| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare, mare problemă. Am 17 ani împlinesc 18 curănd și sunt într-o depresie severă cam de cătiva ani buni. Problema mea este că sunt extrem de timid, nu pot vorbi cu nimeni, mă emoționez instant, prieteni nu am deloc,nu prea ies ziua afară pentru că se uită lumea ciudat la mine pe stradă așa că prefer să ies cănd se întunecă, singur. La liceu am note foarte mici tot din cauza timidității,nu am curaj să ridic măna să răspund, mi-e frică că voi spune ceva greșit iar colegii vor răde de mine. Iubită nu am avut niciodată din cauza aspectului meu fizic și în principiu al timidității. Cănd eram mic eram foarte tupeist, aveam note extrem de bune la școală iar în timp am început să devin din ce în ce mai timid pănă în acest prag. Părinții mereu sunt alături de mine, îmi fac toate poftele ca eu să socializez și să-mi fac prieteni multi deoarece le este greu să mă vadă stănd mereu în casă la calculator singur.Eu în momentul de față mă consider un handicapat care nu este în stare de nimic din cauza timidității, mereu colegii rad de mine la școală iar eu nu le dau importanță, îmi văd de treaba mea. Simt că am ajuns la capătul puterilor cu aceasta timiditate și nu știu prin ce metodă as putea să o elimin. La psiholog nu merg deoarece nu are rost, știu deja ce îmi va spune dar eu nu pot să fac ce îmi spune psihologul așa că nu are rost să arunc banii pe geam. Ce pot face ca să am și eu o viață normală de adolescent? Niște sfaturi mi-ar prinde foarte bine sad

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Măi când aud de depresiile astea îmi vine să mor. De unde atâtea depresii? Voi aţi auzit de vorba aia "priveşte la partea plină a paharului"? Problema stă într-un singur click, să treci de la a privi partea goală a paharului la a privi partea plină. E atât de simplu. Un click. Ce, nu ai destule lucruri bune în jurul tău? Chiar şi calculatorul ăsta pe care îl ai acum în mână e o minune care te poate face să te entuziasmezi. Spui că ai nişte părinţi iubitori. Care-i baiul atunci? Şi de ce ai devenit timid? Ai zis că erai tupeist când erai mic. Ai făcut cândva un click care nu trebuia făcut. Nu-i nimic, ai greşit - ai greşit. Apasă acum din nou şi fă clickol în sens invers. Ca la lumină cu întrerupîtorul. Hai, succes!

| gratargratar a răspuns:

Nu esti handicapat, dar te porti ca un handicapat.

Tu suferi de stima scazuta de sine.
Trebuie sa incepi sa vezi oamenii asa cum sunt, nu asa cum ti-ai dori tu sa fie. Oamenii sunt asa: putregaiuri, plini de slabiciuni si nestiinta. Nu ai de ce sa te intimidezi de nimeni.
Majoritatea oamenilor de valoare sunt prin manastiri. Cu restul, nu te prea intalnesti - desi ai vrea si toti am vrea. Deci si sa vrei sa fi intimidat, nu prea are cine sa te intimideze...

Cand vorbesti cu cineva, imagineaza-ti persoana respectiva in pijamale, pregatindu-se de culcare. Cred ca o sa te ajute.

Si, in sfarsit, lasa calculatorul. Iesi la plimbari in natura. Iti recomand manastirea Oasa. Acolo o sa gasesti multi tineri cu care o sa poti interactiona. Crestini adevarati, nu mascarici.

| valentinatvd a răspuns:

Tu, esti un fel de oaie ratacita, pentru ca nu ai intrat in nici un grup, de accea lumea te vede un ciudat. Incearca sa scapi de timiditate, care la tine e exagerata, toti avem o parte antisociala insa tu ai lasat acea parte sa te stapaneasca si nu e bine.
Vorbeste, vorbeste si iar vorbeste si singur daca e nevoie, si cu oglinda. Ofera te sa mergi in locul parintilor tai la cumparaturi/saplatesti facturi etc cand ai timp, iesi, intra in vorba cu strainii, cat de rau poate sa fie pana la urma, si daca o dai in bara sansele sa va vedeti din nou sunt mici. La tine e solutia, nu mai lasa timiditatea sa teafecteze, gandeste te ca altii au o viata mult mai dificila si totusi socializeaza, eu prieteni.

| ionela003 a răspuns:

Să stii ca si eu trec prin asta, din cauza timiditati dar am prieteni de cand eram foarte mica si socializez dar la școală ma pierd, am mari emoti si nu prea vorbesc. Un psiholog te poate ajuta. dar cum ai ajuns dintr.o dată atât de timid dacă atunci cand erai mic erai tupeist?! Nici un om nu este handicapat, tu nu esti handicapat! Esti om la fel ca noi toti. copiii sunt foarte răi. Dar măcar încearcă sa îți faci un viitor si sa îți găsești niște pasiuni... Tu poți sa reușești in viața tot dacă ești timid. Timiditatea poate fii si o calitate, dupa părerea mea. Încearcă să îți învingi toată frica pe care o ai. Succes!