| Rukhsandra a întrebat:

Am o intrebare: daca fac o facultate cu plata si nu la stat are ceva? Adica daca o fac cu plata o fac degeaba deoarece nu ma angajeaza nimeni nu ea si trebuie sa fac facultatea la stat?

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga mea, in ziua de azi nu mai are importanta daca faci facultatea la stat sau la particular intrucat si la stat exista locuri cu plata. Singurul lucru de care trebuie sa tii seama atunci cand doresti sa urmezi o facultate particulara, este ca ea sa fie acreditata de Ministerul Educatiei si Invatamantului si nu numai autorizata. Este o mare diferenta intre a fi autorizat si a fi acreditat. Ti-o spun din proprie experienta. In ce priveste angajarea, niciuna dintre cele doua forme de invatamant (de stat sau particular) nu-ti ofera garantia ocuparii unui loc de munca la sfarsitul anilor de studiu. In gasirea unui job conteaza f. mult norocul tau sau relatiile si banii parintilor tai. Am ajuns sa traim niste vremuri in care doar banul si relatiile sunt la putere.

| cat a răspuns:

Nu conteaza daca o faci la stat sau la particular. La ora actuala si la stat sunt foarte multe locuri cu plata. Este important insa daca faci la particular sa verifici daca respectiva facultate este acreditata de Min. Invatamantului iar pe cei care angajeaza daca doresc pe cineva cu studii superioare in 90% din cazuri nu-i intereseaza unde ai terminat ci cum te prezinti tu ca persoana.