| măcheamăăăî a întrebat:

Am o pisica foarte sperioasa I don't want to see.Cum fac sa o mai domescticesc,se teme si de umbra ei, nu mai zic de soareci.Iese doar seara sa manance ce-i pun in farfuria ei.

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Tine-o mai mult langa tine, da-i mancare tu, tine-o in camera la tine, fara sa aiba un alt loc al ei, si ia-o in pat, sau in brate, nu are unde pleca si o sa vina singura. Dupa se invata.

De obicei nu prea ai ce le face pisicilor care au comportament mai salbatic, eu am 4 pisici si doua dintrele ele nu ma baga in seama, iar motanul sta numai cu mine, se urca pe mine, doarme cu mine, lipit de mine. Celelalte doua au fost mereu asa, nu am avut ce le face.
Dar incerca, oricum, pisicile sunt cele mai greu de dresat.

bafta!

13 răspunsuri:
| Diiiiaaaa a răspuns:

Buna. Si eu am avut una si din pacate... Era foarte sperioasa si eu o tot luam si o tineam langa mine si o mangaiam. Cred ca incepusem sa o enervez sad si dupa un timp a inceput sa fie violenta. Cand mergeam pe hol venea la picioarele mele si ma zgaria I don't want to see. Eu zic sa o lasi putin asa, dar totusi sa ii arati ca tii la ea. Da-i de mancare in fata, nu la un anumit loc.Incearca sa ii dai din mana. Sper sa nu faca asa cum a facut a mea. Funda?puppy dog eyes

| AlinaCurca a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare. Si mancarea e cel mai bun truc. Du-i mereu tu mancarea. Chiar daca fuge la inceput, se va obisnui intai cu ideea ca tu o hranesti. Si apoi va veni ea la tine.

| rapidistzu a răspuns:

Pffffffffffffffffffffff,poate a fost batutalaughing

| măcheamăăăî explică (pentru rapidistzu):

Nu mai, n-a fost batuta numai ca n-a fost intarcata la timp si poate de-aia.Are aproape un an si nici cand mi-a adus-o nu a intarcat-o pisica mama.laughing

| rapidistzu a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Ce prostie, si cum sa o intarce pisica mama, face abuzrolling on the floor
parca ziceai ca esti smekera, smekereste si pisica aia, si ai soarecilaughing

| măcheamăăăî explică (pentru rapidistzu):

Nu ma lua cu de-asteawinking

| rapidistzu a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Ba da te iau!

| măcheamăăăî explică (pentru rapidistzu):

Sunt imuna straight face, deci n-am treaba, am uitat. straight face

| xelAlex a răspuns:

Si pisica mea e sperioasa, incearca sa o pui in fata oglinzii. Apoi imbratiseaz-o, daca stai la casa pune-o in pod si las-o 30 de minute. Sper ca te-am ajutat...

| măcheamăăăî explică (pentru xelAlex):

Mersi mult! Stau la casa...am sa incerc sa o pun in pod. Faza cu oglinda n-am incercat-o, dar am de gand.happy

| AlinaCurca a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Nu in fata oglinzii, nu are niciun efect. Plus ca unele se sperie de imaginea lor si o vei speria si mai tare.

| xelAlex a răspuns (pentru AlinaCurca):

Nu-i adevarat...imi pun mereu pisicile sa se uite la ele si se joaca..am multe pisici, si le stiu foarte binebig grin