| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care este certata mereu deparinti si batuta. Vrea sa fuga de acasa desi i-am zis sa sune la protectia copilului dar ea zice ca ii e frica deoarece este adoptata si crede ca o sa o mute la altiparinti, si nici nu are semne de abuz. este foarte trista si derutata. Ma puteti ajuta va rog? fundizza!

Răspuns Câştigător
| alinoovsky a răspuns:

Salutare! Pai cel mai bine ar fi sa sune la protectia copilului. Daca o sa o mute la o alta familie totul o sa fie mai bine.Eu o inteleg ca a crescut cu aceasta familie si s-a atasat de ea,dar trebuie sa se gandeasca, ca daca acesti oameni o bat, ei s-au facut asistenti sociali doar pentru bani.Trebuie sa se gandeasca foarte bine ca atunci cand va face 18 ani statul nu-i va mai oferi nimic, atunci familia la care sta o va da afara.Tu o poti ajuta. Vorbeste cu parintii tai sa sune la protectia copilului, sau chiar tu poti face lucrul asta. Poate are norocul sa ajunga la un asistent social cu mult suflet care sa o ajute si dupa varsta de 18 ani si care sa se comporte cu ea cum ar trebui sa te comporti cu un om.Mult succes, sa treaca peste toate necazurile si sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Spune-i prietenei ca ar trebui sa vorbeasca cu parintii ei dar pe un ton calm.si sa ii intrebe de ce se poarta asa cu ea, ce poate face ca [,]comportamentul parintilor sa se schimbe.sa vorbeasca cu ei este cel mai bine! crede-ma! ei o pot lamuri cel mai bine cu situatia.

| Kira_8211 a răspuns:

Presupun ca nu-i chiar asa de usor sa vobeasca cu parinti si daca o muta la alta familie credeti ca se va simti atunci cand se gandesti la vechi parinti?

| alinoovsky a răspuns (pentru Kira_8211):

Normal ca va fi trista, dar trebuie sa se gandesca ca oamenii astia au fost ca un fel de "bone" pentru ea, doar ca unele mai rele.Stiu ca-i va fi greu,foarte greu,dar sunt sigura ca-i va fi si mult mai bine. Stiu ca este un copil care a trecut prin multe, mai ales ca parintii au preferat sa o lase la un camin decat sa o creasca, dar sunt sigura ca va veni soarele si pe strada ei.

| Kira_8211 a răspuns:

De faptparinti ei au lasat-o in gara