| q2amyra a întrebat:

Buna, dat fiind faptul ca n-am cui sa-i povestesc lucrul pe care urmeaza să vi-l zic, am să-l scriu aici. Mai pe scurt vreau sa imi spuneti ce credeti.
Deci eu pe mine ma consider o persoana sociabila, mai ales cand am subiect, dar în clasa mea nu vorbesc cu nimeni și zic serios. Asta pentru că, colegii ma considera "fitoasa" probabil, desi nu stiu de unde au scos-o și incearca sa ma evite. Sa nu zic ca la cat m-au barfit, normal ca n-am bagat in seama niste prosti.
Faza e ca, cum ajung la scoala stau in banca si ma uit pe telefon. Doar atunci cand e subiect din asta unde cam toti se baga in discutie, normal am sa ma bag si eu, dar in rest sa spui ca stau cu cineva de vb, nu.
Anul trecut nu a fost așa, dar na. Ce credeti?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana acum nu vad decat un copil arogant si cam prost crescut, nicium sociabil sau cu bun simt, atat vreme cat le intorci spatele tuturor, considerand ca esti mai cu mot, decat ceilalti colegi, exact de aceeasi teapa cu tine.

| q2amyra explică (pentru Violleta2022):

Stai liniștită iubita, am fost bine crescută. Să văd ce ai face tu, după ce lumea te bârfește, tot îi bagi în seama, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa se întâmplă adesea. Cei care nu prea comunica, fiind mai tăcuți, introvertiți, gata sunt considerați aroganți sau că nu-i suportă pe ceilalți. Total neadevărat.
Daca nu aveți subiecte comune, e normal sa nu fii pe aceași lungime de unda ca și comunicare, dar asta nu înseamnă că ești "fitoasa".

| depression17 a răspuns:

Pai chiar ești fitoasa, vei ajunge o persoana singuratică daca vei continua asa

| q2amyra explică (pentru depression17):

Comentează "depression27"

| q2amyra explică:

Asta am scris, daca ei ma critica si ma jignesc, si eu am același drept sa o fac. Bai daca nu ai o parere constructiva, eu zic sa nu te mai bagi in seama

| q2amyra explică:

Si imi place cum ai evitat complet ce am spus, dar ai subliniat faptul că i-am numit "prosti". Ți s-a parut asta mai important, asa-i?

| q2amyra explică:

Ba și că idee, cred sigur ca esti un trist, un ratat și n ai niciun viitor.

| Orhidee23 a răspuns (pentru q2amyra):

Ok...ceea ce se intampla aici e bullying! Din moment ce tu te comporti astfel aici, e clar de ce te numesc colegii "aroganta"...- fara rautate.

| Alexei123 a răspuns:

Pentru inceput, incearca sa nu pui la suflet tot ce spune lumea despre tine, mereu oamenii o sa aiba o alta parere despre tine fata de cum esti tu cu adevarat, dar inteleg ca este important sa socializezi cu colegii de la scoala/liceu.
Incearca sa te imprietenesti cu o persoana de la tine din clasa, si treptat extinde-ti grupul de prieteni. Prin ceva asemanator am trecut si eu in clasa a 8a, imi facusem un singur prieten (si ala destul de fals dar alta optiune nu aveam) dar era suficient pentru a face sa treaca timpul cat mai repede. La liceu am incercat sa fiu putin mai deschis si prietenos si am reusit sa imi fac un mic grup. Succes!

| q2amyra explică (pentru Alexei123):

Ok, iti inteleg punctul de vedere.
Dar prefer sa stau singura, decat cu niste persoane care dupa stau si ma barfesc, i mean whats the point of this. Si sincer, îmi e bine si asa.
Ma bucur pentru tine ca ti ai facut prieteni)