| anonim_4396 a întrebat:

Am multe momente cand nu mai fac prea bine fata la probleme.E normal sa faci chestii genu'..sa-ti dai pumni in burta? Se tot aduna chestii care ma fac sa nu mai vreau sa traiesc.Nu reusesc sa invat, ca ma plictisesc repede si din cauza asta parintii mei spun mereu ca nu sunt buna de nimic si ca-s incapabila..aud asta tot mai des si in legatura cu multe.Incep sa ma urasc pe sine, sa nu-mi placa ce persoana sunt..de obicei ascult muzica si ma linistesc, sa nu mai vorbesc de greseala ca mi-am taiat venele..deci am atat de multe seri in care ma simt singura si ca traiesc degeaba..As vrea sa fiu si eu ca alte fete care sunt silitoare si arata si bine pe deasupra, dar eu simt ca nu am nimic.m arefer la vointa si macar 'fata' ca sa zic asa.Am 13 ani si nu pun intrebarea asta la misto, ce zic e pe bune..nu am cu cine discuta despre asta si nu vreau sa aud ca am nevoie de psiholog.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai incercat sa vorbesti cu parintii tai despre ceea ce simiti sau despre felul in care te trateaza? Toti avem momente in viata cand simtim ca nu suntem buni de nimic si ca suntem incapabili sa facem ceva.Incearca sa ignori parerile rautacioase si mai intai de toate incearca sa te multumesti pe tine si apoi pe parintii tai si pe cei din jur.Nu e usoara viata nimanui, toti avem probleme si ne indoim de ceea ce putem face iar asta ne face sa ne pierdem increderea in fortele proprii.Incearca sa iti gasesti un obiectiv pentru care merita sa lupti si incearca sa nu mai fii asa dura cu tine nimeni nu e perfect.Chiar nu stiu ce sa iti mai spun.

| neanderthalfararusine a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfat, apreciez

| anonim_4396 explică (pentru neanderthalfararusine):

Cu placere!

| piticelm a răspuns:

Tine minte, mai bine acum la un psiholog, decat mai tarziu la un psihiatruwinking

| MichaelD5 a răspuns:

Prietena, ai 13 ani. revino.ti din prostiile astea si aduna.te putin. gandirea ta e patetica. Nu mai vrei sa traiesti? de ce? ca ti.e lene sa inveti? ca asta e motivul, daca nu mai vrei sa traiesti raspunde.mi si iti dau 10 moduri superbe sa iti termini viata, dar eu zic totusi sa te duci in oglinda sa iti dai 2 - 3 palme si sa te gandesti putin ca ai toata viata inainte si ca astea nu sunt probleme, astea sunt copilarisme si aere, capu sus si la munca nu la intins mana happy

| neanderthalfararusine a răspuns (pentru MichaelD5):

Nu-i numai asta faza cu lenea si chestia cu palmele o fac mereu. Hai cu modurile, preferabil nu dureroase.Da, am 13 ani in care de la 5 imi iau bataie incontinu' de la ai mei.