| rebecutza99 a întrebat:

Salve TPU.O sa ma mut la o noua scoala. Cum sa fac sa nu rada cei de la grupuri populare de mine? De unde sa imi iau haine cool? ( sunt din Pitesti). Cum sa imi fac prieteni? Calitatea ghiozdanului are legatura cu popularitatea? Din fire sunt cam desteapta si imi dau silinta, o sa ma creada o tocilara? Dau funda la raspunuri la toate intrebarile!

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Este normal ca la inceput sa isi puna (majoritatea) tot felul de intrebari in legatura cu tine, fiindca, in general, asa reactioneaza oamenii la nou, indiferent de ce reprezinta aceasta noutate. Incearca sa nu iti mai pese atat de mult in legatura cu parerea celorlalti, fiindca nu are rost. Gandeste-te la lucrurile care conteaza cu adevarat pentru tine si la persoanele in ale caror pareri te poti increde, iar pe restul ignora-i, pentru ca nu te ajuta cu nimic. Si chiar daca vor nascoci tot felul de zvonuri si altele de felul acesta, tu ai persoane cu care poti vorbi si cu care iti poti petrece timpul la scoala, fara sa fii nevoita sa dai atentie tuturor zvonurilor. Pe parcurs, se vor obisnui cu prezenta ta, iar barfele si vorbele aberante vor inceta, presupunand ca acestea vor exista macar.

10 răspunsuri:
| CristineDelaruss a răspuns:

Fii tu insati si nu o sa ai probleme.
Lasa ghiozdanu' si hainele. dar daca tot te intereseaza atat de tare, hainute frumoase sunt la H&M, Bershka, New Yorker, etc.
Poti sa fii desteapta dar nu ii lua la raspunsuri extrem de 'informative' ca o sa se plictiseasca de tine.
Sper ca te'am ajutat. Te pup si bafta. :*

| thegatekeeper a răspuns:

Probabil ca nu e raspunsul pe care il doresti, insa nu asta conteaza. De ce iti pasa atat de mult despre ce cred altii despre tine? Chiar conteaza atat de mult sa fii acceptata de asa-zisele persoane populare din liceu? Poti sa ai prieteni si fara sa fii in grupurile astea, care, in 99% din cazuri, sunt formate din persoane care arata toate la fel, fac aceleasi lucruri si se iau unii dupa altii, ceea ce este mai mult decat stupid. Si da, probabil ca te vor cataloga drept "tocilara" daca inveti bine si te interesezi, intr-o oarecare masura, de ceea ce se preda, insa ar fi o prostie sa incetezi sa faci asta doar din cauza parerilor unora de felul acesta. Eu zic sa fii asa cum esti, sa incerci sa iti faci prieteni in functie de tipul de persoane pe care le agreezi si cu care ai ceva in comun, decat sa te zbati sa le faci pe plac celor populari, care se cred "cool" cand fac niste chestii mai mult decat banale. Nu incerca sa te transformi in ceva ce nu esti, doar ca sa te integrezi. Cu siguranta vei gasi macar o persoana cu care sa te intelegi cat de cat, iar asta, din punctul meu de vedere, este mai mult decat suficient. In rest, concentreaza-te pe scopul adevarat al liceului, adica studiul. Eu niciodata nu m-am integrat in vreun grup si nici nu m-a interesat asta. Mi-e de ajuns sa ma inteleg cu o persoana sau doua, mai mult nu ma intereseaza. Prefer sa fiu eu insami decat sa ma prefac ca sa fiu pe placul unora. Iar daca rad de tine grupurile "populare", nici ca ar trebui sa iti pese.

| rebecutza99 explică (pentru thegatekeeper):

Uhm... Trec a spatea big grin

| rebecutza99 explică (pentru rebecutza99):

A saptea***

| thegatekeeper a răspuns (pentru rebecutza99):

Am citit repede si nu am bagat de seama big grin, insa ramane valabil ceea ce am spus, oricum. Comporta-te ca de obicei, nu incerca sa pari ceea ce nu esti si vei gasi cel putin o persoana cu care sa ai ceva in comun, iar astfel nu ti se va parea atat de insuportabila perioada pe care o petreci la scoala. Dupa cum privesc eu lucrurile, nu ai nevoie sa fii inconjurat de un grup imens de persoane ca sa te simti bine, fara ca macar sa ai ceva in comun cu acestia.

| rebecutza99 explică (pentru thegatekeeper):

Da, am intalnit o fata la blocul la care m-am mutat si ea m-a convins sa ma mut, impreuna cu o prietena de a ei. Deci, am prieteni, asta e de ajuns?

| thegatekeeper a răspuns (pentru rebecutza99):

Din punctul meu de vedere, este suficient. Cu putin noroc, ai sa intalnesti si alte persoane care iti pot deveni prieteni, la viitoarea scoala. Este bine ca ai deja un punct de plecare, sa zic asa, in sensul ca deja cunosti pe cineva.

| rebecutza99 explică (pentru thegatekeeper):

Da, stiu ca asta e un plus. Dar daca atunci cand o sa intru in scoala toata lumea o sa intoarca. capul si o sa barfeasca de mine? Sunt cam sensibila din fire si...

| thegatekeeper a răspuns (pentru rebecutza99):

Este normal ca la inceput sa isi puna (majoritatea) tot felul de intrebari in legatura cu tine, fiindca, in general, asa reactioneaza oamenii la nou, indiferent de ce reprezinta aceasta noutate. Incearca sa nu iti mai pese atat de mult in legatura cu parerea celorlalti, fiindca nu are rost. Gandeste-te la lucrurile care conteaza cu adevarat pentru tine si la persoanele in ale caror pareri te poti increde, iar pe restul ignora-i, pentru ca nu te ajuta cu nimic. Si chiar daca vor nascoci tot felul de zvonuri si altele de felul acesta, tu ai persoane cu care poti vorbi si cu care iti poti petrece timpul la scoala, fara sa fii nevoita sa dai atentie tuturor zvonurilor. Pe parcurs, se vor obisnui cu prezenta ta, iar barfele si vorbele aberante vor inceta, presupunand ca acestea vor exista macar.

| AnemonaP a răspuns:

Nu iti face griji oh go on nu conteaza de asta.trebuie sa fii de treaba happy. dar cel mai important este sa fii tu!

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Offf... scuza-mi expresia dar esti o prostuta! pe tine te intrereseaza ca o sa rade niste c*rve de tine ca esti desteapta? tu auzi ce ilogic suna? sau ca o sa se dea smecheri niste idioti si fitosi de bani gata care au trait in puf, si care nu muncesc si invata pentru ca,, are taticu bani" vino-ti in fire fetita si, ca sa stii, calitatea ghiozdanului nu are nici o legatura si cu atat mai putin haineele pentru ca degeaba te imbraci cu haine noi daca nu le accesorizezi ca lumea, si esti impestritata in toate culorile...