| Claudiu709 a întrebat:

Apelez la voi pentru ca am nevoie de sfaturi sincere,
Am 16 ani si sunt indragostit de o fata de 14 (este prima data cand sunt indragostit). Este un sentiment minunat pe care nu l-am mai simtit in viata mea.Am sa va spun povestea mea
Pe fata o cheama Alexandra.
Cand cati-va ani, eram dur si rautacios cu toata lumea dar dupa ce s-a mutat Alexandra exact pe strada in care stau si ne-am imprietenit, a observat comportamentul meu de zi cu zi.Nieni nu avea curajul sa ma supere sau sa faca ceva impotriva mea pentru ca ori ii loveam, ori vorbeam foarte urat.Alexandra nu parea sa ii fie teama de mine, ci din contra cand imi manifestam rautatea ea ma lovea sau ma certa si imi spunea sa nu ma mai comport asa.Nu imi venea sa cred ca cineva avea curajul sa imi faca una ca asta.Si a reusit sa ma faca sa fiu un baiat bun, cumsecade.A inceput sa ma placa iar eu, am respinso si oarecum mi-am batut joc de sentimentele ei.(simteam ceva pentru ea dar nu eram sigur ce si de teama am respinso intr-un mod destul de urat).De atunci ea nu a mai pomenit despre faptul ca ar avea vreun sentiment fata de mine.In ciuda acestor intamplari, am ramas prieteni pentru ca simteam ca ceva ne atrage.
Cu timpul am devenit cei mai buni prieteni.M-am indragostit de ea si i-am spus la telefon(direct si scurt) ca sunt indragostit de ea, a ramas fara cuvinte si am inchis. Urmatoarele zile ea nu a crezut ce simt si am facut acel "pinky swear"(e o metoda prin care garantam ca ceea ce ne spunem e adevarat).A devenit putin mai distanta fata de mine.Am avut o mica cearta, dupa care ne-am impacat.Simteam ca deveneam tot mai apropiati.
Apoi peste cateva luni ne-am certat mai serios.Eu am incercat sa ii explic ca si ea a avut o mica vina, dar nu a vrut sa recunoasca si mi-a spus ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine niciodata si ca nu mai vrea sa fim prieteni. Dupa aceasta intamplare, seara de seara timp de o saptamana am plans stiind ca am pierdut o fata minunata.
Nu am mai vorbit cu ea vreo 3-4 luni dupa care din senin apare ea si imi spune ca ii pare rau ca s-a lasat condusa de orgoliu.Nu mai puteam de fericire.
Acum prietenia noastra este mai puternica ca niciodata.Ne aparam unul pe altul, ne sustinem, ne distram, ne spunem totul.
M-a intrebat daca mai o mai iubesc.Eu o iubeam mai mult ca niciodata dar mi-a fost teama sa nu se repete acelasi lucru din nou si am spus ca o iubesc ca pe cea mai buna prietena.
A inceput sa imi spuna ca ii place un baiat, dar si-a dat seama ca nu merita.A facut asa de 3 ori.Mi-a spus ca ii place ba de un baiat ba de altul dar ii este rusine sa se bage in seama cu ei, in timp ce baietii in cauza nici nu o bagau in seama.A lasat totul balta spunand ca e prea mica pentru asa ceva, iar eu i-am spus ca trebuie doar sa isi gaseasca baiatul potrivit, care o merita si care o va proteja.Din acel moment mi-am dat seama ca ea nu realizeaza ceea ce simt eu pentru ea.As da jos si luna de pe cer doar ca ea sa fie fericita.nu suport sa o vad trista, ma intristez daca o vad asa.O iubesc, o respect, o protejez, o sustin, o ascult, o ajut cu ce pot.Cand apar conflicte intre noi las de la mine, nu mai vreau sa o pierd inca o data.
Aceasta este povestea mea.
Ea stie doar ca eu am iubit-o odata si ca mi-a trecut.Nu stie ceea ce simt eu de fapt pentru ea.
Parerea mea este ca, daca as incerca sa ii spun dintr-o data foarte detaliat ce simt eu pentru ea s-ar speria si as face mai mult rau.Tot ce imi doresc este sa isi de-a seama ce simt pentru ea, dar din pacate faptele nu au efect.
NU doresc sa renunt la ea.Ea este singura persoana care ma face sa ma simt in largul meu, ma simt liber sa ii spun orice cu siguranta ca nu ma va trada sau ma va rani.
As avea nevoie de sfaturi, multumesc. happy

