| coxx a întrebat:

Am o catelusa de 7 saptamani
este bichon
dar nu stiu daca pot sa o plimb cu lesa
sau este prea mica?
dau funda

Răspuns Câştigător
| ȘtefiȘtef a răspuns:

In general, un cățel ar trebui scos cu lesa pe la 10-12 săptămâni (minim) daca vrei sa stai jumatate de ora-1 ora. daca vrei mai putin (gen un sfert de ora) poti incepe pe la 7-8 saptamani. Pentru plimbarile mai lungi de o ora, este recomandata varsta de 5-6 luni. In caz ca il scoti prea devreme, poate contacta boli care o pot chiar ucide(in cel mai rau caz). deci ai putea sa faci o plimbare de un sfert de ora DAR sa ai grija fiindca, si daca o plimbi 15 min, se pot contacta boli. riscul nu este totusi atat de mare. pa-pa!

7 răspunsuri:
| Larisa a răspuns:

Eu zic ca este prea mica sa o plimbi cu lesa, la caini se pune zgarda prima data pe la 6luni, mie asa mi-a recomandat veterinarul pentru cainele meu.Ca sa inveti sa-si faca nevoile afara,trebuie s-o scoti la fiecare o ora afara,sau dupa ce a dormit,sau s-a jucat,asa ea va intelege de pe acum ca afara ste locul unde trebuie sa-si faca necesitatile,dar evita sa o lasi sa intre in contact cu alti caini mai mari sau mai mici,poate contacta paraziti si boli.Fai baita o data pe saptamana,nu mai des, cu sampon secial de caini mici, si daca gasest si fara miros.Cainele are mirosul lui natural,pe care cand il pierde este mult mai expus la boli si microbi, in fond tie nu-ti trebuie un caine parfumat, doar curat.Nu-i atinge nasucul si ohisorii, nasucul trebuie sa fie umed si rece tot timpul, vei stii ca e bolnava cand are nasucul uscat si cald.Nu o tine cu tine in camera sau in alte incaperi unde dai muzica la maxim sa nu-i afectezi auzul.In rest bucura-te de cainele tau,vorbeste-i mult, alinta-l si joaca-te cu el, se va atasa enorm de tine. Sper ca ti-am fost de folos

| coxx explică:

Eu nu mai stiu ce sa cred. una zice da una nu.
pe cine sa cred?

| Giovanna a răspuns:

Cum sa nu-i tai parul de la ochi?! Nu inteleg de ce isi dau cu parerea oameni care nu au habar! Daca nu ii tai parul, i se vor irita ochii mai tare si va lacrima, o duci la o cosmetica si iti spun ei ce sa faci, nu lua in seama oameni care doar au auzit ce face vecinul laughing))

| rainboww a răspuns:

Poti sa o plimbi nu e deloc mica app un sfat: prinde-i fundita rosie :X:X:X:X si sa nu-i tai parull de la ochi poate orbi

| rainboww a răspuns:

Nu este adevarat! poti sa iesi afara ca ea dar sa ai mare grija sa nu intre in contact cu alti caine pana la vaccinul de trei luni! eu am o vein care are bichon si a iesit cu ea si inainte de vaccin iar acum nu are nimic bichonul

| rainboww a răspuns:

App asta cred ca esti singura care nu sti(giovanna) la ainii care au parul pe ochi: ex.bichon.etc. daca le tai parul de la ochi pot orbi deoarece prea multa lumina le afecteaza vederea asa ca taci... nu trebuie sa-ti dai cu parerea desprea raspunsurile altoro i sa raspunzi singur daca ai habar daca nu ...next

| alejinxique a răspuns:

Pana i se face ultimul vaccin (adica pe la 4 luni) nu are ce cauta afara.