| AlicefromWonderland15 a întrebat:

Am niste colege foarte rele care inainte se dadeau cele mai bune prietene ale mele iar acum nu mai sunt. Vorbesc cu mine si ma suna doar cand au nevoie sa le ajut cu temele sau sa le dau lectiile si in rest ma ignora si ma barfesc iar eu ma simt foarte prost din cauza asta. Cum sa le zic intr-un mod in care sa nu le supar ca nu vreau sa le dau tema sau sa le ajut?

37 răspunsuri:
| DragosConstantin a răspuns:

Avand in vedere ca sunt niste profitoare si nesimtite vrei sa le zici fara sa le superi ca nu le mai dai tema? Eu zic sa le spui pe un ton ferm ca nu merita ajutorul tau si ca nu le mai dai tema.

| AlicefromWonderland15 explică (pentru DragosConstantin):

Pai ele nu stiu ca eu nu mai am ce discuta cu ele si cred ca inca suntem prietene. Nu vreau sa le enervez si sa le dau si mai multe motive sa ma barfeasca

| DragosConstantin a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Tot timpul o sa fie persoane care o sa te barfeasca.Nu conteaza ce cred altii despre tine.Cum am scris mai sus:"Eu zic sa le spui pe un ton ferm ca nu merita ajutorul tau si ca nu le mai dai tema."

| AlicefromWonderland15 explică (pentru DragosConstantin):

Nu stiu. nu mi se pare chiar ok da o sa vad

| mihai69 a răspuns:

Păi de ce să nu le „ajuți"?!? rolling on the floor scrie și tu pe un caiet „special" pentru ele temele la stilul „2+2=3.14", „je suis tres con" etc. și lasă-le să copieze! rolling on the floor

| AlicefromWonderland15 explică (pentru mihai69):

Eu nu am timp de prostiile lor ca oricum am un program aglomerat

| mihai69 a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Și totuși până acum, dintre toate sugestiile, eu cred că totuși a mea e cea mai eficientă. N-o să dureze mult până se vor prinde că lecțiile copiate de la tine nu le (mai ajută) și se vor orienta spre alte persoane mai slabe de care să profite.

| AlicefromWonderland15 explică (pentru mihai69):

Si cu lectiile cum fac? alea tot o sa mi le ceara

| mihai69 a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Alea le dai ori parțial, ori pe cele anterioare, ori le spui că ți le-a păpat cuțu'...

| AlicefromWonderland15 explică (pentru mihai69):

Okay merci

| T0T a răspuns:

De ce ai vrea să nu le superi? Ești prea moale. Spune-le pur și simplu. Lasă atitudinea asta servilă.

| AlicefromWonderland15 explică (pentru T0T):

Nu vreau sa ma cert cu ele

| T0T a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

De ce? laughing Eu nu vă suport, soro, ăștia atât de moi ca tine eu îi consider papă lapte, și în viață e grav dacă ești așa.

| AlicefromWonderland15 explică (pentru T0T):

Ar iesi un circ din asta si ar incepe sa ma faca in toate felurile. Sunt niste Drama Queens barfitoare si nu vreau sa ma pun cu ele

| T0T a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Și ce te interesează de ce ar face sau spune? Cum spuneam ești o lașă și fricoasă. Felicitări!

| AlicefromWonderland15 explică (pentru T0T):

Nu sunt genul care sa se certe si nu imi place. Stiu cum sunt ele si se cearta cu oricine le contrazice si nu le face pe plac. Nu ai motiv sa ma faci fricoasa

| T0T a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Ba am. E trist că nu ești în stare să îți dai seama singură de asta.

| AlicefromWonderland15 explică (pentru T0T):

Se vede ca nu intelegi.

| T0T a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Am înțeles foarte bine. Ai un caracter și comportament de papă lapte. Nu o mai lungesc. Dacă vrei să fii tu fraiera altora, e strict problema ta și chiar este absurd să continui chestia asta având in vedere că nu pricepi care e problema, și că mie chiar nu-mi pasă. Nici în viață nu mi-as dori să am tangențe cu astfel de persoane deoarece atunci când începe să îți pese și vezi asemenea caracter pur și simplu te enervezi. Te enervezi de prostia altuia.

| AlicefromWonderland15 explică (pentru T0T):

Tocmai ce ai scris mai sus dovedeste ca nu ai inteles. Colegele mele se cearta si injura pe toata lumea iar daca eu le injur/lovesc/altceva care le deranjeaza ma spun la diriginta care nu le face nimic pentru ca e in relatie buna cu parintii lor. Si daca cumva le injur, se vor lega de mine non stop si ma vor spune la diriginta pentru orice fac si ea ma va pedepsi cu teme in plus si alea alea

| T0T a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Pentru asta există părinți, reclamații și inspectorat. Fetiță tu habar nu ai cum să îți rezolvi problemele. Eu am înțeles dar ești un copil foarte naiv, ca să nu te numesc altfel și supus. Fii așa și când vei fi mare și vei ajunge mereu să fii fraiera altora, nu o să avansezi deloc. Nu ai pic de maturitate și minte. Să sperăm că e doar ceva specific vârstei.