14 răspunsuri:
| TheLastSmile a răspuns:

Inainte sa incep iti spun cu cea mai mare sinceritate si sper sa nu te superi, ba poti sa te superi: Esti un porc mare si scump.
Imi venea sa iti dau in cap cand am inceput sa citesc, dar am renuntat la aceasta idee si ma multumesc cu un singur bobarnac.
Acum intelege-o si pe ea, ti-a spus ca te place si ti-ai batut joc. Chiar daca relatia voastra acum este un buna, eu te asigur ca nu a uitat ceea ce s-a intamplat. Acum, chiar daca mai simte ceva pentru tine nu ti-ar spune din aceleasi motive pentru care si tu taci.
Ai spus ca iti spunea ca ii place ba un baiat, ba altul si ca intr-un final a spus ca este prea mica pentru asa ceva. Este parerea mea si se poate sa ma insel desi nu cred, ea incerca sa gaseasca un altul, care s-o faca sa uite de tine.
Inca tine la tine si dovada clara este ca si-a calcat orgoliul si a venit sa-ti ceara scuze. Cand i-ai spus ca o iubesti s-a speriat caci nu stia daca spui adevarul sau daca o minti, si chiar daca o parte din ea te credea ii era prea teama.
A spus ca este prea mica, prea mica pentru acei baieti, sau prea mica pentru tine?
Intre voi a fost ceva inca de la inceput, iar ea stie asta foarte bine si stie si ca inca o placi, dar isi interzice sa recunoasca.
Ai dreptate, daca ai incerca sa ii spui s-ar speria, doar actioneaza.
Serios vorbesc, vorbind voi nu ati rezolvat nimic, doar v-ati certat. Actioneaza, fa ceva! Demostreaza-i ca tii la ea, ca nu glumesti si ca esti sincer. Doar fa-o, caci in dragoste cuvintele sunt irelevante. Ai langa tine o fata speciala, iar ea are un baiat special si sunteti amandoi constienti de asta.
Doar fa-o, nu vorbi ca s-ar putea sa spui ceva gresit, demonstraza-i, arata-i si ea va stii ca esti sincer, o va simtii.
Lupta, caci este pacat sa pierzii ceea ce ai.
Iubirea este minunata.

| Claudiu709 explică (pentru TheLastSmile):

Ea a spus ca este prea mica pentru a avea o relatie cu un baiat.
De ceva timp tot actionez prin fapte destul de evidente.Dar, ori nu si-a dat seama, ori stie si asteapta sa vorbesc cu ea despre asta.
Ei bine, stiu ca vorbele nu sunt de ajuns. Dar numai faptele sunte de ajuns pentru mine? Eu zic ca ar trebui sa le fac pe amandoua dar nu stiu cum sa actionez: treptat sau dintr-o data?

| TheLastSmile a răspuns (pentru Claudiu709):

Nu stiu cum s-a intamplat, dar atunci cand ai respins-o ea a luat si varsta ca un -. Atunci cand iti place o persoana ai tendinta de a da alt inteles actiunilor sale, te-ai gandit ca poate iti observa gesturile dar crede ca este doar in mintea ei? Ea este noua, tu deja ii esti superior si poate se teme. I-ai spus ca o iubesti, poate e o comparatie gresita, dar gandeste-te ca cineva iti spune ca ti-a murit o ruda, sau cine vrei, dar tu nu cu mult timp in urma ai vorbit cu persoana respectiva. Gandeste-te ce simtii. Iti spui eu ce simti: crezi ca minte, ca nu este adevarat, refuzi sa crezi si te sperii. Ti'am spus asta sa iti dai seama cat de cat ce a simtit ea. Nu stiu cum sa actionezi, nu o stiu pe ea, asa ca spune-mi cine e ea, cum e ea si te ajut cu mare placere.

