| anameoow a întrebat:

Maicamea mi-a citit jurnalul si a aflat ca am fumat timp de 3 zile.I-am zis ca e adevarat si ca m-am lasat.Dar ea nu ma crede.Chestia e ca eu am fumat cu unu de la mine de la scoala cu care mama are o problema de mai mult timp si acum vrea sa ma mute de la scoala.Si a zis ca data viitoare cand ma comport urat cu parintii o sa-i zica lu taicamiu.Ce sa fac sa-i redau increderea in mine?

25 răspunsuri:
| simina a răspuns:

In primul rand sa te lasi de fumat.Te-asi aduce sa-l vezi pe unchiul meu care moare in chinuri groaznice si a ajuns un cadavru viu pentru ca are cancer pulmonar.Sa te lasi de fumat acum pentru ca mai tarziu devine dependenta si greu de tot te mai lasi.In al doilea rand fa si tu ceva din proprie initiativa... ordine prin casa, piata, ceva care sa o ajute pe mama ta.Succes!

| Vladuthz a răspuns:

In primul rund nu stiu cum sa-ti zic, da intr-adevar e un lucru gresit ca fumezi, nu pot sa zic ca e cel mai inteligent pe care poti sa-l faci, dar HO HO HO, maicata ti-a citit jurnalul? Nu ti se pare nimic in neregula? Cum naiba sa-ti citeasca maicata jurnalul tau? Jurnalul e ceva privat si al tau, ea nu avea nici cel mai mic drept sa o faca, daca esti desteapta o poti santaja pe tema asta si o faci sa se simta ca naiba pentru ceea ce a facut, pentru ca e chiar aiurea.

| anameoow explică (pentru Vladuthz):

N-am cum s-o santajez ca e vina mea ca mi-a citit jurnalul. Lenea m-a facut sa il las deschis si la vedere vreo 2 zilelaughing Si desi am incercat sa-i reprosez ca mi-a citit jurnalul si acolo am chestii intime, n-a tinut.

| Vladuthz a răspuns (pentru anameoow):

Ei, omu din greseli invata. Oricum sfatul meu este sa nu te apuci de fumat doar pentru ca si ceilalti o fac, in primul rand fumatul te opreste din crescut in inaltime happy. E o cheste cat se poate de adevarata, te provoc sa-i observi pe pustii de 15-16 ani care fumeaza, si sa-i compari cu nefumatori, si ai sa vezi despre ce vorbesc. In al doilea rand iti slabeste din rezistenta, de exemplu cand vei merge la innot sau ai sa alergi dupa vreun autobuz (sau vreun baiat laughing ), nu acum, insa peste cativa ani vei respira foarte greu si vei obosi foarte repede. Prespupun ca si tu ai vreo 15-17 ani, si ar fi pacat ca la o varsta atat de frumoasa sa te,, strici" si sa te apuci de acest viciu. Nu oricine se poate abtine de la fumat, si nu oricine se poate lasa de acest viciu.winking Putini sunt cei care o fac, si aceia sunt niste oameni foarte echilibrati.

| Chio9 a răspuns (pentru anameoow):

Frate fi atent aici.Fa un nou jurnall. Scri ce scrii in el si apoi scrie pe acolo. ''draga jurnalule nu de mult timp mi-am citit maicamea vechiu jurnal si a aflat ca am fumat si acum ma simt ciudat, prost, suparat etc(cum vrei u) si zici ca ti-ai dori sa poate avea incredere in tine din nou si ca n-ai mai fumat si inventezi u ceva ca doare ai capu bun daca ti-=ai facut jurnal. laughing Si apoi il lasi undeva unde poate fi el gasithappy si sper sa se rezolve. Nu mai tine jurnal! BAFTA!

| Pitzipoanca a răspuns:

Ea nu avea dreptul sa-l citeasca. Punct.

Răspuns utilizator avertizat
| TatSergiu a răspuns:

Va trece timpu si va uita si totusi... jurnal?straight face

| anameoow explică (pentru TatSergiu):

Yeah.jurnal laughing Chestia e ca degeaba uita, nu cred ca o sa mai aiba incerdere in mine vreodata.

| anameoow explică:

M-am lasat de fumat oameni buni! Nu am mintit-o cand i-am zis asta.

| Root4004 a răspuns:

Ai fumat straight face Ai un jurnal straight face Esti copil? laughing Doamne ce copii fara vitor. Vorba unuia de la scoala laughing.

| anameoow explică (pentru Root4004):

Am 17 ani.

| Root4004 a răspuns (pentru anameoow):

