| LorelaiMs a întrebat:

Am nevoie de niste propozitii in care pronumele personale dansul, dansa sa aiba functii sintatice de complement direct, atribut! Mersi anticipat

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cine te-a mințit că sunt pronume personale?

| LorelaiMs explică (pentru floresdemayo):

Cartea de limba si literatura romana + profesoara. Si chiar sunt pronume personale. Poti cauta oriunde.

| floresdemayo a răspuns (pentru LorelaiMs):

Vezi, dacă n-ai folosit diacriticile, a rezultat cu totul altceva! Am înțeles..."dansul" nu "dânsul". Nostim.
Vezi că ți le explic prin mesaj privat. L-ai primit, nu? Deschizi "mesaje" undeva in stânga site-ului.

| Mihaela_Enache_1982 a răspuns:

Vreau o propozite despre dans