| Ionella737294 a întrebat:

ma ingrijoreaza venirea ciclului, am 14 ani jumatate am par pubian, la subrat, saii au inceput sa-mi crească de vreo 3 ani, si am de mai bine de 10 luni de cand am o secretie albicioasa puternica, va rog sa ma ajutati

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate noi nu putem sa te ajutam, dar mama ta este singura persoana care poate ajuta.
Ciclul menstrual este mostenit ereditar de la mama ta, deci, intreab-o pe mama ta cand i-a venit ei ciclul menstrual si ea ar putea sa-ti spuna cu exactitate cand iti va veni tie.
Din pacate noi nu putem ghicii varsta, dar mama ta stie deja!

| corbulalbrosu a răspuns:

Prezinti toate semnele considerate ca fiind necesare si oarecum si obligatorii in dezvoltarea corpului tau, care sa aiba darul de a te "informa" ca organismul tau se apropie de momentul maturizarii sale privind capacitatea de reproducere si in vederea inceperii procesului menstrual. Insa ceea ce trebuie sa stii este faptul ca organismul a 2 femei poate sa difere foarte mult si nu se potrivesc intotdeauna aceste semne prevestitoare privind momentul de pornire a ciclului menstrual. Acea scurgere albicioasa reprezinta un semnal destul de important insa in unele cazuri aceasta secretie vaginala poate sa inceapa in unele cazuri chiar si cu mai mult de 1 an, sau 1 an si jumatate, fiind consemnate situatii in care au trecut chiar si 2 ani. In consecinta trebuie sa fii permanent pregatita, fiindca prima menstruatie denumita menarha in termeni medicali, se poate porni pe neasteptate fara niciun simptom premenstrual si din acest motiv sa ai mereu la indemana cat si in geanta de scoala 1-2 absorbante. Multa sanatate!

| Fatamuntilor a răspuns:

Iti poate veni oricand, cere mamei tale tampoane si poarta discutie cu ea!

| FaraNumePls a răspuns:

Întreabăo pe mama ta, este mai bine așa happy

| NAT0 a răspuns:

Ai o mama, corect? Intreab-o pe ea.

| Inessa00223 a răspuns:

Stai linistita. Si eu eram ca tine, dar nu ai de ce sa iti faci griji. Acea secretie albicioasa este un semnal ca menstruatia va aparea curand, dar cel mai bine este sa vorbesti cu mama ta.