| Cameliaaaa a întrebat:

Eu am 21 ani, el 21 si am avut o relatie de 4 ani. Acum o luna ne-am certat si mi-a spus ca vrea sa isi traiasca viata, sa se distreze, sa nu isi strice viata cu relatii etc. I-am acceptat decizia. La o saptamana a venit sa isi ia lucrurile de la mine, mi-a cerut sa ma ia in brate si l-am refuzat, spunandu-i in gluma ca are cine sa ma ia in brate. La fel a spus si el si mi-a aratat poza cu o alta fata pe telefon. Am suferit foarte mult. Apoi, la aproape 2 saptamani ne-am intalnit din nou. A venit cu o muscatura de gat in fata mea. L-am intrebat daca s-a si culcat cu ea si nu a spus nimic. In tot timpul asta el mi-a spus ca era doar o colega de munca. Mi-a dat mesaje aproape mereu. Acum o saptamana mi-a scris foarte mult, spunandu-mi ca aia e casatorita si ca imi poate demonstra oricand lucrul asta, ca ma iubeste mai mult ca oricand, ca nu stiece a fost in capul lui atunci cand a spus ca vrea distractie, ca nu m-a inselat niciodata, ca e dispus sa faca orice ca sa ma aiba inapoi, ca nu s-a distrat fara mine deloc si ca s-a intors la mine pentru ca ma iubeste, pentru ca are obiective mari si ca vrea sa faca totul cu mine, ca e dispus sa schimbe orice nu imi place la el. Eu i-am spus ca daca ma iubeste, e de acord sa o sune pe acea fata ca sa vorbesc cu ea. La inceput a refuzat pe motivul ca ii e colega de munca si ii e rusine si frica sa nu se auda vorbe despre el, apoi a acceptat si a sunat-o. Am intrebat-o daca au fost impreuna, iar ea mi-a raspuns cu "depinde". Mi-a spus sa ne vedem de viata linistiti si ca el ma iubeste foarte mult, ca lucrurile astea trebuie sa le vorbesc cu el, nu cu ea. Dupa ce am vobit lucrurile astea cu el cateva zile la rand, am decis sa ii acord o sansa. Problema este ca am discutii cu parintii mei si nu mai stiu cum sa le rezolv. Nu vreau sa ii supar sau sa ii imbolnavesc, dar sufletul imi spune sa ii dau o sansa. Ultima oara l-am vazut sincer si mi-a spus ca el nu accepta ca eu sa ma despart de el pentru ceva ce nu a facut, ca este nedrept. Imi este foarte greu, pentru ca sufletul imi spune ceva si imi doresc doar sa fiu linistita, sa se termine certurile din casa. Va rog din suflet sa imi dati un sfat.

12 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

Din toata povestea asta, imi e clar ca te-a inselat, desi a spus ca nu a facut-o. intr-un fel te-a mintit.
acum...imi e greu sa cred ca nu va mai calca pe bec inca o data din moment ce sunteti la inceput de relatie si te-a luat cu ''vreau sa imi traiesc viata '''...si n-a zis direct.'' am cunoscut pe altcineva''. alta minciuna, ambalata frumos.
cu toate astea, ai putea sa ii mai dai o sansa, dar sa fii mai precauta si rezervata, sa cauti semne ca te iubeste si ca nu cade in ispita din nou. succes!

| neutrino a răspuns:

O relatie rupta si innodata nu mai poate fi asa ca la inceput si se va rupe curand din nou.

| SG1995 a răspuns:

