| KendyforAll a întrebat:

Am o prietena,ne cunoastem de un an,parintii mei nu sunt de acord cu ea,spun ca Brasovul este destul de mare incat sa gasesc o prietena.
Ea este o persoana care rade mereu,eu sunt stresata de tot ce nu merge bine,si incerc sa repar,ea este mai ``relax``.

Ultima oara eram cu ea si mergeam spre scoala si brusc mi-a spus ca mai vine o fata(ma sunase de dimineata si nu specificase).
Am spus ca eu cred ca am dreptul sa fiu informata cu cine ne intalnim.
A zis ca eu cred ca totul este in jurul meu si ca nu totul este despre mine.

Nu a mai vorbit cu mine,si nici eu cu ea,ea are prietene,e foarte populara, eu stau pe scaun si ma uit intr-un punct...nu am prieteni...
Cred ca o multumeste starea mea de singuratate si izolare.
Ce credeti?

1 răspuns:
| FoundYouLover a răspuns:

Buna! Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare mai demult. Problema este ca in ziua de azi nu prea te mai poti increde in nimeni, si mai ales nu in prieteni, ca prietenii adevarati exista doar in povesti. Poate iti vine greu, dar trebuie sa accepti ca ea a fost doar o prietena temporara in viata ta. In orice caz, nu te arata prea suparata in fata ei, ca sa nu pari prea vulnerabila. Cred ca atitudinea corecta ar fi sa-ti gasesti o noua prietena si sa nu-ti mai pese de cea veche. Cum sa-ti gasesti o noua prietena? Poate parea greu, dar de fapt uneori e chiar simplu. Te uiti in jur, vezi pe vreo persoana la fel de singura sau de trista ca si tine si incepi sa vorbesti cu ea despre nimicuri, gen ce ati facut la ultima ora la scoala, daca stie cat e ceasul, daca vrea si ea sa manance din chips-urile tale sau din ce altceva mananci tu, etc.