| d33ajustme a întrebat:

Am nevoie de un raspuns rapid! Dau funda.In propozitia: camera prezinta un salon de coafura, exista predicat nominal?

Răspuns Câştigător
| AmyAmaLyAAA a răspuns:

Am impresia ca este(Predicatul nominal este alcătuit dintr-un verb copulativ și unul sau mai multe nume predicative.)
Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o însușire (îl califică) si arată cine este, ce este sau cum este subiectul.
Răspunde la întrebările: cine este? ce este? cum este? adresate subiectului. Verbul copulativ a fi își poate schimba forma sau poate fi înlocuit cu un alt verb copulativ: ce a fost? ce a devenit? cum părea? De asemenea, și pronumele interogativ care intră in alcătuirea întrebării își poate schimba forma in funcție de cazul la care se află numele predicativ: pentru cine este? al cui este? etc.
rezulta=> da, in aceasta propozitie exista un predicat nominal, si acesta este "prezinta un salon"
fundita?:*:*

3 răspunsuri:
| AmyAmaLyAAA a răspuns:

Am impresia ca este(Predicatul nominal este alcătuit dintr-un verb copulativ și unul sau mai multe nume predicative.)
Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o însușire (îl califică) si arată cine este, ce este sau cum este subiectul.
Răspunde la întrebările: cine este? ce este? cum este? adresate subiectului. Verbul copulativ a fi își poate schimba forma sau poate fi înlocuit cu un alt verb copulativ: ce a fost? ce a devenit? cum părea? De asemenea, și pronumele interogativ care intră in alcătuirea întrebării își poate schimba forma in funcție de cazul la care se află numele predicativ: pentru cine este? al cui este? etc.
rezulta=> da, in aceasta propozitie exista un predicat nominal, si acesta este "prezinta un salon"
fundita?:*:*:*

| Manfred a răspuns:

Nu nu exista predicat nominal