| Dina a întrebat:

Sunt o fata mai timida, mai rusinoasa, am 14 ani, la anii mei majoritatea fetelor se machiaza, si seamana cu virsta in care sunt dar eu...De ce se intimpla ca de mintea mea sa fiu mai copilaroasa intr-un fel ca ceilalti? si de ce se intimpla ca in afara de umor si de veselia de care dau dovada(chiar daca sunt timida sunt vesela)mai mult nimic nu am bun, adica cum...am dar, nu inteleg de ce ma simt data la o parte, intr-un fel singura, respinsa?

Răspuns Câştigător
| bya97 a răspuns:

Cred ca te simti usor marginalizata, insa sa nu faci ce nu vrei ce nu iti place doar pentru a intra intr-un grup de prieteni sau ca sa te placa baietii, fii tu insati, mereu cu zambetul pe buze cum iti place si vei vedea ca te vei simti mult mai bine, asa din cand in cand te poti machia cand mergi undeva sau asa, insa nu foarte des caci pe la 20 de ani o sa arati, ingrozitor profa mea de desen cred ca are vreo 30ani ia cosmetice de la avon de la oriflame (de la mine) insa pun pariu ca fara machiaj este foarte urata Si eu am 14 si nu ma machiez de loc doar un luciu de buze parfum, din cand in cand rimel, dar nu exagerat FII TU INSATI! fundita|_ si tu esti in poza de la profil? e faina:X

| Dina explică (pentru bya97):

Nu din pacate nu sunt eu in poza, sunt intr-atit de rusinoasa si nici nu mai stiu cum ca nu-mi place cum arat si nu-mi plac pozele cu mine, de aceea cel mai des am poze straine la profiluri.

| bya97 a răspuns (pentru Dina):

laughingnu nu am prieten ai inteles gresit laughingla fel si eu sunt putin timida.asta pana ii cunosc pe acele persoane. dupa aia fac glume cu ei si ma inteleg bine, cum am spus tu fii tu insati si ai sa vezi ca o sa apara cineva care sa te iubeasca.caci daca incerci sa fii altcineva doar ca sa fii "bagata in sema" persoana care te-ar fi iubit nu te-ar mai iubi el te dorea asa cum erai tu inainte insa el nujtie cum erai si crede ca esti o fitoasa sau asa ->ca persoana care tie "destinata, nu te-ar mai iubi caci el crede ca nu e genul lui ca esti 'fitoasa

| bya97 a răspuns (pentru Dina):

A si am inteles ce vroiai sa spui ca te simti singura si chestii, insa stii vorba aia roata se invarte vor veni si vremuri bune a si inca cv nu mi se pare in regula sa ai prieten la 14 ani adica la 13 erai prea mica iar la 14 trebuia sa inveti mult sa ajungi la un liceu bun si potrivit pentru tine eu iti zic sa mai lasi macara anul asta plimbarile iesirile, cel putin nu prea ies afara si totusi ma simt bine la anul probabil o sa primul prieten pe langa ca in 1 an de liceu e usor si ai timp si de altele.

17 răspunsuri:
| StarkWolf a răspuns:

Si eu am tot 14 ani,dar sunt naturala,nu ma machiez desi recunosc ca am un prieten si eu sunt glumeata si vesela si chiar mai copilaroasa si crede-ma imi place sa fiu asa, asta ma defineste, ma face diferita si mult mai placuta! Trebuie sa stii cum sa te faci cunoscuta! Nu sunt ceara atat de copilaroasa incat sa-mi placa papusile si masinutele si toate prostiile dar noi suntem totusi copii si avem dreptu sa facem ce vrem! Sa nu-ti doresti sa nu mai fi copilaroasa! Niciodata!

| Dina explică (pentru StarkWolf):

Nu-mi doresc asta...dar vezi tu ai mentionat ca ai prieten...dar eu,dupa cum am mai spus ma simt singura, respinsa, si parca nu sunt iubita.si oare ma intreb daca se gindeste cineva pe lumea asta si la mine((

| StarkWolf a răspuns (pentru Dina):

Nu este adevarat,crede-ma poatea ca acum stai sub umbra,dar cand o sa iesi o sa stralucesti cel mai tare! Asa am fost si eu, stiu exact prin ce treci, daca ai nevoie de ajutor oricand la orice sti unde ma gasesti:X!

| StarkWolf a răspuns (pentru Dina):

Da normal! Multi se gandesc la tine, nu te lasa intimidata din cauza unor prosti! Lumea e rea!

| KimBianca a răspuns:

Timiditatea o sa treaca love struck si eu eram asa blushing.nu spune ca nu ai nimic bun in afara de veselie si umor. fiecare e special in felul lui. am si eu momente in care ma simt ca tine. dar pana la urma ce e al tau e pus deoparte love struck lasa`le pe alea sa se machieze. si eu ma machiam si incet incet am inceput sa mai renunt la machiaj. Si sincer, a 17 ani.si sunt extra copilaroasa. asa imi place sa fiu, mai diferita de ceilalti, fara sa imi pese ce zic ei. o sa vezi k o sa fie bine. cu timpu` o sa treaca si timiditatea si nu o s ate mai simti data la o parte love struck!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pentru ca tu gandesti altfel decat ceilalti. intr-un mod pozitiv sau in cel mai rau caz negativ big grin

| bya97 a răspuns:

Am observat si raspunsurile de mai sus tine cont si de ele o persoana trebuia sa tine la tine pentru ceea ce esti nu pentru ceea ce vor ei sa fii ii tu cum esti tu caci e mai bine asa o fata calca vesela decat una fitoasa rea crizata etc. si sunt sigura ca nu numai fetele sunt de acord cu mine ci si baietii

| bya97 a răspuns:

Am observat si raspunsurile de mai sus tine cont si de ele o persoana trebuia sa tine la tine pentru ceea ce esti nu pentru ceea ce vor ei sa fii ii tu cum esti tu caci e mai bine asa o fata calca vesela decat una fitoasa rea crizata etc. si sunt sigura ca nu numai fetele sunt de acord cu mine ci si baietii

| Diiaaa_3397 a răspuns:

Sti fetele in ziua de azi exagereaza cam mulr cu machiajul, iesirile cu baieti etc.Tu esti o fata mai linistita dupa cum vad. continua tot asa si ai sa vezi ca o sa ai un viitor excelent.

| Dina explică (pentru Diiaaa_3397):

Da imi dau seama ca daca continui tot asa o sa am un viitor excelent, dar intr-un fel parca sunt singura care se poarta asa si de aceea nu stiu cit de mult o sa rezist sa nu fiu ca toti, iata de ce mi-i frica.

| veriss a răspuns:

Buna Dina! Eu am 15 ani trebuie sa inplinesc 16 dar nu pot sa spun ca ma machiez, in afara de balsam de buze nu ma dau cu nimic. Nu stiu cat de mult esti data la o parte sau nu dar un lucru e cert: cine vrea sa iti fie prieten/a trebuie sa te placa asa cum esti, indiferent de cat esti de timida sau vesela indiferent daca te machiezi sau nu.

| 199820011 a răspuns:

Poi la varsta ta nici nu e bine sa te machiezi pentru ca eti prea mica

| Dina explică (pentru 199820011):

Stiu asta, dar faptul ca foarte putini sunt ca mine ma face sa ma indepartez de ceea ce sunt si cum fac.

| 199820011 a răspuns:

Poi la varsta ta nu e bine sa te machiezi pentru ca eti prea mica