| Ioana111112ii2i2i a întrebat:

Am sa incerc sa va spun cat mai pe scurt, ma cheamă Ioana, am 13 ani si un prieten de aceeași varsta de care părinții si sora mea nu stiu. Mama si-a pierdut increderea in mine deoarece am vorbit cu un băiat pe Instagram pe care nu il cunoșteam dar a fost o simplă discuție.De fiecare data îmi verifica telefonul sa vada cu cine vorbesc, iar dacă vedea ca e cineva pe care nu-l cunoșteam sau mai mare ca mine făcea de parca ar fi sfarsitul lumii.Si a pus-o pe sora mea sa imi verifice telefonul.Iar cand am etichetat pe un băiat intr-o postare, sora mea mi-a cerut parola sa vada cu cine vorbesc si nu am vrut să i=o dau si am plecat, ea i-a spus mamei si m-a pus sa-i arat toate mesajele.Eu le-am sters înainte pe unele si dupa i le-am arătat.Ei nu stiu de relația mea fiindca m-ar omori pur si simplu.Dar fiindca nu am primit libertate si mereu mi s-a încălcat spațiul personal am simtit nevoia unei atenții din partea cuiva(sunt la scoala cu acest băiat)iar cand i-am zis mamei ca am vorbit cu el m-a pus sa ii arat toate mesajele iar de atunci tin secret de ea fiindca crede că toți sunt un pericol pentru mine.Si sa nu mai spun ca pe sora-mea nu o controlează iar eu ii tin toate secretele dar cand ii zic ceva imediat ma paraste. Mama a recunoscut că a pus-o pe sora sa ma verifice dar eu am parola iar cand prinde ocazia imi ia telefonul din mână sa vada cu cine vorbesc.M-am săturat! Cred ca mama si-a pierdut increderea in mine.Si cred ca stie ceva de acel baiat fiindca mi-a zis: Esti îndrăgostită de X? si râdea iar dupa a spus : Ia vezi! Si nu am zis nimic fiindca făcea mare tam tam ca la varsta mea etc.
Nimeni nu ma intelege si nu imi respecta intimitatea. Cand vorbesc cu cineva ma intreaba: Cu cine vorbesti?
Sau: Cine e ala?
Iar eu trebuie sa o mint de fiecare dacă fiindca nu m-ar intelege deoarece cand i-am zis adevarul m-a pus sa-i arat si sa-i dau parola mea surorii mele.
Voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Buna! Am trecut fix prin acelasi lucru atunci cand eram de varsta ta, respectiv acum 10 ani. Tot ce am facut a fost sa ascund, pentru ca si ai mei au fost la fel. Doar ca nu am avut un frate sau o sora mai mare sa ma parasca. Atunci tatal meu imi scotea cartela din telefon si o baga in al lui, si vorbea el cu baiatul/ fata cu care vorbeam eulaughing. Nu e un lucru rau, vor sa te stie in siguranta, cu toate ca frustrarea e mare. Ca nu ai dreptul la intimitatea ta samd. am avut aceleasi frustrari. Nu i am putut opri niciodata. Decat cu varsta. Dupa ce am crescut, au lasat o mai moale. Pana atunci nu am avut ce sa fac.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e normal deloc să-ți încalce spațiu personal în halu ăsta da na ești mică și e momentu când încep hormonii și simpatiile și încearcă să te protejeze de băieții „cu intenții rele" big grin.

| viavo a răspuns (pentru Adry05):

Vrei sa spui ca parintii nu au dreptul sa ii incalce spatiul personal? De fapt despre ce vb? E o copila de 13 ani si pana la varsta de 16 ani parintii sunt responsabili de ori ce tampenie face ea. Daca tu gandesti asa, eu te rog frumos sa nu dai nastere nici unui copil. Hai sa spunem ca ai tu o copila de 13 ani. O "freaca" un baiat, ramane insarcinata, ce faci? Habar nu am cum dracu poti sa gandesti asa la varsta ta, adica aproximativ 23 de ani daca bine am inteles. Ce ar fi sa ne lasam copii pe la 13 ani sa descopere sexul, drogurile, etc. Sa iti vina fata de 13 ani acasa sa iti spuna ca e insarcinata si o sa mai cresti si nepotul.

| Adry05 a răspuns (pentru viavo):

Maică-mea n-a stat în fundu meu să citească tot ce scriu pe net și uite că n-am ajuns însărcinată la 13 aniwinking dacă știi să-ți crești copilu nu trebuie să-l monitorizezi non stop. Și n-ai tu dreptu să-mi spui mie că pot sau nu pot să fac un copil când n-ai stat în viața ta la masă cu mine, abține-te din a vorbi toate prostiile că nu ești cu mă-ta la masă să spui ce ai chef. nu e vina mea că nu ești în stare să-ți crești copilu să înțeleagă fără să-i stai în cap non-stop că nu e cazu să o facă la 13 ani, de parcă nu poate să se culce dacă vrea și fără să afli tu. după cum vezi și pe fata asta cât o urmărește și tot a putut să-și facă iubit fără să știe maică-sa, deci automat cazu tău dovedește că gândirea ta de rahat e greșită. hai fă pași și nu mai face pe deșteptu/a cu mine că nu-i cazu.

| viavo a răspuns (pentru Adry05):

Tocmai ai dat dovada ca nu ai mai multa minte decat copila aia de 13 ani

| viavo a răspuns:

Pune mana si invata. La varsta ta nu ai ce cauta pe Instagram. Daca de acum iti sta capul la baieti, ce o sa faci pe la 20 de ani?

| SilentRain a răspuns:

Cred ca ești un copil, și nu prea înțelegi riscul, nu e ok sa vorbești cu băieți mai mari sau necunoscuti

Bine face mama ta ca te supravegheaza.
Fii sincer ca mama ta, nu te mai ascunde, mergi la ea și ii spui ca îți place de X coleg, nu cred ca o sa te omoare dacă ești sincera cu ea, mai rău e sa te ascunzi și sa te prindă ea.

| Rodica300 a răspuns:

Nici nu ar trebui sa ai telefon la vârsta ta?
E și normal sa te controleze decât sa te destrabalezi de la o vârsta așa mică?‍♀️

| Ioana111112ii2i2i explică (pentru Rodica300):

În zilele de azi copii de 4 ani au telefoane si internet.Nu ai de unde sti ca eu ma,, destrabalam " daca aveam libertatea acea pe care ar trebui sa o aiba adolescenti