| Anonima1qt910 a întrebat:

Am niște întrebări legate de examenul de a 8 a. Examenele de mate și romana se dau separat, nu? Iar dacă da sa zicem ca la examenul de romana treci dar la cel de mate nu atunci ce se întâmpla? Eu una nu am problema cu matematica însă sora mea da și s-ar putea chiar sa rămână și corigenta la matematica crying Eu încerc sa ii explic dar nu vrea pana la urma e treaba ei ce face lol

Răspuns Câştigător
| ancuta286 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci pe viitor. Daca vrei la liceu teoretic, trebuie sa iei nota necesara la ambele materii. Daca vrei sa o scoala profesională poți sa mergi cu orice notă în mare parte. Daca pici la una dintre materii, se mai da odată(ar trebui sa găsești datele pe ceva site).

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Se dau separat și vei intra la un liceu slab cu o medie mică...

| Madmmax88 a răspuns:

Se dau separat, în zile diferite.
Dacă ai sub nota 6 la orice disciplină nu treci bacul, pentru a trece bacul trebuie să iei 6 la toate disciplinele.

| Madmmax88 a răspuns (pentru Madmmax88):

Scuze, legat de examenul de capacitate, nota de la matematică te poate împiedica să intri cu o medie mare la liceu, îți va scădea media cu care te înscrii. Posibil chiar să te împiedice să intrii la profilul dorit.