| Domyno a întrebat:

Am o mare problema, de adolescenti mai exactlaughing! Si ca sa specific si mai multe e vorba de fumat. Nu stiu cum sa ma las, adica sa nu ma mai gandesc la tigari! Nu sunt un fumator gen : pachetul si ziua, doar am 17 ani, si nu vreun "golan" de ala de pe strazi, daca asta va ganditi cand imi cititi varsta si aflati ca mai si fumezlaughing(ca sa stiti sunt la un liceu foarte bun si sunt printre primii din clasa)! Totul a inceput acum 2 ani, bineinteles intr-o excursie cand am experimentat "fenomenul Tigari", asta este curiozitatea omoara oameni laughing! Si au trecut 2 ani de atunci, dar de atunci si pana pe la jumatatea clasei a 10-a nu mai fumasem nimic, acum 8 luni m-am apucat iar, inainte de ore mergeam in parc cu o colega (nu eu am ispitit-o, ea avea ceva ani experientalaughing ) si fumam cate o tigara! Toata chestia asta nu a durat decat 2 saptamani, ca au aflat ai mei! Insa de cand am inceput a 11-a am trecut iar la practica, tot cu aceeasi colega si nu imi mai ajungea una, asa dimineata pe racoare, pentru "distractie"! Am ajuns sa fumez chiar si cate 3-4 chiar si 5 pe zi; acum stiu sa ma feresc de ai mei pentru a nu suspecta nimic! Poate nu imi statea in gand sa renunt, dar am stata de vb cu colega asta a mea si am constatat ca din clasa noastra numai noi doi fumam! Inainte eram vreo 6 care fumam din clasa, acum dupa cum am spus am mai ramas eu si ea, restul s-au lasat treptat! Si vreau si eu sa ma las dar cum naiba!?!?!?! Ca imediat ce trece cate un fumator pe langa mine, incep sa "salivez"!
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in special am nevoie de la cei ce s-au lasat de fumat!
Thanks!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatu daca ai vointza iti zic ca t lasi usor d fumat pune un pachet d tigari p masa si vezi si vezi daca rezisti

| stefana94 a răspuns:

Ca sa poti sa te lasi iti trebuie mult curaj si foarte multa rabdare, in loc sa te duci ca colega ta in parc sa fumati mai bine te duci la o prajitura ca ea.Si cand simti sa fumezi apucate de cate ceva ca sa uiti, manaca bomboane, sau seminte, gasesteti alceva de facut.Pai vb si ca parinti tai sa te ajute ca sa te lasi, sau mai bine vb ca colegi care sau lasat de fumat cum au reusit ei.Succeshappy si sper sa reusesti ca sa te lasi.(eu nu sunt fumatoare)