| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema si nu stiu ce sa fac, va rog sa ma ajutati.Am 14 ani si fratele meu are 16 ani.Mama si tata se certa foarte des,tata o bate pe mama, intr-o seara s-au certat atat de rau incat mama a cazut jos si eu incercam sa o ridic si ii ceream tatei ajutorul si el imi zicea ca nu are nimic ca isi revine, pana la urma si-a revenit, casa noastra are 2 camere, in una dorm eu cu fratele meu in acelasi pat si in cealalta parintii mei si mai avem un hol de 3 metri patrati care are rol de bucatarie.Cand parintii mei sunt plecati la servici eu raman cu fratele meu si eu trebuie sa fac tot(sa fac curat,sa fac paturile,sa spal vasele, sa dau cu aspiratorul care este cam vechi si nu prea merge, sa dau apa si mancare la animale, la caini si sa fac si de mancare)fratele meu nu face absolut nimic si eu sunt foarte obosita, nu am timp pentru nimic.Fratele meu a inceput sa ma "violeze" inca de la 4 ani pana la 12 ani cand ne-a vazut mama si totul s-a oprit.Imi dadea pantalonii jos si ma tot punea sa stau in diferite pozitii si ma intreba daca ma doare si ma obliga sa gem si multe alte chestii care m-au marcat.
Am vrut sa ma sinucid de cateva ori si nu am reusit.Un sfat va rog!

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Apeleaza la o ruda, o matusa ceva sa discute cu parintii tai, nu e normal sa dormi in caeeasi camera cu fratele tau mai ales daca are asa comportament.

| Xdreaper21 a răspuns:

Te obliga cineva sa faci ceva in casa? Din ce ai zis nu
Dupa mine nu te obliga nimeni sa dormi cu el in pat si tu de ce accepti? Si ce dracu daca e cu 2 ani mai mare si e baiat ii dai o flegma intre ochi si un sut in oua dar dala zdravan de nu vei fi matusa nici daca face operatie pe langa daca mama ta accepta tu nu te baga ar trebui sa zici mersi ca macar se duc la munca si tactu nu va bea alocatia si salariu sau dupa ce plateste facturile

| utilizatornou18 a răspuns:

Anunța-ți profesorii sau e un număr pentru copii la care poți apela. Sa nu faci vreo greșeală ca nu o poți da înapoi nici sa vrei la urma. O sa îți faci mama sa sufere și nu cred merita cineva asa ceva. Nu te necăjii ca trece și perioada asta. Caută ajutor la cunoștințe cu siguranța va poate găzdui cineva un Timp pana tatăl tău își bagă mințile in cap. Nu-i bine deloc asa ceva suna totul ca o poveste de groaza. Maiales dacă e adevărat chiar îmi pare rău! La un centru de plasament te-ai gândit? Sti ca toate ghinioanele se vor transforma in bucurii intr-o buna zi. Gândește-te ca încă 4 ani și faci ce vreisad ai grija de tine și lupta sa ieși învingătoare ca o leoaica adevarata!

| DoctorulManhattan a răspuns:

Nu stiu de unde esti, dar ceea ce ar trebui sa faci este sa cauti pe internet centrul cel mai apropiat, sa suni la protectia copilului si sa le spui exact cum ai scris si aici ce se intampla. Se vede ca parintii tai au probleme mari si nu au sa faca nimic impotriva fratelui tau. Daca acesta va incerca sa te mai abuzeze in vreun fel nu te simti vinovata si incearca sa te aperi prin orice mijloc. Intre picioare, la tampla, la maxilar si la ochi sunt punctele cele mai vulnerabile. Nu te lasa tratata ca un animal. Esti om si ai toate drepturile sa te aperi daca cineva incearca sa iti faca rau.
Cat despre sinucidere, stiu prin ce treci. Stiu ca te gandesti ca mai rau decata atat nu are cum sa fie, dar crede-ma ca nu e asa. Am fost la pragul sinuciderii si slava domnului mi-am dat seama in ultimul moment ca nu ar trebui sa o fac. Sunt oameni care nu vad, nu pot merge, nu pot si nu vor putea duce niciodata o viata normala. Tu inca mai ai sansa la una, asa ca te rog fa ce trebuie si apeleaza la un centru de ajutor social sau protectie a copilului.
Simte-te libera sa imi scrii oricand doresti.
Bafta