| alfa19997 a întrebat:

Am o problemă la informatică și nu știu să o rezolv:
"Rezultatele obținute de către elevii unui liceu la bacalaureat se găsesc în fișierul BAC.IN, care conține: pe primul rând numărul de elevi n, apoi, pe fiecare din următoarele n rânduri, media la bacalaureat și numele unui elev, separate printr-un spațiu, Scrieți un program care va crea fișierul BAC.OUT ce va conține elevii din fișierul BAC.IN în ordinea descrescătoare a mediilor, apoi tiparește pe ecran numărul elevilor respinși și numărul elevilor care au promovat bacalaureatul"
Eu am făcut asta:

#include
typedef struct
{
float med; char num;
}TMEDIE;
void main ()
{
TMEDIE a[20];
int n;
fstream f ("bac.in",ios::in);
fstream g ("bac.out", ios::out);
>>fn;
for (int i=0; >ia[i].med; fgets(a[i].num,20, f);

Dar nu reușesc să citesc din fișier îmi dă eroare.
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Din cate vad nu ai facut chemarea fisierului.
vezi pe link-ul de mai jos, la raspunsuri

http://www.cplusplus.com/forum/general/9584/

| Danzell a răspuns (pentru Danzell):

Incearca ceva cu indata. open("filename.txt")
nu stiu exact ca eu sunt pe python.
de asemenea la include trebuie sa dai si using la modulele pe care vrei sa le folosesti gen ios::in si ios::out

| alfa19997 explică:

Eu vrea să mă rezum doar la ce știu și am învățat. La întrebarea asta mă poate ajuta unul din clasa a X-a.