| CorinaCorry5000 a întrebat:

Am 15 ani, sunt clasa a 8-a si am nevoie de ajutorul vostru. Am o prietena(sau am avut) care nu prea avea posibilitati, asa ca o ajutam eu (mancare pentru scoala in fiecare zi + ce mai consideram eu). Cu toate astea, ea nu imi multumea niciodata, dar am acceptat si am sperat ca macar sa fie putin recunoscatoare, dar nu a fost. Mai mult, era chiar nesimtita. Mereu se comporta de parca mi ar fi fost superioara. Acum ne am certat deoarece m a scuipat intentionat pe fata. Nu m am suparat, dar i am spus sa si ceara scuze(probabil prea mult pentru ea)...Dar nu a fost mereu asa. Suntem bune prietene de aproximativ un an, iar la inceput nu era deloc asa. Probabil a inceput sa ma invidieze. Dupa cearta discutata anterior, ea le a spus celorlalti colegi ca nu vrea sa ma mai vada niciodata deoarece si a irosit un an din viata cu mine. Acum, dupa 2 saptamani, cred ca a inceput sa ii para rau deoarece observ uneori ca ma priveste insistent in timpul orelor. Eu as vrea o inapoi pentru ca tin mult la ea, dar nu vreau sa se mai comporte cum a facut o. Ce sa fac? Funda###

Răspuns Câştigător
| Pingu78 a răspuns:

Parerea mea e ca nu e si nu a fost o prietena adevarata dar daca tu asa o consideri si o vrei inapoi ok dar gandeste-te ca nu e nici prima nici ultima daca cand iti face asa... totusi arata-i ca nu-ti pasa de ea macar o perioada pentru ca cu siguranta indiferenta doar cel mai tare, arata-i ca esti mai fericita fara ea si usor usor ii va parea rau si va veni ea la tine dar ai grija ca nu se schimba complet niciodata chiar daca incearca, tine-o aproape dar totusi mai departe ( nu stiu daca intelegi la ce ma refer laughing )
sper ca te-am ajutat si nu te-am bagat total in ceata :3

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu iti este prietena adevarata. Ii pare rau dupa avantajele pe care le avea de la tine, dar nu dupa tine. Scoate-ti-o din inima si gaseste-ti alte prietene. Nu una, mai multe!

| Mihaela_Adriana_1999_EBry a răspuns:

Buna!
Prin asemenea situatie am trecut si eu (Oare cum! ) Pentru ca la fel ca tine aveam o prietena care "ma invidia"! Tot nesimtita era si nu prea, puteai avea incredere in ea!
Nu stiu de ce dar de odata i-am spus ca ma derajeaza comportamentul ei fata de mine!
Zicea ceva gen : "Hai Lasa-ma cu astea ca ma enerveaza"
2-3 Luni nu am mai sunat-o, nu am mai cautat-o iar dupa`ia a inceput sa ma caute ea pe mine. eu o tratam cu indiferenta si ea a inceput sa ma respinga si cu toate astea chiar nu mai tin la ea. nu as mai vrea sa o vad si punct!
Tie nu ti-as spune sa faci ca mine... mai ales da tii la ea! :* Te pup sper sa te ajute!

| Mihaela_Adriana_1999_EBry a răspuns:

Eu zic, ca nu a fost o prietena tocmai buna, de aceea spun eu daca era o prietena buna de la inceput din primul moment in care ai vazut ca nu iti rasplateste cu nimic sa isi fii dat seama acum. Eu zic, ca nu poate n-are prieteni, n-are de cine sa isi bata joc! big grin