| Patrissssssssssssss a întrebat:

Am o prietena cu care nu am mai vorbit de 2 zile din cauza unei neintelegeri. Problema este ca nu stiu sigur daca vreau sa ma împac cu ea deoarece nu este o prietena de incredere. De exemplu, nu ma sustine atunci cand vreau sa fac ceva, ma descurajeaza mereu cu chestii de genul:,, Nu o sa iti iasa" si desi nu recunoaste, e mereu in competitie cu mine. Mereu cand mi se intampla ceva bun, este invidioasa. Se considera superioara fata de toata lumea. Si pe langa toate astea, are si un comportament de pick me. Inteleg ca toata viata ei s-a inteles cu baietii, dar a inceput sa devina o obsesie, atentia de la baieti pentru ea. Noi suntem prietene din clasa a 3-a, deci o cunosc foarte bine si cred ca asta ma tine in loc. Stim multe una deapre cealalta, si cand e doar cu mine, se poarta complet diferit. In clasa a patra, nu m-a mai bagat in seama, pentru ca statea cu alta fata din grupul,, nostru’’. Dar am inceput din nou sa vorbim in a cincea. Nu stiu ce sa fac. Mai am prietene care imi sunt alaturi, deci nu este vorba de singuratate, doar ca sunt foarte confuza. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca aveti o prietenie solida veti trece peste neintelegerile triviale si peste certurile fara sens.Tu spui totusi ca nu ai incredere in ea, ca de fapt se comporta ca o rivala si in fond, nu aduce nimic frumos acestei prietenii nu? Exista niste valori universale cand vine vorba de prietenie, nu incape discutie aici.Te sfatuiesc sa mai racesti relatia cu ea, poate e mai bine asa.Viata e prea scurta sa te consumi cu oameni care nu iti fac bine si nu te ajuta sa cresti.Plus, nu stiu unii ce isi imagineaza, ca viata reala nu e ca in anime. laughing) Acolo se observa adesea prietenii care par toxice dar se dovedesc cumva, la un moment dat, pline de respect si apreciere, dincolo de vibeul de rivalitate care nu este dus la extreme, lucrurile au finalitate decenta.E productiv, sanatos, sa fiti in competitie, dar nu sa apara invidia si superioritatea.Cunoscandu-va de atata timp e posibil sa te trezesti cu barfe din partea ei, ca doar are destul material, sper totusi ca nu se va ajunge acolo.Dar daca da, te sfatuiesc sa le ignori.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Petrece-ti timpul langa persoanele care te fac sa te simti bine, nu are rost sa stai langa ea daca totul pare o competitie in care vrea sa arate ca e mai buna ca tine, aia nu e prietenie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Luați o pauză și reevaluează peste 1-2 luni

| norisorulpufos a răspuns:

O pauza.

| Tputpu35 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa incerci sa va impacati,si sa o intelegi, daca nu se poate mai departe, nu se poate, macar incearca, cine stie poate vei reusii

| User123666 a răspuns:

Nu cred ca are rost.