurator prin ce treci, si sa stii ca nu esti singura.

De ce nu te indepartezi de ei? Ei fac doar sa te doboare, sa te insule. Tu nu ai nevoie de ei.

Sfatul meu e sa te indepartezi de ei cat poti. Chiar nu ai nevoie de el, si ai dreptul la fericire.

Moartea nu e o solutie, sa nu cumva sa faci o prostia din cauza familiei care chiar nu te apreciaza.

Fii tare, orice inceput are si un sfarsit ( inclusiv raul).

Numai bine iti doresc.

Si :http://www.youtube.com/watch?v=XP4clbHc4Xg

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Mutate la bunici.

| AtateaConditii a răspuns:

Presupun ca esti cea mai mare dintre frati. Nu cred ca mai are rost sa vorbesti cu ca tot nu intelege, nu? Pleaca de acasa daca ai peste 18 ani, angajeaza-te sau la alte rude, vorbeste cu un psiholog sau suna la telefonul copilului sa iti dea niste sfaturi. Cauta-ti un iubit la care sa te muti, nu mai sta in casa cu animalele.

| olivert1310 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Sa-si caute iubit si sa se mute la el? Asta e sfatul tau? O ajuti sa iasa din rau si sa ajunga mai rau. Sa nimereasca unul care-i citeste disperarea, o ia, isi bate joc de ea si apoi ii da drumul si ajunge mai amarata decat este ea acum. Fiti responsabili atunci cand dati sfaturi, nu faceti asta doar pentru puncte, ea trece printr-o situatie grozav de dureroasa si tu ii zici sa-si caute iubit. Stiu ce vorbesc, am o sora care a facut asa si regreta. 99% din baieti sunt niste profitori si crezi ca ea o sa gaseasca pe unul din aia 1% care mai sunt in firea lor.

| AtateaConditii a răspuns (pentru olivert1310):

Nu era singurul sfat, era ultimul. Si daca e desteapta nu o sa stea sa fie batjocorita. Oricum problema dintre ea si mama acesteia nu are vreo rezolvare stand in aceeasi casa.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Claudia,

Noi zicem ca totusi ar fi posibil sa iti gasesti cateva minute singura si sa ne suni. Numarul nostru este accesibil si de la telefoanele publice, fara a introduce o cartela.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Poti sa ne scrii si la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand esti ne-folositoare in ochii oamenilor, esti o comoara in ochii lui Dumezeu.
Astept sa ma cauti pe id-ul :" aud.in_culori "
Dumnezeu sa te binecuvinteze! happy

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Altfel spus, ei pur si simplu depind de tine.Acum ar cam trebui sa folosesti arma dracului.Santajul.Un lucru mai intai.O sa zica ca te da afara si ca vei sta in canale probabil. Daca face asta, fratii tai vor muri de foame si se alege tot rahatul de ea. Daca fratii tai nu-ti arata respect, fii ferma, dar nu prea.Intelegi cum e cu fratii mai mici.Ii infometezi daca nu te asculta.Sau le pui parola pe PC si le spui ca s-a stricat calculatorul si daca vor sa se repare le zici ca trebuie sa strangi bani.Pentru asta insa, trebuie sa-ti dea respectul cuvenit.Prima parte cum ca daca o ajuti pe mama ta, nu cred ca e adevarata.Ca o ajuti TU pe ea sa-si termine facultatea.Dar daca da, o ai la degetul mic devil. Dar nu fi suparata pe fratii tai.Gandeste-te ca au fost ionfluentati negativi de situatia ta.Este si asta o varianta.In legatura cu viata...Este data de la Dumnezeu.Si stii ca daca pui pe altul sa ti-o ia sau daca ti-o iei tu singura te duci drk nu? Vrei sa ajungi in iad cu toti dracii in toate cazanele din cauza unor persoane care nu te respecta.Toti avem sentimente din astea, in cazul tau s-ar pueta sa se inrautateasca.De aceea impune-ti sa nu o faci. ABSOLUT cat de imperios necesar e,sa nu o faci.Ok? Sa te gandesti? Ma ce-as face-o,ma ce tentant e, nu, nu, nu o fac, indiferent ce simt ma duc drk daca fac asta.Viata-i viata.Ai 1.Doar pentru ca esti intr-o perioada nasoala nu inseamna ca trebuie sa ti-o iei.Impune-te.Chiar daca va durea mai tare la inceput.Pur si simplu fa-o.Si daca te simti in pragul disperarii spune:"Doamne daca existi, te rog fa-mi viata mai buna". Alooo! Tu iti cresti fratii. Spune-le. Spune-le la toti problemele tale.Nu ezita.Cel mai important, nu te gandi sa-ti ei viata.

| olivert1310 a răspuns:

Iti inteleg situatia, sora mea mijlocie a patit cam la fel, la 18 ani a fugit de acasa, s-au dus dupa ea, au luat-o iar la 3 luni a fugit iar cu unul. Ideea e ca a ajuns rau, te rog nu fugi de acasa asa cum ai fost sfatuita, nu te lasa pe mana unui baiat chiar daca iti promite marea cu sarea. Sa-ti cauti iubit si sa te muti la el nu e o solutie, chiar daca fugi or sa te gaseasca si o sa te aduca inapoi, poate mai iei si bataie. Sa stii ca nu merita sa te sinucizi pentru nimeni. Daca faci asta, inseamna ca ai pierdut in fata ei. Nu ai zis nimic de tatal tau, el exista? Daca vei fugi de acasa vreodata, du-te la rude (bunici, unchi, matuse) nu te lasa pe mana unui strain, sa nu ajungi sa regreti decizia.

| SoloPC a răspuns:

Pei uita-te mai jos la ce am scris.

Daca mai zice ca tu nu faci nimic si o sa ajungi un nimic in viata si te face sa plangi spune-i asa.
-Auzi m-am saturat de tine si de toate fitele tale din cap. nici odata nu m-a apreciezi mai bine stau la bunici decat cu tine in casa.

Si tu iti faci bagajul cu lucrurile tale "scoala si hainde de esit pe afara" si o sa stai vreo o saptamana dupa o sa vina ea dupa tine si tu ii zici:
-Vin acasa doar daca o sa m-a apreciezi mai mult pentru ce fac si stau cu frati mei.

100% O sa vine dupa tine.

| lavinutsa a răspuns:

Ignora.
ce aiurea da de inteles ca pe ceilalti ii iubeste pe tine nu, pai e problema asta ca e diferenta de varsta intre copiii.Frati-tu trage-i o batuta buna, ori incearca sa-l dai pe breazda.Maica`ta poate nu mai face fata stresului, in privinta viitorului tau esti stapana nu conteaza notele taleconteaza ce iti ramane tie in cap ce clasa esti?

Răspuns utilizator avertizat
| Markerportocaliu a răspuns:

Stai la o prietena acasa sau du-te undeva departe si o sati simta lipsa.....sau stai acasa si nu mia face nimic si nu o mai baga in seama... dupa un timp o sai para rau si o sa-si dea seama cei ai facut pentru ea bafta.

funda?