| Claudiu709 explică (pentru TheLastSmile):

Este o fata care locuieste la oras.Este educata sa evtie orice o influenteaza negativ.Este penticostala, deci nu vorbeste urat si nu ii place sa auda cuvinte urate.Este genul de fata "fina", adica nu este baietoasa.Nu vrea niciodata sa stea singura in preajma unui baiat sau mai multor baieti(nu stiu de ce), trebuie sa fie cel putin inca o fata cu ea ca sa ramana dar cu mine nu are treaba.Are gusturi foarte bune la moda, la muzica, filme si are inclinatii spre domeniul artelor.Este genul de fata misterioasa.
Acum la aspectul fizic; are o silueta de invidiat, isi ingrijeste fiecare particica din corp si o face sa arate foarte superba.
Cand sunt prin preajma ei, ea imbratiseaza aproape pe fiecare baiat, numai pe mine nu si asta ma face putin gelos dar ea mereu cauta sa ramanem singuri, fara nimeni prin preajma noastra.
Ce parere ai?

| TheLastSmile a răspuns (pentru Claudiu709):

Inteleg de ce te-ai indragostit de ea, pare o fata minunata. Vreau sa imi raspunzi la niste intrebari si sper sa nu crezi ca ma bag prea mult, dar daca este asta spune-mi si ma oprsc.
1. Ce faceti atunci cand sunteti doar voi ( despre ce vorbiti, cum vorbiti, cum este ea)
2.Cum se comporta cu tine cand sunte-ti intr-un colectiv mai mare?
3. De cele mai multe ori cand va intalniti si ea ii pupa pe baieti, tu esti cu baietii sau cu ea?
4. Iti vorbeste lejer, simti vreo emotie ascunsa in glasul ei?
5. Atunci cand ti-a spus ca te place ( daca iti mai amintesti) cum a facut-o? Si cum ai reactionat tu, daca nu sap prea mult.
6. Cand i-ai spus ca o iubesti cum ai facut-o si cum a reactionat?
7. Prin ce actiuni ai incercat sa ii aduci la cunostiinta ca o mai placi?
8. Cum iti spunea despre baietii care ii placeau? ( mimica, gesturi marunte, daca iti mai amintesti)

| Claudiu709 explică (pentru TheLastSmile):

