| copac8388 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.Acum cativa ani am fost f buna prietena cu o colega. Dupa un timp nu am mai fost.Si acum am reinceput sa ne reimprietenim. Numai ca o colega se baga intr una intre noi.Si simt ca urmareste ceva.De cand am inceput sa vorbesc din nou cu ea se tot baga si e enervant.Plus de asta ea statea si o barfea si zicea de ea ca e urata.Simt ca incearca sa ma excluda. Acum acea colega cu care am fost prietena a etichetat o pe ea intr o postare si e mine nu.CE SA FAC CA MA ENERVEAZA RAU

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

De ce nu ati mai fost prietene? Ce s-a intamplat? Ca sfat general, dramele acestea inutile doar te fac sa iti consumi timp si energie emotionala, prin urmare e mai intelept sa stai departe de ele.

| copac8388 explică (pentru dullcat):

A plecat o colega cu care era f buna prietena cu alta colega si acea colega a ramas si a inceput sa se imprieteneasca cu ea

| Hyperion7 a răspuns:

Doar un mic sfat:ciorba reîncălzită nu va mai avea același gust.
Acum gândește-te la ce ți-am spus și aplică în cazul prietenei tale.
Acum, sper că ai găsit răspunsul

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

În adolescenta se întâmplă să fi băgat în tot felul de drame,dar toate lucrurile alea sunt " imaturitati",dacă nu a fost să fie de prima oară cu prietena aia,de ce ar fi acum?
Da, puteți rămâne în relații ok, dar tot o să fie ceva diferit și probabil ea nu te mai consideră o prietena atât de bună încât să te menționeze în povesti, dar din nou este prea copilăresc totul.
Mai bine faci altceva cu timpul tău, prietenii adevărați să găsesc greu și puține cazuri de prietenii adevărate și de lungă durată cu colegii de clasă.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Atâta timp cât intențiele tale și inima ta și sufletul tău cu Adevărat și într-adevăr nu sunt rele nu au ca scop răutate mințit jignit sa împrăști cu ură si răutate în oamenii și liniștea și viața oamenilor și sufletele oamenilor și nu le tulburi și zăpăcești liniștea vieților lor Dumnezeu este cu tine și știe ce zace în inima ta în sufletul tău și în faptele tale pe lumea asta fie bune și rele el ne-a dat liberul albitru Absolut tot Absolut tot ce vezi și auzi și îți dorești și vrei de la viață și după faptele și intențile și dorințele noastre și alegerile noastre pe lumea asta toate Absolut toate în cale în drum ne vor ieși nise vor scoate lasa-i pe oamenii răi să împrăștie cât venin vor căta răutate zace în ei căta ură zace în ei căta prostie zace în ei căta minciuni zace în ei căta falsitate zace în ei. Tu fereșteti sufletul de ei ferește te de ei nu-i lua în seama nu-i asculta nu fi prieteni cu ei nu le da ocazia să-ți murdărească sufletul să-ți murdărească gândurile să-ți murdărească intențile ferește te de ei și când îi vezi în preajmă ta în gândul tău în sufletul tău în inima ta în interiorul tău și cântă tatăl nostru și ferește te ei căci ei ca scop au decât de a aduce haos în sufletele oamenilor nevinovați ei ca scop scop au decât răutate de făcut și ei ca scop de a tulbură și dezbine famili de a dezbine relați fie de căsnicie fie de prietenie fie de frăție fie de bine și nu de rău păstrați-vă sufletul curată păstrați-vă Ina curată păstrați-vă gândurile bune și nu cele rele și pline de păcate Dumnezeu există și nu va îndoiți Niciodată da Niciodată da El dacă aveți ceva pe inima dacă aveți ceva pe sufletul și inima voastră nu va îndepărtați De El De Dumnezeu ca asta și își dorește cel rău este scopul lui cel mai mare este visul lui cel mai mare și tot ceși dorește cel rău să vă distrugă sufletele cu orice și ce preț sa rătăciți în locurile murdare sa trăiți vieți greșite și murdare pline de haos pline de oamenii falși în viețile voastre nu va temeți De Dumnezeu nu va temeți să-l aveți în inima voastră Nu va temeți de Dumnezeu să-l aveți în gândul vostru nu va temeți săi spuneți ce aveți pe sufletul vostru nu va temeți să-l iubiți pe Dumnezeu așa cu va iubiți aproeple și tot ce va prețuiți și iubiți și trăiți pe lumea asta iubiți-vă și dușmanul și dacă cade nu-l lăsați dați o mână de ajutor și ajutați-l nu-l goniți hrăniți dați și o bucată de pâine să mănânce dacă nu are nu-l marginalizați căci nu știe ca cel rău la străpuns și se joaca cu sufletul lui rătăcit și cade din păcat în păcat și din rău în rău ajutați-l să-l gătească pe Dumnezeu în tot răul care trăiește nu trădați nu mințiți nu necăjiți nu înșelați nu urâți nu adunați chin în voie nu adunați frustrări în voie nu adunați răutate în voi Dacă îl aveți pe Dumnezeu în sufletul vostru Dacă îl aveți pe Dumnezeu în inima voastră Dacă îl aveți pe Dumnezeu în gândul vostru dacă îl aveți pe Dumnezeu în tot ce faceți Nu aveți cum sa rătăciți nu aveți cum sa dați greș nu aveți cum sa deveniți prada și dorință celui rău păstrați-vă sufletului curată și păstrați-vă inima curată și Dumnezeu atâta timp cât va păstrați curat inima și sufletul și gândul atâta timp va locul în sufletul nostru în inima noastră în mintea noastră în gândul nostru Dumnezeu singura cale Adevărat Dumnezeu este singura calea către liniște Dumnezeu este singura calea către tot ce va doriți să reușiți în viață happy

| copac8388 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Multumesc mult!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru copac8388):

Dumnezeu sa fie cu tine Amin.