| lilith666 a întrebat:

Ce sa fac? Nu vreau sa ma mai duc la psiholog(mi-am taiat venele si am ajuns la spital).Dar simt so fac.Mai intai aflu ca parintii mei dau divort, apoi baiatul pe carel plac a inceput sa fumeze.niste sfaturi, va rog.sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce varsta ai?
Te preocupi atat de mult de viata celor din jurul tau, incat pur si simplu uiti de a ta.Parintii tai divorteaza, din cate ai spus.Bun.E decizia lor.Te afli la mijloc, trebuie sa iei o hotarare. Daca divorteaza, nu inseamna ca nu ii vei mai vedea impreuna sau ca totul se va destrama.Pur si simplu fiecare isi vor alege un alt drum care SA TE INCLUDA si pe tine.
Nu te baga in decizia lor.Cu timpul vei realiza ca viata e dura si trebuie sa trecem peste obstacole.
Prietenul pe care il placi a inceput sa fumeze.De ce e atat de dramatic pentru tine? E viata lui, decizia lui.TOT ce poti face e sa discuti cu el, sa ii explici ca te deranjeaza si de ce.
Gandeste-te si la tine, nu doar la altii.Suferi pentru ce? Pt ca parintii tau nu mai pot sa fie impreuna? Ai prefera sa ii vezi in fiecare zi dandu-si in cap, ignorandu-se? Sau sa ii vezi fericiti, alaturi de altcineva poate!?

| lilith666 explică (pentru anonim_4396):

Am 14 ani, in toamna fac 15

| anonim_4396 a răspuns (pentru lilith666):

Perfect.Atunci esti in masura sa gandesti inainte sa faci ceva.
Nu te mai rani.Nu rezolvi absolut nimic.
Vorbeste cu parintii tai cand esti mai calma.Luati impreuna o decizie.
Mult noroc si sa ai grija de tine.

| R0CA19 a răspuns (pentru anonim_4396):

A facut anul asta 12 ani si minte de rupelaughing))))

17 răspunsuri:
| Yosifica a răspuns:

Buna, alice inteleg prin ce treci dar gandeste-te ca lumea nu se termina aicihappy sunt foarte multe greutati in viata, incearca sa te linisteti si sa te detasezi de toate activitatile tale de tot ceea ce te influenteaza rau, incearca sa te apropii de prietenii tai, iar baiatul n`am inteles daca este iubitul tau intr-un final majoritatea o sa fumeze dar ceea ce poti face tu este sa-i explici riscurile fumatului, iar nu in ultimul rand incearca sa discuti deschis cu parintii tai, un divort este foarte grav si te distruge pe tine ca, copil atat psihic cat si moral, incearca sa gasesti persoane apropiate tie, iar daca nu ai astfel de persoane repetati in gand ca toate au o rezolvare, nu te lasa infranta asa usor in fata dificultatilor si asa cum a spus si ''Doctor Love'' apropiete si de Dumnezeu prin rugaciune, o sa vezi ca o sa te simti mai bine. Imi pare rausad

| lilith666 explică (pentru Yosifica):

Si mie

| Yosifica a răspuns (pentru lilith666):

Eu zic sa ai grija de tine si sa numai pui totul la suflet.

| paranteză a răspuns:

Tatal meu a murit cand aveam 3 ani.Sa-mi tai venele? De ce sa nu lupt pentru ceea ce si-a dorit sa devin si pentru ce-mi doresc sa fac in viata?

| STRUMPFII a răspuns:

Uite sa stii ca eu de obicei cand sunt foarte trista simt nevoia sa ma descarc si ma simt mult mai bine daca ma descarc la cineva de exemplu la parinti sau la o prietena de incredere. Si cu fumatul mai nou toti baietii vor sa arate ca sunt smecheri si ca fumeaza ceea ce mie sincer mi se pare o prosti dar e treaba lor, baieti mai sunt dar din pacate multi fumeaza totul se trage din anturaje ciudate. Fii tare ca treci si peste asta, succes. Si cu psihiatru nu mi se pare o problema adica daca e un psihiatru bun si te ajuta te asculta iti da sfaturi.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine du-te la psihiatru.

| PulbereDeStea a răspuns:

Nu are rost sa mori pentru nimeni, u contezi restul sunt varza, u sa ajungi la mal, iar daca crezi ca exista cineva din jur care merita sa ajunga la mal sa ii oferi o mana de ajutor.

| VOLVO4LIFE a răspuns:

Nu vrei sa te duci la psihiatru? Du-te la socola sau la spitalul 9! Ati taia venele nu e o rezolvare, sa stii!

| DoctorLove a răspuns:

Pff inainte de toate ia-ti o pauza de la tot ce faci tu zi de zi(in afara de scoala si orice altceva este necesar). Apoi gandeste-te ca tu contezi cel mai mult in viata asta si ca orice este posibil. Apoi gandeste-te ca nu meriti sa suferi pentru greselile altora. Parintii tai te vor iubii in continuare si baieti pe lumea sunt miliarde din care poti alege unul. Te sfatuiesc sa te apropii de Dumnezeu, sa te rogi sa-ti dea bucurie in suflet si sa mergi la Biserica. Ai sa vezi ca toate lucrurile au un sens, toate problemele au o rezolvare si viata ta poate sa devina asa cum ti-ai dorit mereu! Si nu uita, zambeste!

| EmmyRock a răspuns:

Viata a fost dura si cu mine, parintii mei sunt divortati de cand eram la gradi.crying Si baiatul pe care il placeam eu se droga nu fuma! laughing Remediul pentru cand ma simt rau este muzica.happy Nu iti mai taia venele! Stiu ca dupa ce tii le tai ai o senzatie de bine... crede-ma am trecut si eu prin asta. Dar dupa iti ramam urme urate de la taieturi. Si cum ai zis si tu ai ajuns si la spital, puteai sa iti tai o vena inportanta si putea fii mai grav.straight face Deci te rog mai bine faci orice altceva in afara de a te ranii! Sper sa treci peste asta.:*:* Multa baftaa!:*

| kyara10 a răspuns:

Lol pe buna ma mai lasa si u mai usor nici chiar asa

| Th3RiP a răspuns:

Daca simti ca trebuie sa o faci du-te... Este foarte indicat si nu merita sa iti tai venele pentru orice crede-ma am fost in aceeasi situatie, si acum realizez ce bine e k nu am murit laughing

| redilicious a răspuns:

Fetiţă dragă, renunţă la obsesia de a te tăia. Tu singură iţi distrugi viitorul.

| denydenisuka a răspuns:

Buna.uite poate te va ajuta.incearca sa te linisteti priveste viata cu alti ochi nu este bine sa iti tai venele si sa faci aceste prostioare.nu ajuta cu nimic.si parintii mei au divortat mama mea a plecat in Spania nu mai stiu nimic de ea de 1 an si chiar imi este cred.si eu am chiulit de la scoala am ajuns o fata care dadeam in persoane fara mila au ajuns atitia prieteni in spital din vina mea si toate astea pentru ce? am rams un an de scoala si ce am rezolvat nimic parintii mei nu s-au impacat mie tot rau imi e dar am avut prieteni care imi sunt si au fost alaturi incearca sa iti gasesti prieteni adevarati care sa te faca sa te simti bine in preajma lor si gandeste-te ca mereu exista o usita de iesire din orice necaz...in viata o sa dai peste multe obstacole.si toate trebuie rezolvatehappy astept un raspuns despre parerea meahappy bafta:*