Nu e nici o problema ca te bagi in asta.O iubesc mult si as face orice pentru ea dar am nevoie de sfaturi.Ei bine, uite raspunsurile:
1.Cand suntem doar noi doi, imi place sa o privesc in ochi iar ea ma priveste inapoi. Vorbim despre orice, nu prea avem secrete unul fata de altul.Cand vorbim parca nu ma plictisesc niciodata sa o ascult.
2.Se comporta putin mai diferit. Vreau sa spun ca atunci cand i-a placut de mine, grupul de prieteni in care eram noi doi au aflat inaintea mea si au luat-o la misto. Ceea ce mi se pare amuzant e ca ea a vorbit cu un prieten sa imi puna intrebari (care este mancarea favorita, hobby preferat, materia preferata, muzica pe care o ascult, etc) contra cost.Dar cand mi-a spus prietenul am refuzat sa ii raspund.Mai bine ii spuneam direct Alexandrei toate acestea decat sa risc ca prietenul meu sa o santajeze pe ea.
3.Pai cand iesim pe strada, ne adunam toti baietii dupa care chemam fete.Deci de prima data sunt cu baieti iar dupa ce vine sunt si cu ea si cu ceilalti baieti(le acord atentie 30%baietilor si 70%Alexandrei).
4.Se balbaie cand vorbeste cu mine dar incearca sa vorbeasca cat mai liber.Nu imi pot da seama daca simte vreo emotie pentru ca stie sa si le ascunda.
5.Eu am aflat de la grupul de prieteni ca ea ma place dar nu am crezut.A fost ziua mea de nastere iar dupa trei zile ea s-a intors dintr-o excursie si a venit si m-a imbratisat urandu-mi "La multi ani!". Stiam de la bun inceput ca daca ma apropii prea mult de ea s-ar putea sa o plac.Cand m-a imbratisat am avut un sentiment pe care nu l-am mai avut pana atunci, incepusem sa o plac.M-am comportat putin mai urat cu ea pentru ca la varta aceea (13 ani) nu stiam cum sa ma comport cu fetele, atunci am si suparato si nu a mai pomenit despre faptul ca ar mai simti ceva pentru mine.
6.Intr-o seara, dupa ce am avut o cearta din cauza mea, m-am trantit in pat si am plans din cauza asta, a fost prima data cand am plans pentru o fata.Si am vorbit prin mesaje pe facebook si i-am spus la telefon ca am plans pentru o fata.A insistat mult sa ii spun pentru cine dar i-am promis ca o sa ii spun peste cateva zile.Zis si facut, ma suna peste cateva zile si ma intreaba cine e fata pentru care am plans, si eu i-am spus ca e ea.A ramas muta, nu am mai scos niciunul nici un cuvant timp de 10-15 secunde iar intr-un final am inchis.A doua zi pe strada m-a intrebat daca nu cumva am glumit si am folosit acel "pinky swear" despre care am vorbit mai sus si a spus "uau".
7.Ei bine am sa ti le enumar:
-Cand cineva se lua de ea, eu ii saream in ajutor.
-Cand era suparato eu o consolam si ii spuneam ca totul va fi bine.
-o sustineam in tot ceea ce spunea
-Cand imi cumparam dulciuri de la alimentara ea era prima cu care le imparteam
-Daca avea nevoie de ajutor eram intotdeauna acolo pentru ea:prin gestul mici(o ajutam sa se ridice), si prin gesturi putin mai evidente(i-am dat bluza mea cand a spus ca ii este frig)
-Ne-am jucat dea "v-ati ascunselea", eu nu am vrut dar ma convins Alexandra.Mam intins pe iarba pe spate cu bratele intinse si ea s-a pus langa mine cu capul sprijinit pe umarul meu iar ea folosea scuza "Dormeam pe tine".
8.Nu prea imi spunea multe despre baietii care ii placeau.Doar ca trasaturile acelor baieti se potriveau cu ale mele deci e probabil sa se fi referit la mine(dar nu prea cred asta).De exemplu spunea despre un baiat ca este timid, este mai mare ca ea, ca el o place dar ei ii este rusine sa ii spuna acelui baiat ce simte.Aceste lucruri mi se potriveau.

| TheLastSmile a răspuns (pentru Claudiu709):

Ce dragut! Stiu ca tie iti suna cidat, dar eu ca o tentativa de scriitoare n-am cum sa nu apreciez povestea voastra. Poate asta ma face si sa te ajut cu tot ce imi sta in putere, caci ar fi mare pacat ca aceasta frumoasa poveste sa aiba un final negativ.
Daca inainte mai aveam un dubiu ( foarte mic, dar totusi il aveam) ca nu te place, acum sunt sigura.
Raspunsul tau de la nr. 8 mi-a confirmat o banuiala. Chiar daca baietii de care iti spunea erau reali, ea cauta in ei pe tine si fara sa isi dea seama intr-un final ajungea la acel,, el,, la,, tine,,.