A sorry scuze am uitat k esti fata si nushtiam k ai 17... Dar totusi dk incepi de acum cu fumatul, vai de capu' tau, si am dreptate cu "proverbul" ala, hay pa

| anameoow explică (pentru Root4004):

Tu de ce nu incepi odata sa folosesti dictionarul? Sau sa reincepi scoala primara?

| Root4004 a răspuns (pentru anameoow):

Hay jet.

| Sakura25 a răspuns:

Nu te mai lua de tigari niciodata in viata ta.Eu sunt fumatoare si nu recomand.Stiu ca multi spun ca daca vrei te lasi etc. nu e chiar asa.Iar cu mami tau... fii asa cum ii place ei iar daca si tie iti place sa fii cum vrea ea e si mai bine.Parintii nu-ti vor raul, asculta-i, respecta-i si cel mai important iubeste-i si arata-le cat ii iubesti cum stii tu mai bine.Succes

| ndjfmkf a răspuns:

Nu stiu sincer dar zii si tu ca o sa iti fie greu s te comodezi cu colegi noi si poate ii se va face mila de tine incearca nu stiu sincer

| TheEvilCat a răspuns:

Pe mine m-a banuit de mult,fara ca eu sa fi fumat vreodata,bine,eu ii stiam pe toti fumatorii din clasa mea si din imprejurimi,totusi,fiindca eram prietena cu ei, asta nu insemna ca fumamlaughing

Eu i-am zis mamei ceva de genu

"Poti sa n-ai incredere in mine, chiar daca sunt nevinovata, poti sa faci ce vrei, poti sa intrebi pe oricine...acelasi raspuns il vei primi"

Daca as fi in locul tauthinking Hmmmm

"A fost ceva de moment...si habar n-ai cat de mult regret acum, si nu faptul ca ma amenint, pot sa zic ca promit sa nu mai fac, dar daca nu ma crezi e alegerea ta...cum a fost si aceea de a nu-mi respecta intimitatea, chiar daca era vina meaoh go onAlegerea ta, daca ai incredere in mine, ca fiica, sau nu"-----Pe mama mea cred ca ar mergerolling on the floorrolling on the floorDar mamele sunt diferitesigh

Si nu stiu...fa si tu ceva bun timp de...5-6 zilethinking

Si nu m-ai scrie in jurnalrolling on the floorrolling on the floorSau macar ascunde-l bine binesmugthumbs up
Si nu mai fuma!laughingrolling on the floor

| Andreutza184 a răspuns:

Hm...daca e o poti pacalii.Scrie in jurnal ceea ce vrea mama ta sa auda.Cum ar fi azi am fost foarte activa la scoala si cred ca am luat si o nota buna sau chestii din astea. Apoi pune jurnalul intr-un dulap unde mama ta are acces.

| anameoow explică (pentru Andreutza184):

Hmm..la asta nu m-am ganditlaughing Dar nu cred ca ajuta..eu stau bine cu scoala, deci n-ar fi o problema.happy

| Andreutza184 a răspuns (pentru anameoow):

Pai am dat exemplu laughingscrie ceva de care mama ta ar fi mandra

| AndreiNicola a răspuns:

Pai in primul rand jurnalul nu este un mod bun de descarcare. Stiu ca esti fata si toate fetele fac asta dar lasate de jurnal, spune-i cuiva in care ai multa incredere daca vrei sa te descarci sau daca simti nevoie plangi. Poate nu ti-am dat un sfat bun dar am sperat sa te ajut. Bafta multa! NU MAI FUMA

| DeYu1326 a răspuns:

Pai fai timp de o luna curatenie daca e incearca sa si gatesti ceva si sa-ti petreci mult timp cu mama si atunci isi va da seama ca te-ai lasat pentru ca te vede zilnic, orice miscare a ta (asta numai daca stai cu ea)

| Biw a răspuns:

Apuca'te si tu de teme rolling on the floor. Si eu am fumat, dar nu am scris in jurnal. Si te sfatuiesc sa faci exact ca mine - nu mai scrie in jurnalwinking. I'am spus mamei doar lucruri de genul : mi-am spart camera la tell, dar am avut noroc ca a fost calma atunci rolling on the floor. Ajut'o si tu prin casa, mie imi face capu' calendar mama cu chestia asta x_x.

| miha11 a răspuns:

Pai...daca prietenii tai stiu ca te-ai lasat de fumat spune-le lor sa vb cu mama ta si poate daca vb cu cea mai buna prietena a ta va gasi raspunsul bun! si te va crede! funda?straight face