| Dina a întrebat:

Am observat de ceva timp ca am asa niste zisi "prieteni"care doar ma folosesc si parca asa zimbesc cu mine si imi arata cealalta fata falsa a lor.De ce oare nimeni nu ma iubeste asa cum sunt si toti doar se folosec de mine ca sa ii ajut cu temele si nu numai? De ce ii vad pe toti fericiti avind prieteni dar eu...pretuiesc doar o singura persoana pe care o consider prieten cu adevarat...Chiar nu inteleg, oare sunt atit de rea ca se tem toti de mine incit nici nu se apropie? Ce trebuie sa fac ca sa ma schimb? Sau poate problema nu consta in mine? Bine, indiferenta, speranta, dar cit se poate? M-am saturat sa sper mereu fara nici un sens, si oare de ce ma simt singura, de ce ma simt mereu respinsa si daca la o parte? Bine, incep sa-mi dau intrebarea din ce in ce mai des"pentru ce exist, care-i folosul meu in viata, oare sunt pentru cineva ceva?"Cine poate sa-mi explice ce se intimpla si daca se mai simte cineva ca mine?

Mentionez, am 14 ani, stiu ca la virsta asta nimeni nu e copt la minte si incercam doar sa visam si nu suntem cu piciorele pe pamint dar totusi, ce se intimpla?

Răspuns Câştigător
| FANfredoSHpidjin a răspuns:

Se intampla ca toti oamenii sunt egoisti,prosti, nesimtiti. nu te schimba. nu trebuie. pur si simplu in lumea asta nu mai exista prieteni. abia familia, sange din sangele tau iti mai e alaturi, cum poti cere unor necunoscuti 'prieteni' sa-ti fie alaturi. eu am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa iubesti pe nimeni (sau, "iubesc pe cine ma iubeste")
uite, n`am dreptate? nu`i bine sa iubesti, pentru ca cei pe care`i iubesti ii pierzi oricum.ori te tradeaza, ori mor. ramai singur

3 răspunsuri:
| AlexiaD a răspuns:

In situatia sunt si eu, dar eu nu ma consum atat doar pentru acest lucru.Nici eu nu am prieteni, dar nu-i vina mea.Pur si simplu nu am interese comune cu ceilalti copii din clasa.
Daca asta este un motiv de mare tristete, ai sa vezi cati oameni au o gramada de probleme.Inveseleste-te!

| Dina explică (pentru AlexiaD):

Alexandra,chiar sa vreau,oricum sunt o fire optimista si mereu vesela...dar, asta doar la suprafata, problema e ca ma simt aparte intr-un fel((

| Guby a răspuns:

Dina multi gandesc ca tine ca viata nu mai are rost duap cate am inteels esti "rea" uite uni se pot schimba alti nu in primul rand lasa-i pe falsi aia si fa-ti prieteni de genul tau si vezi daca profiat de tine excesic ex : haide mai ajuta-ma doar suntem prieteni " acestai nu sunt prieteni dar nu se abuzeaza de cineva excesiv...mai gandeste-te si nu recurge la sinucidere sau stiu eu.