Hmmm, deci baietii cu care iesi (iesiti) sunt si cei pe care ii pupa (si tu esti gelos). Atunci cand ii ia la rand incearca sa sta cam pe la mijloc si cam cu un pas mai in fata, ca atunci cand vrea sa treaca la urmatorul sa se ciogneasca de tine. Daca vezi ca ea nu face nimici si ramane " WTF?" pup-o tu. Nu se va supara, de asta te asigur, dar s-ar putea sa iti evite privirea cava timp, dar n-o lasa in pace cand face asta. Nu-i da ocazia sa se gandeasca " n-a fost nimic". Cand ii mai dai geaca ta, nu i-o da in mana. Du-te la ea si pune-i-o pe umeri poposind cam trei secunde cu mainile pe umerii ei. Cand va mai jucat " v-atea scunelea" (daca va mai jucati) si alergati ia-o de mana, scuza ta ar fi ca alergati mai repede si in acest fel nu va ramane in urma.
Au trecut trei ani de cand ti-a spus ca te place, e ceva timp.
Sunt sigura ca a fost trista cand a aflat ca plangi pentru o fata - o alta, iar atunci cand i-ai spus ca ea e acea,, alta,, a ramas muta de uimire si fericire. Nu ti-a spus-o, dar te asigur ca s-a bucurat. Are 14 ani, este destul de mare sa suporte confesiunile unui baiat, dar e si la varsta la care in aceasta lume totul este nou pentru ea.
Ai facut deja gesturi marunte cu (,)care,, s-a obisnuit,,. Eu spun ca este timpul sa actionezi, sa risti, dar de data asta sa o faci cum trebuie.
Uite niste gesturi care mie mi se par dragte ( cum din descrierea ta avem personalitati foarte asemanatoare, poate i se par si ei)
- in timp ce va plimbati si treceti pe langa o gradina sau ceva cu flori, rupe o floare si da-i-o. Nu te va intreba "de ce? ", doar iti va multumi timida.
- acum este cald. I-ati o inghetata mozoleste-o putin pe nas. Ideea este apropierea dintre voi si ceea ce va urma. Puteti sfarsi aceasta actiune printr-un,, prinde-ma,,. Am in mine si o continuare, dar nu stiu daca e posibila. Alergand ( ales locul de tine bineinteles) te-ai putea opri undeva unde te poti intinde. Stai acolo si asteapta sa se aseze si ea. Face-ti cateva glume, sau povesteste-i ceva astfel incat sa o faci sa isi inchida ochii. Apropiete de ea, iar cand ea isi deschide ochii tu fii exact deasupra fete-i ei. Daca observi si cea mai mica incantare pe fata ei, sarut-o, daca nu asta inseamna ca nu este momentul potrivit, dar o poti saruta in ambele situatii, nu cred ca te va respinge. Aveam in minte sa iti spun altceva, dar ti-am spus altceva.
Acum nu stiu ce sa iti spun, momentan atat imi trecu prin minte. M-am legat de partea ei artistica, de partea ei creativa si asta mi-a iesit. Eu spun ca este,, un plan,, destul de sigur, daca este bine pus la punct.

| Claudiu709 explică (pentru TheLastSmile):

Este foarte frumos ceea ce mi-ai spus.
Dupa ce mi-a spus despre ultimul baiat care ii place eu i-am spus ca a inceput sa imi placa de o fara pe nume Ramona(ceea ce nu e adevarat).Am dorit sa observ reactia ei, a spus ca e draguta si ca ar fi frumos sa fiu cu ea impreuna.
Acum o luna ea mi-a spus ca va avea un iubit cand va implini 14 ani (peste 2 luni).Dar dupa ce i-am spus despre asa zisa mea placere, Ramona, peste cateva zile mi-a spus ca nu se mai uita la baieti, ca este prea mica pentru a avea o relatie cu un baiat.
Dar nu am dorit nicidecum sa o mint asa ca urmatoarea zi am spus ca nu imi mai place de ea si a spus ca e pacat, ca era o fata draguta.
In legatura cu saruturile pe care i le-as putea oferi...Ea nu este genul de persoana care s-ar lasa sarutata asa de repede de un baiat.Una din discutiile pe care le-am avut cu ea a fost despre saruturi, si a spus ca se va saruta cu iubitul ei doar dupa ce a trecut o luna de cand sunt impreuna.(Nu doreste sa fie inselata, ceea ce mi se pare foarte bine).
Din ce mi-a spus mie (si acum sti si tu), parerea mea este ca as intinde prea mult coarda daca as saruta-o.
Tu ce parere ai? Ce ar trebui sa fac?

| TheLastSmile a răspuns (pentru Claudiu709):

