| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si nu stiu exact cum sa ii dau de capat. Eu, 16 ani, si prietenul meu, in varsta de 17, avem o relatie de 8 luni. Buun. Aici intervine problema, mama. Cu toate ca ea il cunoaste, nu foarte bune, dar il cunoaste, nu ma lasa sa dorm peste noapte la el sau el la mine. Am incercat sa o iau usor, el sa vina la mine, eu la el, mama cunoscand toate astea( nu a fost de acord di prima). Am mers impreuna si in Brasov, Sinaia, etc. dar doar o zi dus-intors(nici cu astea nu a fost de acord din prima). Cu toate astea ea insista si pune accent pe "NU" cand vine vorba sa fac lucrul asta, deoarece sunt "prea mica", cand o sa termin liceul si cand o sa fiu mare o sa pot, pentru ca ii se pare anormal acum. Ce ma mai enerveaza e ca aproape toate colegele din liceu, cele pe care le cunosc, pot sa faca lucrul asta, ba chiar mai multe. Nu vreau sa o fac pentru ca am planuri sa fac ceva cu el si inca nu am facut-o, dar doar pentru placerea de a fi impreuna cu el. Vreau neaparat sa rezolv situatia, sfaturi?

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Mama ta are dreptate. Ai doar 16 ani, esti mica pentru a dormi la un baiat acasa. Nu e clar ce s-ar intampla? Zici tu acum ca nu se intampla nimic si ca nu te gandesti la asta dar daca ai fi acolo, s-ar intampla. Ascult-o pe mama ta si incearca sa te bucuri de libertatea pe care o ai deja. Colegele tale probabil si-au mintit parintii sau doar se lauda ca au dormit cu iubitul.

| DeeaMarry a răspuns:

Si de ce trebuie sa fii si tu la fel ca si colegele tale? Daca toate fac sex la 16 ani nu inseamna ca asa e normal.
Asta cu "nu vreau sa o fac pentru ca am planuri sa fac ceva cu el" o spui ori din naivitate ori pentru ca vrei sa pacalesti pe cineva. Timp cu el poti sa iti petreci si fara sa dormiti impreuna. E evident ce urmeaza sa se intample, intr-un viitor deloc indepartat.
Tu ar trebui sa iti asculti mama si sa fii mandra ca esti diferita de celelalte fete. Daca esti desteapta si iti dai seama la timp, o sa ai doar de castigat.

| AnaM19 a răspuns (pentru DeeaMarry):

Nu am zis ca este normal, nici nu vreau sa fiu ca celelalte persoane. Daca voiam sa o fac puteam sa o fac de nenumarate ori cand eram la el acasa sau el la mine. Timp cu el stiu ca pot sa il petrec si in alte nenumarate feluri, dar asta era ceva diferit. Nu o spun din naivitate sau ca incerc sa pacalesc pe cineva, stiuatia e complexa decat ce am spus eu mai sus si stiu ca nu am face sex propriu-zis.

| OldSoul a răspuns:

Hmm, ar fi o varianta dar e destul de riscanta...
Sa-i spui ca ati facut-o deja si ca nu mai conteaza acum.

| DavidoffUser a răspuns:

Stai in banca ta si asculta-ti parintii, vrei copil la 17 ani? Faceti sex fara prezervativ sau se rupe si se termina in tine, pana iti dai tu seama ce trebuie sa faci, mai de frica, mai de rusine, iti creste burta din ce in ce mai mult si nu faci avort. Ajungi sa fii un copil care naste alt copil.Asculta de maica-ta si fa ca ea, nu te uita la pitipoancele din grupul tau, stai cuminte, invata si o sa vina si timpul sexului.

| iuliana24 a răspuns:

Parerea mea! Eu am avut o relatie de 1 an si 2 saptamani, iar mama mea la fel ca si a ta, nu a fost de acord cu relatia aceea. Am incercat si eu sa dorm la el sau el la mine dar nu am reusit. Eu cand ieseam in oras, mai mergeam la el acasa cam 2-3 ore sau cat stateam eu in oras ca parintii lui erau de acord. Cand eram singura acasa il chemam la mine si stateam mai mult cu el.
Mamei tale ii este teama sa nu faci dragoste cu el si sa ramai gravida deoarece esti tanara.
Incearca sa vorbesti mai deschis cu ea, eu am 17 ani si cand incerc sa aduc vorba de subiectul "dragoste/sex" vrea sa schimbam subiectul. Daca nu poti sa o imbunezi pana la urma, fa ca mine, mergi la el cand ii spui ca iesi in oras, dar nu dormi la el deoarece te vei certa cu mama ta si ea are dreptate ca esti prea "mica" sa dormi la un baiat acasa. Dupa o vreme se va obisnui daca relatia voastra va dura mai mult si poate te va lasa.
Sper ca te-am ajutat.

| AnaM19 a răspuns (pentru iuliana24):

Cand merg la el mama stie, nu mereu, deoarece nu ii zic de fiecare data, dar stie. Cand el vine la mine, ea trebuie neaparat sa fie acasa, cu asta nu am o problema. Stiu ca de asta ii este frica, dar daca chiar voiam sa o facem o puteam face de nenumarate ori cat eram la el in timpul zilei. Cu relatia este de acord, dar nu este de acord cu anumite lucruri, cel prezentat. Sper ca atunci cand o sa facem un an de relatie sa se mai obisnuiasca cu ideea.