| ScarlettBella a întrebat:

Am nevoie de un sfat...
Acum cativa anii am citit intr-o carte cum o fata ii scria scrisori viitorului ei sot si mi-a placut la nebunie idea. Asa ca am inceput sa fac si eu acelasi lucru, doar ca in loc de scrisori este mai mult un jurnal.
Problema este ca in seara asta mama mi-a umblat prin lucruri si pe birou se afla acest jurnal. Nu sunt sigura, dar cel mai probabil, mama a citit acest jurnal. De ce cred acest lucru? Pentru ca mama mea este o persoana FOARTE curioasa.
Si acum vine problema...
Nu stiu cum sa ma comport cu mama. Sunt suparata pe ea caci eu mereu am fost sincera fata de ea, iar ea mi-a invadat si putinul spatiu personal pe care il doream si il doresc doar pentru mine. Dar nici nu sunt in totalitate sigura daca l-a citit. As vrea sa o intreb, dar daca nu a facut-o o sa-si puna semne de intrebare si o sa ma tachineze la cap daca ii ascund ceva si inevitabil va afla despre micul meu secret, despre care nu as vrea sa afle.
Deci...ce sa fac? Sa o intreb, sau sa ma prefac ca si cum nu as stii si daca ea deschide subiectul si aflu ca a citit jurnalul, cum sa ma comport cu ea? Caci nu vreau sa spun lucruri pe care o sa le regret mai tarziu.

1 răspuns:
| Plato a răspuns:

Interesant, as aprecia sa-mi spui cum se numeste cartea.
Jurnalul, daca isi pierde funcția de prieten fidel (pentru ca te tradeaza, ii spune mamei secretul sad ), nu mai are niciun sens, devine neant, plumb, cum ar spune Bacovia. Decat sa iti adaugi un stres pe cap, renunta la ideea de jurnal. Sau cumpara unul mai scump, care se incuie bine.
Ai putea face jurnalul pe telefon, intr-o aplicatie de note, careia sa-i pui parola.
Intr-adevar, nu ar trebui sa spui ceva ce vei regreta. Tine minte ca mama e asa curioasa deoarece se teme sa nu patesti ceva rau. Poate scrii in jurnal ca ai luat LSD cu prietenul tau proaspat iesit din penitenciar, iar ea vrea sa stie daca e asa, intelegi? Răul nu ti-l vrea.
Oh, acum ca am mai citit o data, mi-am dat seama ca ai deja jurnalul, si deja l-a citit (posibil). Nu te ingrijora. Eu, care daca as avea o fata, as instaura dictatura militară, nu m-as enerva foarte tare sa aflu ca ea se gandeste la un viitor sot, mai ales daca gandurile alea sunt decente, morale si frumoase. Un sot in viitor e ceva pozitiv, un iubit in prezent e negativ, asa cred eu. Iar eu, cum ti-am zis, Doamne fereste sa am fata. Deci nu cred ca mama ta are de ce sa reactioneze urat. Adica, sper ca ai scris lucruri demne.