| IDK98989823 a întrebat:

Am o problema, sunt clasa a 11-a și abia m-am transferat și prb e ca nu sunt băgat de nimeni în seamă. Încerc să vorbesc cu cineva și persoana aceea încearcă sa plece de lângă mine lângă altcineva..Stau în banca mea pe telefon și cam atât nu vorbesc numai cu colegul de banca câteodată.Ce pot sa fac sa fiu și eu băgat cât de cât în seama. Apropo le-am dat la unii follow pe insta și doar câțiva mi-au dat back...

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Așa este la început,durează până te adaptezi,dar nu este imposibil.
Caută persoane ca tine,fie mai timide, fie etc.
Încearcă să întrebi de teme, profesori, să complimentezi ținuta, etc colegilor când încerci să te împrietenești.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă-te remarcat prin ce știi tu cel mai bine. Ce știi?

| IDK98989823 explică (pentru sierra1):

Aia e faza ca nu știu cum anume. Eventual prin învățat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate e de asteptat, bisericutele s-au cam format pana acum si e cam dificil sa te mai bagi si tu.Ar trebui sa te imprietenesti cu cineva, ca apoi sa te introduca si pe tine grupului.Pe insta majoritatea cauta sa aiba followeri, nu sa dea la altii, iar diferenta dintre cele doua sa fie cat mai mare.Nu te baza pe asta, e cat se poate de superficial.Cauta sa discuti cu colegul de banca mai mult, de teme, faceti glume despre profesori, va plangeti impreuna de cat de mult aveti de invatat etc. laughing) Prieteniile se formeaza cand aveti lucruri in comun, chiar si experiente sau trairi negative.