Eu zic că ar trebuie să îi mai dai o șansă. Cel mai probabil a crezut că s-a maturizat prea repede și că relația îl sufocă, a încercat să "evadeze" din cușcă și a călcat strâmb, e posibil să ai și tu o vină în asta dacă el a luat în serios mica ta glumă.
Dacă e conștient că a greșit față de tine și vrea să-și repare greșelile atunci merită a doua șansă. Referitori la părinți tăi, tu alegi nu ei... pân la urmă ei nu îți pot spune cu cine să trăiești, dar ține minte că va trebui să suporți propiile alegeri dacă sunt greșite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa par nesimtit dar tipul asta fara niciun resentiment iti vorbeste absolut cum vrea si dupa 4 ani de relatie adica totusi..Si in plus gandeste-te putin de ce tot evita sa vorbeasca cu aia la telefon? Ca sa nu se auda vorbe si chestii de genul asta? Si vreau sa te intreb ceva, el este genul de tip care sa ii pese de parerea lumii? Daca nu inseamna ca a fost doar o scuza ca sa iti ascunda ceva si cum a putut sa stea o saptamana, o zi si tot asa fara tine asa ar fi putut sa stea si acum si gandeste-te putin, poate a incercat ceva cu vreuna, a vazut ca nu-i merge si a zis ceva de genul "lasa ca ma iubeste proasta aia" si poate ca s-a intors la tine..Parerea mea este ca te-a inselat sau cel putin a vrut sa incerce vreo "manevra" sa ii zic asa cu una, nu i-a mers si dupa a venit la tine cu vrajeala.Dar parerea mea cea mai sincera este sa faci ceea ce simti si sa nu te lasi influentata de nimeni si nimic si sa iti asculti inima, daca tu crezi ca e bine sa ii mai acorzi o sansa atunci fa-o si oricum nu cred ca vei gasi rezolvare in raspunsurile pe care le vei primi fiindca nimeni in afara de tine si el nu stie cum a fost relatia voastra de 4 ani si cum este acest tip ca persoana, mult succes si imi pare rau daca nu te-am ajutat.Multa bafta!

| GL757W a răspuns:

Daca te iubea nu facea asta, ti'ai pierdut timpul aiurea 4 ani, din punctul meu de vedere te-a inselat si stie foarte bine lucrurl asta si el, fii tu puternica si nu te mai gandi la el a fost nesimtit.

| SufletDivin a răspuns:

Draga Suflet,
Oricine greseste in viata, si oricine merita o a doua sansa.Cel putin eu asa vad lucrurile. Daca te iubeste si il iubesti, de ce nu? Dar trebuie sa iti pui si intrebareabig grinaca te iubea cu adevarat facea ceea ce a facut? Parerea mea este ca nu a mers relatia cu acea fata, si ca sa nu ramana singur s-a intors inapoi la tine.Depinde de tine daca il mai primesti sau nu.

| Cameliaaaa explică (pentru SufletDivin):

De iubit stiu ca ma iubeste foarte mult. Imi e greu sa explic relatia noastra, pentru ca in acesti 4 ani am fost fericiti impreuna, iar acum imi spune ca regreta enorm cat m-a facut sa sufar si ca ma iubeste mai mult ca oricand. Mi-a spus ca el nu vrea sa imi mai dea drumul niciodata, pentru ca efectiv nu poate trai fara mine, ca el nu este asa cum a crezut, ca noi ne-am invatat impreuna si ca nu distractiile si restul il caracterizeaza, ca a crezut ca stie ce vrea dar s-a inselat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Cameliaaaa):

Merita sa-i acorzi sansa prin care sa reuseasca sa-ti demonstreze ca te iubeste cu adevarat. big grin

| Julia92Anna a răspuns (pentru SufletDivin):

Doar o a doua sansa(daca ar fi dupa mine nici pe aia nu i-as da-o)nu si a treia sau a patra sansa si sansele pot sa continue.

| SG1995 a răspuns (pentru SufletDivin):

"Daca te iubea cu adevarat facea ceea ce a facut?"

Da, iubirea nu înseamnă că știi perfect ce vrei. Vezi răspunsul meu la întrebare.

| SufletDivin a răspuns (pentru SG1995):

Draga Suflet,
Cand cineva te iubeste cu adevarat te accepta asa cum esti.Din moment ce respectivul nu a mai vrut sa fie cu ea si s-a dus la alta, e destul de clar ca nu a iubit-o indeajuns.Cand iubesti un om cu adevarat nu poti face asa ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru SufletDivin):

Nu e vorba doar de iubire, el însuși nu era sigur dacă asta e tot ce vrea de la viață, cred că cu toți am trecut prin nesiguranță și am luat decizi pripite și de moment, iar pe urmă le-am regretat, nici în domeniul relațional lucruriile nu stau chiar așa de diferit. Pur și simplu omul credea că iubirea nu e o satisfacție, mai rău se credea lipsit de libertate.