Eu zic sa incepi prin gesturi putin mai evidente. Ai putea incepe, de exemplu, prin a-i face cateva complimente mai mult sau mai putin suptile. Complimentele plac oricui, iar daca ai si justifica alegerea ta, ar fi perfect. Totusi, complimentele nu trebuie aruncate din senin, ca s-ar putea sa ii se para ciudat.
Fa gesturi mici si incearca din cand in cand sa fii mai aproape de ea, sa va desparta doar cativa centimetri ( mentine aceasta pozitie maxim 3 sau 4 secunde). Va fi constienta mult timp de acea apropiere si ii va da batai de cap. Ideea e sa o faci confuza, sa o faci sa incerce sa scoata raspunsul de la tine. Ideea e sa te joci, sa jucati amandoi un joc frumos.
Uite un alt exemplu: cand sunteti cu grupul, roag-o sa mearga cu tin la magazin. Poti cumpara seminte, iar cand ii dai seminte atinge-i mana pentru un moment destul de scurt si priveste-o in ochi.
Va observa schimbarea ta suta la suta, va sti ca ceva nu e la locul lui si se va intreba ce-i cu tine. Ii va trece prin minte ideea " oare ma place? ", desi sunt sigura ca i-a mai trecut.
Cand prinzi un moment in care va destainuiti secretele poti incepe sa ii spui de exemplu ca:
- iti place de o fata, iar ea te va intreba cel mai probabil: o cunosc?
Tu ii raspunzi ca da, chiar foarte bine. Ii poti spune despre personalitatea acelei fete, te poti juca cu (,) cuvintele si fara sa isi dea ea seama poti trece de la,, ea,,,, la tu,, ( adica de exemplu: in loc de,, imi place cum se balbaie in preajma mea,, -,, imi place cum te balbai in preajma mea" ) Va observa, daca nu din prima, din a doua cu siguranta. Te-ar putea corecta, sau nu.
In seara asta atat mi-a clocit mintea. Oricum sunt sigura ca orice as zice cand vei fii cu ea vei face ceva amestecat.

| Claudiu709 explică (pentru TheLastSmile):

Multumesc mult pentru ajutor.Nici nu sti cat de bucuros sunt ca primesc ajutor din partea unei persoane de genul tau.
Daca doresti sa ma ajuti in continuare, dupa ce voi pune in aplicare sfaturile tale, iti voi povesti mai detaliat cum au decurs acele momente fie aici, fie pe messenger (pavel.claudiu_97).
Ideile tale mi se par geniale, ramane de vazut cum va primi Alexandra fiecare gest de-al meu.
Multumesc inca o data pentru ajutorul pe care mi-l oferi.

| TheLastSmile a răspuns (pentru Claudiu709):

Atata timp cat primesti ajutorul meu eu ti-l voi oferi. Am sa iti adaug id-ul caci aici eu iti raspund azi, tu maine si dureaza prea mult. Sincer si eu sunt curioasa cum va primi gesturile happy.

| AnneMarie78 a răspuns:

O vei pierde daca nu ii zici ce simti pentru ea. Cel mai corect ar fi sa te duci la ea si sa ii zici tot adevarul ca te-a schimbat ca te-ai indragostit de ea si ca nu vrei sa o pierzi de aceea i-ai zis ca o iubesti ca pe o prietena buna. Ii spui ca ii acorzi oricat timp vrea ea, dar numai sa spuna adevarul, si chiar daca te iubesti si ea (cred ca sigur te iubeste ca altfel nu ar fi zis ca place alti baietii.) sa nu se schimbe nimic sa ramane totul ca inainte sinceritatea si dragostea.

| Claudiu709 explică (pentru AnneMarie78):

Dece mi-ar spune tocmai mie ca place alti baieti?
Am o teama in legatura cu reactia ei daca i-as spune tot adevarul, cel mai probabil va ramane fara cuvinte si va pleca acasa.Cum ar trebui sa reactionez eu dupa acest lucru?

| AnneMarie78 a răspuns (pentru Claudiu709):

Vrea doar sa te faca gelos sunt fata stiu asta. Trebuie sa infrunti si sa ii spui ca nu poti traii fara ea. ca te-a schimbat enorm si sa nu de-a cu piciorul la sentimentele tale, pentru ca te doare si intr-o zi si ei ii va parea rau.