| Vlad1041 a întrebat:

Am o problemă, la care vreau sa imi dati un sfat. Astăzi, doamna de romana ne-a spus sa facem un rezumat la cartea pe care am citit-o în vacanța de vara. Problema este ca eu nu am citit nimic în vacanță... ))). Acuma ce sa fac? Sa caut pe net si sa scriu acolo un rezumat? Știți voi ceva? Sau să-i spun că nu am citit? Dansa este putin exigenta, deci nu stiu ce va zice dacă spun că nu am citit nimic... Ce sa fac?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar, in felul ăsta isi dă seama ca unii au cam frecat motanul in această perioadă.

| Vlad1041 explică (pentru darrio2007):

Noi sa fim sanatosi

| darrio2007 a răspuns (pentru Vlad1041):

Sănătoși dar nu prosti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai corect este sa fi sincer cu doamna profesoara si sa îi spui ca nu ai citit vara asta nimic si asta este situatia, ce crezi ca î ti taie capul? Poate se va bucura ca ai fost sincer, chiar daca ea este exigentă si ea a fost cîndva elev si nu i-a fost nici ei usor la scoală.

| Andreeush a răspuns:

Scrie rezumatul unei cărți pe care ai citit-o în trecut și spune-i că ai citit-o în vacanță.

Fă-i jocul. Inspiră-te dintr-un rezumat al unei cărți mai puțin cunoscută, pe care bănui că nu a citit-o sau nu o pasionează, să nu cumva să alegi ceva despre care știe sigur mai multe decât tine.
De preferat să fie ceva care să îți atragă atenția, să ai o oarecare curiozitate minimă pentru a citi mai multe rezumate/recenzii, eventual să vrei să o și citești cândva.
Nu pot să îți dau titluri pentru că nu știu ce vârstă ai și s-ar putea să aleg ceva prea mult pentru vârsta ta și să o fac curioasă pe "doamna de română", ce pot să îți recomand e să alegi ceva SF pentru că de obicei "doamnele de română" vor ceva mai multă emoție și idealism decât poate o carte SF să ofere, asta dacă nu e o distopie sau utopie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Unknownzgw):

Nu este corect ceea ce il inveti sa faca, fă i jocul spui tu, nu uita ca profesoara are experientă si o sa i si dea seama ca minte si ca de fapt el nu a citit nimic, si nu stie nimic, de obicei profesorii pun intrebari suplimentare ca sa se convingă ca întradevar el stie subiectul ales, dar in cazul lui el nu stie nimic si il va prinde cu minciuna.