| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema foarte mare. Va rog sa ma ajutati. Am 14 ani si de un an sunt complexata de felul in care arat (MA CONSIDER GRASA), desi lumea imi spune ca sunt numai bine. Insa eu vad ca celulita iese in evidenta orice as purta si credeti-ma am multe haine din care de-abia pot purta o bluza si un pantalon. Frecventez sala de fitness zilnic de o luna dar inca nu am slabit deloc.Consider ca sala e metoda de slabit sanatos, dar ma duc fara rost. IMI VINE SA RENUNT, mai ales ca in curand incepe scoala si nu voi putea purta blugi. CE SA FAC?

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pe langa sala incearca o alimentatie echilibrata, mai putina paine, fara grasimi (carne de porc, mezeluri...), lactate (smantana, unt, cascaval, branza de burduf), prajeli, paste, bauturi alcoolice, bauturi carbogazoase. Poti consuma carne de pui(curcan)fara piele fiarta sau gratar, peste fiert sau gratar, vinete, spanac, ciuperci, conopida, broccoli, pastari, etc... deci multe legume, salate, fructe, sucuri pregatite in casa din legume si fructe, lactate degresate 0, 1%, cereale integrale, mananca mai nesarat, 2-3 l apa zilnic, ceai antiadipos cu ginseng...Incearca sa respecti ce ti-am spus si rezultatele nu vor intarzia sa apara iti spun din proprie experienta. Daca ai neclaritati, mai vorbim.Succes!

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este sa lasi complexele deoparte, nu dispera vei vedea ca vei slabi in curand, ai rabdare, redu mancatul dupa ora 18, incearca sa faci cat mai multe exercitii fizice, nu te stresa prea tare cu acest lucru, sint baieti care plac si fete mai plinute. Poate tie ti se pare ca esti mai grasuta, dar daca cei ce te cunosc afirma ca esti bine inseamna ca nu arunca vorbe in vant.

| mioara a răspuns:

Draga mea tb sa reduci prajelile daca vrei sa slabesti si painea incearca si mananca sanatos, fructe, legume incearca o cura de grefe.

| Linda a răspuns:

Si parerea mea este sa continui cu sala, nu manca dupa ora 19 00 decat apa laughing, mere si lapte amestecat cu apa. Dupa un timp te obisnuiesti cu mancare mai putina. Eu zic ca e important ca sa fii cu cineva care-ti place sa ai silueta ok. Dar intr-adevar nici nu fii stresata de asta, citeste carti faine, fii o persoana interesanta...

| ladybird a răspuns:

Am avut si eu odata aceeasi problema, insa mi-am dat seama ca este cea mai mare prostie. Toti prietenii ma iubesc pentru ceea ce sunt nu pentru ce imbrac sau cate kg am. Bucura-te ca esti sanatoasa, iar de slabit vei slabi dar cu rabdare, si nu renunta pentru ca rezultatele nu vin asa de repede.