| oana_8336 a întrebat:

Am luni testatrea nationala la romana. ceia ce as vrea eu sa va intreb este : daca sa zicem ca iau la romana 6 si la matematica 4 se face media intre ele sau se ia fiecare separat?
sau daca iau 4 la mate sau la ramana raman pe toamna sau se procedeaza?
va rog ajutati-ma!
multumesc

4 răspunsuri:
| Marynna a răspuns:

Media se face astfel:se face media aritmetica a mediilor tale din clasele 5-8, dupa aceea media aritmetica a examenelor.Rezultatul primei medii aritmetice se aduna cu rezultatul celei de-a 2 medii aritmetice si se imparte la 2.happy

| Monna a răspuns:

. ptk.

| ATD4guitar a răspuns:

Se face media dintre media celor 4 ani si media celor 2 teze.

| oana_8336 explică:

Deci daca iau 4 la ceva trebuie sa mai dau examenele in toamna?