| TraficantDeVise10 a întrebat:

Am o problemăă maree!
Totul începe în prima zi de liceu, în 12 septembrie 2011.Ne-am întâlnit noii colegi, printre care era o fată pe nume Bianca. Băi, aia nu zice nimic toată ziua, e mută sau cel puţin aşa vrea să fie.Tot semestrul nu am vorbit deloc cu ea, nici ea cu noi...
Astăzi la şcoală, am vrut să fugim toată clasa de la ultima oră, dar ea nu [apropo fata e şi tocilară].

Am întrebat-o de ce, am tot vrut să intrăm cu ea în vorbă dar ea nimic. Una din colege a înjurat-o.La ora de istorie, profa vine, se pune la poveşti cu noi... şi vine vorba despre colegi, nu ştiu ce, şi una din colegele mele îi zice la profa că Bianca nu vorbeşte nimic şi alea, alea.

Băi deci fata se uită la noi, şi începe să plângă.
Mi s-a cam făcut milă de ea. Dupa un minut, respiră greu, şi mai greu, aproape se îneacă acolo.

Nu ştiu ce are, dar a mai păţit aşa ceva la ora de sport, a zis că nu poate trage aer în piept.
Profa i-a dat voie să plece acasă şi nouă ne-a zis că suntem cei mai nesimţiţi copii...

Problema e, mi-e frică să nu se ajungă la un scandal, să vină părinţii la şcoală şi să fim noi vinovaţi, sau să ajungem la director...

Păreri, idei, sfaturi, vă rog mult sad

Răspuns Câştigător
| ladybug17 a răspuns:

Buna! Intr-adevar este cam complicata situatia, si cu siguranta, voi nu sunteti vinovati pentru compotamentul acestei copile, dupa cum ai spus, voi ati incercat sa conversati cu ea, sa o integrati cat de cat in colectivul vostru! Parerea mea este ca ar trebui sa discutati cu dirigintele vostru, sa-i spuneti care este situatia, si sa incerce sa discute cu ea, dar fara ca ea sa stie ca voi sunteti implicati in asta, poate asa nu o sa mai inceapa sa planga, asa va intelege si dirigintele, ca nu sunteti niste nesimtiti cum a afirmat profa de istorie, ci din contra sunteti un colectiv care va pasa de ea, si vreti sa o ajutati happy sper ca sa reusiti ceva! Bafta [ ps: inteleg specimenele astea de tip tocilar plangacios, care intodeauna face pe victima laughing ] big grin

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Fata este timida si retrasa si voi o faceti ciudata pe la spate...
Voi gresiti...pur si simplu este mai retrasa si nu se integreaza in colectivul vostru
Si poti sa ii spui colegei tale care a injurat-o ca e o mare proasta...de ce trebuia sa chiuleasca si ea? poate tinea la absentele ei!
si 2 ) Probabil ca are astm, atacuri de panica sau tehicardie...
Doar fiindca e diferita asta nu inseamna ca e ultima ciudata...
Directorul oricum nu are ce sa va faca.dar chiar imi pare de fata aia

| Rockart a răspuns:

E timidă. Nu se poate adapta, iar voi în loc să o ajutaţi mai mult o umiliţi. Nici eu nu sunt foarte comunicativă în sensul că nu vorbesc cu toţi colegii, cu maxim 6 dar nu pentru că aş fi timidă (nu prea sunt) dar pur şi simplu nu mă pot integra, nu pot gândi ca ei. Mi se pare absurd şi... stupid comportamentul lor şi decât să mă cert cu ei pe diverse teme, prefer să stau în banca mea şi să-mi văd de treabă. Poate are şi o problemă (astm, ceva...), poate nu are încredere în oameni, poate nu se simte bine în prezenţa voastră probabil pentru că o luaţi peste picior. Lăsaţi-o să-şi vadă de treabă, voi vedeţi-vă de borşul vostru şi gata. Cu timpul se va adapta.

| Zoey1Smile a răspuns:

Saraca...poate are astm sau e timida...fii sigura ca o sa vorbeasca intr-un ceas cu tine. o sa aiba nevoie de tine sau de colegi.in rest, chiar nu vorbeste cu profesorii? ca doar cu ei trebuie.

| corina999999999 a răspuns:

Daca si tu ai injurat-o cereti suze de la ea si nu se va intimpla nimic, dar daca nu ai numito urat nu vei avea nici o problemawinking;(