| AlicefromWonderland15 explică (pentru T0T):

Te crezi mult prea destept. Sunt curioasa sa vad cum ai face tu maturule laughing

| T0T a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Am o vârstă. Sunt major. Și e clar că sunt în stare să judec spre deosebire de tine.

| T0T a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Eu niciodată nu am procedat cumva doar ca să nu supăr pe cineva. Niciodată nu am acceptat să mă calce cineva peste coadă. Am reușit cu brio să îmi rezolv problemele pe care le-am avut cu cei din jur. Am o relație și atitudine extrem de indiferentă cu turma. Cum spuneam, eu sunt în stare să judec și nu am ajuns un prost până acum. Sunt unde doresc. Să văd ce rezervă viitorul dar în prezent am cu ce să mă mândresc.

| AlicefromWonderland15 explică (pentru T0T):

Felicitari

| Doub a răspuns:

"Nu vreau."

| AlicefromWonderland15 explică (pentru Doub):

Se supara daca le zic asta

| Doub a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Si ce iti pasa? Daca ar fi prietenele tale, ar trebui sa te inteleaga.
Lasa-le sa se supere.

| AlicefromWonderland15 explică (pentru Doub):

Si ele mi-au dat odata lectiile cand am lipsit

| Salahadin73 a răspuns (pentru AlicefromWonderland15):

Primo) Fetele astea nu sunt prietenele tale.
Secondo) Nu mai fi draguta cu ele si spune-le ca sunt doar niste pramatii profitoare.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Le spui ca nu vrei si sa își facă singure temele.
Ce-i așa greu?

| YouAreWhatYouRead a răspuns:

Și eu am fost în situația asta în a 8-a, iar fratele meu mi-a dat următorul sfat: ori le dai temele în continuare, pentru că ele au de pierdut și vor vedea mai târziu rezultatele pe care tu le ai, pentru că ai muncit și rezultatele lor, pentru că au copiat, fără măcar să gândească ce scriu, ori poți să le zici și în glumă că nu vrei să le dai tema, la modul: la ce filme v-ați mai uitat? ele o să răspundă, o să ceri detalii despre minunatele filme și la sfârșit le vei spune că tu n-ai avut timp să te uiți, pentru că ai stat să faci tema. Ele probabil că vor înțelege aluzia ta, iar dacă nu o vor înțelege, poți să le spui în față că tu muncești la temele alea și nu ți se pare corect să le dai lor (deși mie una mi-a fost foarte greu să refuz). Dar, dacă ești a 8-a, eu zic să continui să le ajuți, pentru că, după cum am spus mai sus, ele vor avea de pierdut, când vor vedea rezultatele la examene, iar dacă ești mai mică, ia puțină inițiativă, pentru că o să te ia drept proastă. Multă baftă și sper că te-am ajutat!

| AlicefromWonderland15 explică (pentru YouAreWhatYouRead):

Multumesc mult dar nu, nu sunt a8-a

| zambareata03 a răspuns:

și eu am fost în aceeași situație,. Nu încerca să le ei dintr-o data ci spune-le ca,, Cred ca azi a fost ușoară teme și vai fi descurcat sa o faceți, și eu vreau sa mă joc dar știu și ce responsabilități am " fiecare face după Cum poate ". Îmi pare rău dacă nu te vor înțelege dar dacă ții în jurul tău astfel de prieteni vei deveni la fel ca ele. Eu am preferat sa mă îndepărtez de ele și acum sunt bucuroasa ca am făcut ăsta. Dar alegere Îți aparține!

| AlicefromWonderland15 explică (pentru zambareata03):

Si cand imi cer sa le fac poza la lectii?

| zambareata03 a răspuns:

Nu le spune din prima ci mai degrabă așa " cred ca tema a fost destul de ușoară și voi puteați sa o faceți. Faci Cum poți și ai sa vezi ca o sa dea tot efortul roade. Faci cât și Cum poți. " cheag dacă se vor supără încearcă sa te depărtezi de ele căci dacă nu o sa ajungi la fel. Iubește, rabdă și asculta! Fa ce Îți spune inima și crezi ca e bine! Tu poți face cea mai buna alegere!

| Maddie215 a răspuns:

Nu prea conteaza ca te barfesc, adica eu una, acum doi ani eram o mare fricoasa si chestii de genu' si renuntam usor sau ma suparam din orice. Dar acum am devenit rece si indiferenta, colegii mei de clasa sunt niste fitosi in toata regula care nu au altceva mai bun decat sa te barfeasca. Am incercat sa le ignor, si pentru o perioada s-au oprit. Desi nu le poti schimba, pentru ca asta e caracterul lor, poti macar sa arati ca nu iti pasa. Vei trece si peste asta. Dar daca ti-e frica de niste fetite fara creier care scot doar niste vorbe fara rost care nu cred ca o sa te omoare... Tot ce trebuie sa faci e sa le ignori, lasale sa vorbeasca.