| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare legata de un vis. E ceva chiar serios. In vis, ma urmarea cineva in negru, dar totul parea real, si m-am ascuns intr-un tufis. Stiu ca imi era frica. Acel om in negru, ma gasise, si m-am speriat foarte tare, dar problema este ca putea sa mor... Ma trezisem, stiam ca sunt constient, dar tot vedeam visul, vedeam acel om. Simteam ca stau in pat, dar nu puteam sa deschid ochii si sa respir. mi-am dat seama ca e un vis, si ca trebuie sa ma trezesc, dar nu puteam. Pana cand chiar m-am trezit. Respiram foarte repede, inima imi batea cu putere si simteam ca cineva ma stransese de maini si de gat... Cum de s-a intamplat asta? Dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In timpul noptii o parte a creierului uman ramane in veghe si analizeaza si prelucreaza intamplarile din timpul zilei sauvtrairile interioare stocate in subconstient.Majoritatea dintre noi a trait cosmarul unui zbor urmat de o prabusire si trezirea la realitate intr-un lac de transpiratie, si acesta se datoreaza nazuintei/dorintei noastre de a zbura. Omul negru din visul tau sunt convins ca este un personaj malefic dintr-unul din jocurile/animeurile preferate de tine si te asigur ca spaima din vis a fost provocata dintr-un motiv imaginativ si nimic mai mult.Nu ti se va intampla nimic deoarece ste ceva similar cu visul descris de mine si vezi bine inca traiesc.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Scuze scuze scuze scuze! am crezut ca-mi zici mie primul raspuns... nu scria cui ii explici. M-am incurcat.Am vazut mai tarziu raspunsul tau. Chiar imi pare rau. Ignora tot ce am spus. Trebuia sa fiu mai atent. Raspunsul tau a fost foarte bun...

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Iar te-ai bagat ca musca-n c***t, vad ca esti expert si in acest domeniu al viselor.Decat sa sperii oamenii cu aberatiile tale n-ar fi mai intelept sa iesi pe afara si sa te joci cu ceilalti copii de-a hotii si vardistii, ascunsa, sotronul sau pur si simplu sa te joci cu cuculetul tau in nisip?

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Ce imatur esti. Crezi ca am 3 ani? Am 16. Si chiar am vorbit serios cu acest vis.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze scuze scuze scuze! am crezut ca-mi zici mie primul raspuns... nu scria cui ii explici. M-am incurcat.Am vazut mai tarziu raspunsul tau. Chiar imi pare rau. Ignora tot ce am spus. Trebuia sa fiu mai atent. Raspunsul tau a fost foarte bun...

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Când eram mica ei visam ca sunt urmarita de dinozaurii si nu mi s-a întâmplat niciodata in real (nu inca)... Deci eu zic sa stai calm ca a fost doar un vis.

| Croampa a răspuns:

Ori te-ai uitat la ceva filme horror nerecomandate varstei tale si de aia ai avut acel cosmar, ori e un semn ca: esti urmarit, n-ai scapare sau cel mai rau O SA MORI!
Roaga-te sa n-am dreptate dar pentru mine omul in negru care omoara oameni inseamna moartea!

| doreal a răspuns:

Te-ai uitat la un film horror sau ceva de genu. Si eu am patit ca tine, dupa un cosmar sa imi bata inima foarte tare si ma sperie chestia asta, dar nu e nimic serios.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Acest vis vine din subconstient. Unele vise par atat de reale incat ai impresia ca nu sunt vise. Mi s-a intamplat si mie sa stiu ca visez si sa nu ma pot trezi. E o senzatie extrem de urata, dar lucrul cel mai important este ca ai constientizat ca esti treaz si ca a fost un vis.
Creierul proceseaza anumite trairi si sentimente la un nivel atat de mare, incat credeam ca e real. Important e sa stii ca de cate ori ti se intampla asemenea lucruri, totul e vis, sa iti induci in cap ca nu e nimic real si sa nu mai fugi. Stai si il infrunti pe acel om si o sa te trezesti. Creierul nu poate concepe notiunea de moarte ca fapt real pentru ca nu s-a mai confruntat cu asta pana in acel moment. De aceea cand visezi ca mori te trezesti in momentul respectiv fara sa stii cum a fost. Cand ajungi la punctul acela se incheie visul.

| anonim_4396 explică (pentru frostxtq):

Multumesc mult! happy

| frostxtq a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! happy

| puppetmaster a răspuns:

Astea nu-s aberatii, si mie mi s-a intamplat de mai multe ori sa am un vis in care ma urmarea cineva sau ceva si imi era frica si voiam sa ma trezesc dar nu puteam, nu stiu ce sa-ti spun, toate visele au cate o semnificatie si poate o sa-ti dai seama pe parcurs...

| IoaNa1428Dmd a răspuns:

Da. Sincer ma confrunt cu aceeasi chestie.
Cand eram mica asupra familiei s-au adus niste blesteme. Am visat ca un monstru intra pe fereastra si eu stand in pat, a inceput sa ma stranga de gat. M-am trezit speriata, fratele meu mi-a spus ca ii era frica sa ma trezeasca deoarece ma zbateam foarte tare ( el era mai mic).
Dupa acest vis am avut semne pe gat toata ziua.
Iar visul cu omul negru a fost si la mine. O voce stranie din cer a strigat ca un blestem asupra mea, ca acel monstru ( era imbracat ca moartea dar ava un chip divin si frumos) sa ma urmareasca si sa ma chinuie toata viata. Dupa acel vis, simt pe umarul drept o mana care ma strange puternic si imi da drumul alunecand usor pe spate. La fel ca in vis. Acest lucru il simt cand sunt trista si nerviasa. Drept dovada ca acel monstru divin este trimis pentru mine.

| anonim_4396 explică (pentru IoaNa1428Dmd):

Si visele înseamnă ceva, poate ne avertizează in privina a ceva rău...sau suntem blestemati.