| anonim_4396 a întrebat:

Am o colegă în clasă care pur şi simplu mă scoate din sărite angry Azi chiar m-a enervat rău dar nici nu vreau să mă iau la ceartă cu ea pentru că-s mai timidă şi nu vreau să-mi stric nota la purtare din cauza ei.Este şi foarte fiţoasă şi se crede cea mai tare şi cea mai frumoasă, chiar dacă e vai de ea.De obicei se ia de fete ca mine, adică mai timide, mai liniştite, care-şi văd de treabă şi care au lucruri mai bune de făcut decât s-o admire pe ea.Cred că face asta pentru îi e frică să se ia de una ca ea pentru că ar încurca-o rău.
În fine, ştiu că pe aici pe TPU am mai dat sfaturi celor care au probleme asemănătoare spunându-le să le ignore pe colegele enervante.Eh,bine,exact asta încerc eu cu colega asta a mea doar că nu-mi e atât de uşor s-o ignor.
Deci ce pot face ca să mă lase odată în pace? Eu nu i-am făcut nimic, ea a început dintr-odată să se ia de mine şi de alte fete normale fără să-i fi făcut ceva şi nu mai scăpăm de ea at wits' end Cum spuneam, nu vreau să mă cert cu ea pentru că nu vreau să-mi stric nota la purtare din cauza ei.Mereu când se ia de mine mă strigă şi când mă uit la ea zice mereu aceleaşi lucruri idioate încât devine chiar penibilă,"expirată", ca să zic aşa.Deci ce să fac ca să scap de ea?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Spune-i doamnei diriginte de problema ta.
Şi dacă nu poţi să o ignori, atunci:
1. Spune-i: şi cu ce te deranjează, dragă? De ce eşti aşa rea? Te bat părinţii acasă, sau ce? Tu nu ai treabă în acest moment?

2. Gândeşte-te, când intrii în clasă, că nimeni nu are nimic cu tine, iar în pauză încearcă să nu mai stai în clasă. În fine, ideea e să stai în pauză, cât mia departe de acea fată.

3. Cred că este pitică, pentru că, în general, fetele mici sunt rele rău de tot. Deci, dacă te deranjează ştii ce să-i zici. Şi să nu plângi, că va crede că eşti slabă.

Pa, pa!

| Andreea_Monica_1978 a răspuns (pentru blueangel99):

Nu e adevarta sad fetele scunde sunt adorabile ( si eu sunt una dintre ele :3 ) Si eu sunt in aceeasi problema doar ca o am cu aproape toti din clasa, am o clasa de bogatani fitosi...

6 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Impune-te! sa t impui, simplu! intoarce-i vorba mereu, si daca da dracu sa faca impresii sa vina cu gand sa t loveasca, ridica-te si u la ea si arata-i k nu ti-e frica! ii o "arma" asupra psihicului. o lasa mai moale oricine cand vede k victima pare sa aiba controlul situatiei, nu ii e frica, si pare k n-o sa ezite sa t loveasca. nu pleca capul in fata nimanui! si u poti!

| wforweirdo a răspuns:

Am şi eu câteva fraiere în clasă, este una, frate deci e incredibilă! I-am cerut odată tema la română şi abia mi-a dat-o şi tot venea să mă verifice, era gen "Hoţomană mică... vezi să nu scrii exact ca mine" şi tot venea să mă controleze. Sau i-am cerut odată un şerveţel şi cică "Bine da să nu te obişnuieşti, că nu vreau să devin fabrică de şerveţele!"
Sau mai este una, se crede super frumoasă şi de fapt e cât o vacă. De fiecare dată după ora de română merge la profă şi tot timpul e în faţa cancelariei, se îmbrăţişează şi tot povestesc.
Ne jucam un joc la engleză şi colegii au zis că ea e Baloo şi ea trebuia să ghicească, şi cică "Am I a barbie?" şi după "Am I a cow?"
Şi are o prietenă care e la Turism şi tot venea la noi în clasă şi tot vorbeau ca două handicapate în engleză şi făceau fiţe până au urlat câţiva la ea şi de atunci când vine în clasă strigă toţi "IEŞI AFARĂ!"
Mă enervează da nu prea am ce să le fac.
Totuşi, bine că fiţoase dăstea care se dau mari nu am în clasă, că de aş avea, m-aş asigura că stau mai mult în dulap decât în bănci.

| adisuper a răspuns:

Sa o omori.

| CHOIHYOMI a răspuns:

Nu o baga in seama;-). fix asta patesc si eu, nu cu una singura ci o droaie de fete din liceu. ea nu vrea decat sa te faca sa suferi si mai apoi sa suporti si consecinte (mi-a fost scazuta nota la purtare). in general fetele care se cred stapane peste tot sunt proaste, ea nu vrea decat sa fie in centrul atentiei. atat tot. e bolnava de atentie. nu o mai baga in seama. nu merita nici cel mai minuscul gest, astfel de persoane. kiss

| AndraMhl a răspuns:

Sunt foarte multe posibilitati big grin

1.Sa vorbesti cu diriginta sau daca iti este rusine, poti vorbi cu mama ta sa vorbeasca cu mama fetei.

2.O idee ar fi sa incerci sa te schimbi, sa lasi timiditatea la o parte si sa comunici cu lumea, daca te va vedea ca te-ai schimbat. poate e despteapta si te lasa in pace.

3.Anunta-ti cateva prietene care nu sunt timide si spune-le sa faca putin "misto" de ea sau in cel mai rau caz s-o ia putin de "ciuf".

Altceva nu stiu ce sa-ti spun blushing