| Cameliaaaa a întrebat:

Eu am 21 ani, el 21 si am avut o relatie de 4 ani. Acum o luna ne-am certat si mi-a spus ca vrea sa isi traiasca viata, sa se distreze, sa nu isi strice viata cu relatii etc. I-am acceptat decizia. La o saptamana a venit sa isi ia lucrurile de la mine, mi-a cerut sa ma ia in brate si l-am refuzat, spunandu-i in gluma ca are cine sa ma ia in brate. La fel a spus si el si mi-a aratat poza cu o alta fata pe telefon. Am suferit foarte mult. Apoi, la aproape 2 saptamani ne-am intalnit din nou. A venit cu o muscatura de gat in fata mea. L-am intrebat daca s-a si culcat cu ea si nu a spus nimic. In tot timpul asta el mi-a spus ca era doar o colega de munca. Mi-a dat mesaje aproape mereu. Acum o saptamana mi-a scris foarte mult, spunandu-mi ca aia e casatorita si ca imi poate demonstra oricand lucrul asta, ca ma iubeste mai mult ca oricand, ca nu stiece a fost in capul lui atunci cand a spus ca vrea distractie, ca nu m-a inselat niciodata, ca e dispus sa faca orice ca sa ma aiba inapoi, ca nu s-a distrat fara mine deloc si ca s-a intors la mine pentru ca ma iubeste, pentru ca are obiective mari si ca vrea sa faca totul cu mine, ca e dispus sa schimbe orice nu imi place la el. Eu i-am spus ca daca ma iubeste, e de acord sa o sune pe acea fata ca sa vorbesc cu ea. La inceput a refuzat pe motivul ca ii e colega de munca si ii e rusine si frica sa nu se auda vorbe despre el, apoi a acceptat si a sunat-o. Am intrebat-o daca au fost impreuna, iar ea mi-a raspuns cu "depinde". Mi-a spus sa ne vedem de viata linistiti si ca el ma iubeste foarte mult, ca lucrurile astea trebuie sa le vorbesc cu el, nu cu ea. Dupa ce am vobit lucrurile astea cu el cateva zile la rand, am decis sa ii acord o sansa. Problema este ca am discutii cu parintii mei si nu mai stiu cum sa le rezolv. Nu vreau sa ii supar sau sa ii imbolnavesc, dar sufletul imi spune sa ii dau o sansa. Ultima oara l-am vazut sincer si mi-a spus ca el nu accepta ca eu sa ma despart de el pentru ceva ce nu a facut, ca este nedrept. Imi este foarte greu, pentru ca sufletul imi spune ceva si imi doresc doar sa fiu linistita, sa se termine certurile din casa. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. ce decizie ar trebui sa iau?

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Daca o relatie nu merge, sau exista certuri frecvente eu spun ca nu ar trebui sa continui sa lupti pentru aceea relatie.
Si inca ceva, daca a renuntat la 4 ani de relatie pentru putina libertate cu aceea tipa ce te face sa crezi ca nu va renunta din nou la relatie cand va aparea o alta tipa?

| peperonies a răspuns:

Pai nu mai vrea sa isi traiasca viata gata? si-a trait-o intr-o luna?

| Cameliaaaa explică (pentru peperonies):

Mi-a zis ca vrea sa si-o traiasca cu mine, sa facem toate lucrurile impreuna.

| PersonajFictiv a răspuns:

Salut!

Ia o decizie care sa nu iti " ofere " regrete pe viitor.
Dupa cum te cunosti si dupa cum mi se pare mie din ce ai scris, ai sa regreti ca nu i-ai oferit o ultima sansa.

A facut ce a facut, ca vrea sa se distreze, poate ca nu faceati sex destul? E cumva asta, o explicatie? Sa nu imi spui ca nu ati facut deloc in 4 ani, ca ma impusc in cap. Daca nu ati facut in 4 ani, pf, il cred si eu pe tip.

| Cameliaaaa explică (pentru PersonajFictiv):

Intr-adevar, as regreta enorm daca nu i-as da o sansa. Si da, sex nu faceam destul si am si eu partea mea de vina.