| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mare. Am un aspect foarte neplacut. Chiar incerc sa trec peste asta dar la scoala daca dau sa vorbesc cu cineva se uita ciudat la mine si pe urma rade(intr-un mod extrem de batjocoritor). Nu mai suport eu chiar imi doresc sa-mi fac prieteni dar nimeni nu ma vrea. Nu mai suport mereu cand ma duc la scoala sa rada toata lumea de modul in care arat. La scoala sunt o gramada de fete frumoase care arata bine, invata mai bine decat mine, au situatie materiala mai buna decat a mea unele sunt si talentate(canta, picteaza etc). Ajunsesem in sem 2 sa merg in baie si sa plang pentru ca nu mai puteam sa indur atatea rautati cum ar fi aruncatul ghiozdanului la gunoi, jucatul footballului cu penarul, prelucrarea(mai degraba mascarimea) unor poze cu mine si apoi distribuite pe internet conturi false cu numele meu in care spun lucruri gen "sunt o...". Nu am cu cine sa vb despre asta. Va rog ajutati-ma cu un sfat in care pot sa-mi scimb viata.

5 răspunsuri:
| AnTiBioTic a răspuns:

Schimbati total inbracamintea si frizura. incearca cv machiaj si aia ehappy

| CMaria21 a răspuns:

Incearca sa vb cu un specialist online poate te ajuta sa iti capeti increderea in tine
http://www.topexperti.ro/psiholog-online

Sper ca te-am ajutat!

| pietrean a răspuns:

Cand spui ca "ai un aspect foarte neplacut" la ce te referi? Nu toata lumea poate fi la fel frumoasa,inteligenta,cu bani multi,talentata...Dar fiecare,poate sa "straluceasca"prin ceva, numai sa vrea si sa aiba incredere in personalitatea ei! Trebuie sa ai si tu, ceva deosebit:bunatate, intelegere, frumusete sufleteasca.In ceea ce-i priveste pe colegii tai,prost educati,aroganti,nesimtiti,poti sa-i ignori.Dar,in momentulcand,iti fac ceva,ce iti dauneaza,de ce nu ceri ajutorul unui profesor? Tu,nu ai de ce "sa-ti schimbi viata".Fii ingrijita(igiena personala), imbracata decent(poti gasi haine frumoase si de calitate la second_hand).In ceea ce privesc "talentele", poti si tu face ceva ce iti place si sa fii vedeta:sa practici un sport, sa mergi la cursuri(sau un cerc) de dans sau altceva, sa te inscrii intr-o grupare de voluntariat....Nu stiu ce varsta ai(nu am vazut din "profil"), dar poti incerca, sa suni la telefon 116 111, este gratis, unde poti vorbi cu un psiholog.Este un telefon pentru copii care au diverse probleme.Si fii convinsa, ca multi copii sunt nesimtiti, dar mai tarziu o sa vezi ca sunt si multi adulti nesimtiti! Trebuie sa te calesti si sa inveti cum sa treci peste aceste lucruri!

| Otils a răspuns:

Vorbeste cu mama ta ea e singura persoana din lume care iti vrea binele.happy

| AnneMary08 a răspuns:

Trebuie sa tii capul sus orice ar fi. Nu trebuie sa lasi pe toata lumea sa rada de tinewinking. Eu totusi cred ca ar trebui sa vorbesti si cu mama ta si cand incepe scoala sa ii zici d.nei diriginte. Sper ca ti.am fost de ajutorwinking